Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

Време: 16:24

Датум: ноември 21, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се одржа во Скопје како заедничка активност на Советот за регионална соработка и Министерството за животна средина и просторно планирање на Македонија.

„Ние го сметаме одржувањето на овој состанок на регионалната работна група како круцијален во остварување резултати во полето на одржливиот развој на ниво на сите економии од Западен Балкан, генерално преку имплементирање на целите за одржлив развој во линија со националните и регионалните приоритети и Стратегијата на Југоисточна Европа 2020“, истакна министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, во своето обраќање на панелот, нагласувајќи дека многу значајно го смета зајакнувањето на политиките и оперативните врски помеѓу животната средина и другите сектори, како што се климатските промени, но и подобрувањето на врските помеѓу министерствата одговорни за животна средина и министерствата одговорни за енергетика, земјоделство, води, транспорт и други ресори.

Дураку во своето излагање ги потенцира резултатите од работната група за биодиверзитет, која се одржа во текот на вчерашниот ден, и најави нивна презентација во текот на конференцијата, потоа прогресот на двата проекта: Clima Proof, климатска отпорност за развој на инфраструктура за транспорт, и Nexus%, за критичните поврзаности помеѓу водите, енергија и сигурност на храна, за кои е веќе воспоставено финансирање од Австриската развојна агенција и фактот дека на оваа регионална средба ќе се иницира имплементација на акции на димензијата за животна средина на Стратегијата 2020 на Југоисточна Европа поврзана за прекугранично управување со водните ресурси.

На конференцијата свое обраќање имаше и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, кој во своето обраќање истакна дека во земјата се одвиваат неколку важни активности, а тоа се изработка на заедничка стратегија за енергетика и клима, имплементација на законот за енергетика, кој е во потполност усогласен со препораките на Енергетската заедница, а меѓу другото, тој исто така изјави дека почнала и изработката на 4. национален план и третиот БУР за климатски промени, со што Македонија е во напредна фаза во однос на другите земји од регионот.

„Донесена е стратешка одлука намалувањето на аерозагдувањето да е стратешка програма на Владата. Бидејќи постои цврста врска помеѓу аерозагадувањето и климатските промени, активностите во рамките на стратешката програма на Владата ќе придонесат и за постигнување на барањата од парискиот договор и ЕУ-таргетите за климатските промени“, истакна Макрадули, меѓу другото, во својот говор.

Обраќања имаа и Горан Свилановиќ, генералниот секретар на Советот за регионална соработка, и Никола Бертолини, раководител за соработка во Делегацијата на Европската Унија во Скопје, по што следуваше клучната белешка од Јанез Копач, директор на Секретаријатот на Енергетската заедница. На средбата е усвоена декларација на државите од Западен Балкан за животната средина и климатската акција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Сончево со мала до умерена облачност и топло

  Сончево со мала до умерена облачност и топло

    Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните…

 • Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и…

 • Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската премиерка Тереза Меј го одложила гласањето за новиот нацрт закон за Брегзит, кој го претставила како последна можност за излез од кризата. Текстот бил…

 • Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Нивите и плацовите се најдобрата инвестиција на долг рок – нивната вредност има тенденција на постојано иако постепено зголемување. Анализите на пазарот покажуваат дека недвижниот…

 • ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата “ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување…

 • Тереза Меј поднесува оставка?

  Тереза Меј поднесува оставка?

  Times објави дека британската премиерка Тереза ​​Меј во петок ќе поднесе оставка. Британскиот весник не го навел изворот на оваа информација, пренесува Reuters. Times наведува…

 • Се заканува нова економска криза

  Се заканува нова економска криза

  Високиот советник на германската влада Ларс Фелд предупредил на забавување на германската економија а обрна внимание и на Италија, предвидувајќи можно преливање на проблемите и…