Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

Време: 16:24

Датум: ноември 21, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се одржа во Скопје како заедничка активност на Советот за регионална соработка и Министерството за животна средина и просторно планирање на Македонија.

„Ние го сметаме одржувањето на овој состанок на регионалната работна група како круцијален во остварување резултати во полето на одржливиот развој на ниво на сите економии од Западен Балкан, генерално преку имплементирање на целите за одржлив развој во линија со националните и регионалните приоритети и Стратегијата на Југоисточна Европа 2020“, истакна министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, во своето обраќање на панелот, нагласувајќи дека многу значајно го смета зајакнувањето на политиките и оперативните врски помеѓу животната средина и другите сектори, како што се климатските промени, но и подобрувањето на врските помеѓу министерствата одговорни за животна средина и министерствата одговорни за енергетика, земјоделство, води, транспорт и други ресори.

Дураку во своето излагање ги потенцира резултатите од работната група за биодиверзитет, која се одржа во текот на вчерашниот ден, и најави нивна презентација во текот на конференцијата, потоа прогресот на двата проекта: Clima Proof, климатска отпорност за развој на инфраструктура за транспорт, и Nexus%, за критичните поврзаности помеѓу водите, енергија и сигурност на храна, за кои е веќе воспоставено финансирање од Австриската развојна агенција и фактот дека на оваа регионална средба ќе се иницира имплементација на акции на димензијата за животна средина на Стратегијата 2020 на Југоисточна Европа поврзана за прекугранично управување со водните ресурси.

На конференцијата свое обраќање имаше и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, кој во своето обраќање истакна дека во земјата се одвиваат неколку важни активности, а тоа се изработка на заедничка стратегија за енергетика и клима, имплементација на законот за енергетика, кој е во потполност усогласен со препораките на Енергетската заедница, а меѓу другото, тој исто така изјави дека почнала и изработката на 4. национален план и третиот БУР за климатски промени, со што Македонија е во напредна фаза во однос на другите земји од регионот.

„Донесена е стратешка одлука намалувањето на аерозагдувањето да е стратешка програма на Владата. Бидејќи постои цврста врска помеѓу аерозагадувањето и климатските промени, активностите во рамките на стратешката програма на Владата ќе придонесат и за постигнување на барањата од парискиот договор и ЕУ-таргетите за климатските промени“, истакна Макрадули, меѓу другото, во својот говор.

Обраќања имаа и Горан Свилановиќ, генералниот секретар на Советот за регионална соработка, и Никола Бертолини, раководител за соработка во Делегацијата на Европската Унија во Скопје, по што следуваше клучната белешка од Јанез Копач, директор на Секретаријатот на Енергетската заедница. На средбата е усвоена декларација на државите од Западен Балкан за животната средина и климатската акција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари)…

 • Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Шестнаесет милиони евра за субвенции исплатени се за одгледувачите на обележани грла кози, овци, говеда и несилки. Изминатите денови заедно со исплатата на средствата за…

 • ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на…

 • Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  По повод вториот светски конгрес на претприемачи, кој ќе се одржи во Скопје, во втората половина на октомври 2019 година, делегацијата на светскиот конгрес на…

 • ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

  ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

  Претставниците на Европската централна банка ја одредуваат седницата во март како клучна, на која ќе се пресуди дали забавувањето во еврозоната е доволно одржлива, за…

 • Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

  Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

  Единаесет новозаболени од морбили се регистрирани вчера, од кои тројца се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, а останатите осум се амбулантски прегледани и пуштени…

 • Одржана работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите

  Одржана работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите

  Народната банка беше домаќин на работна средба со наставниците и професорите координатори од основните и средните училишта од земјава кои ќе учествуваат во Европскиот квиз…

 • ССК: Зголемување на трговската размена со Италија

  ССК: Зголемување на трговската размена со Италија

  Делегација на стопанственици од Италија на високо ниво допатува во нашата земја на директни средби со стопанственици од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)…

 • ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

  ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

  Италијанскиот буџет за 2019-та година не содржи мерки, способни да го стимулираат економскиот раст на земјата, што ја претвора во „ризик за заразување“ за остатокот…

 • Северна Кореја има сѐ помалку храна

  Северна Кореја има сѐ помалку храна

  Северна Кореја предупреди дека се соочува со недостаток од храна од околу 1,4 милиони тони во 2019 година, односно дека е присилена речиси да ги…