Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,374.75 0.5%    BESK 9,088.75 -3.3%    BGOR 240.00 -11.11%    FUBT 1,000.00 0%    GRNT 825.00 -0.48%    GTRG 3,000.00 0%    KMB 5,699.33 -0.01%    MERM 2,037.00 -3%    MPT 51,874.83 -0.3%    REPL 76,000.00 0%    RZUG 12.00 20%    RZUS 105.00 0%    STIL 114.00 -0.8%    UNI 2,300.33 -2.11%    USJE 23,500.00 2.17%    

Загадениот воздух предизвикува аутизам кај децата

Време: 13:47

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Според најновите истражувања, изложеноста на одделни видови на загадување на воздухот во раното детство може значително да го зголеми ризикот од развој на симптомите поврзани со аутистичен спектар на нарушување (АСН), пишува „Сајнс алерт“.

И порано некои студии укажуваа на можното влијание на загадувањето на воздухот на неродените деца, но истражувачите на Универзитетот Монаш отидоа еден чекор понатаму и забележаа дека постои континуиран ризик од аутизам во првите неколку години на детето и ако детето живее во област со високо ниво на загаденост на воздухот.

Истражувањата во Шангај беа спроведени од експерти за јавно здравје кои го следеа влијанието на загадениот воздух врз здравјето на околу 1.500 деца.

Повеќето студии досега ја набљудуваа врската помеѓу аутизмот и квалитетот на воздухот во преднаталната возраст, односно пред раѓањето на детето. Ова истражување отиде чекор подалеку и се фокусираше на веќе родени деца. Така, истражувачкиот тим го следеше животот на 124 деца со аутизам и на 1.240 деца кои немаа АСН дијагноза. Испитаници беа деца на возраст помеѓу 3 и 12 години.

Тимот забележа дека децата кои во првите три години од животот се изложени на честички со големина од околу 1 микрометар имаат 86% поголема веројатност да имаат аутизам.Честичките со големина од околу еден микрометар, според истражувањето, се поопасни за здравјето од честичките со други димензии.

„Дури и најмало ниво на загаденост може на некој начин да влијае врз здравјето на детето. Ние забележавме дека дури и изложувањето на многу мали количини на ситни честички од загадениот воздух е поврзано со предвремено породување, побавно учење кај децата и голем број сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања”, вели водителот на истражувањето, Јуминг Гуо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Прескокнувањето на оброците или посегнувањето по нездрава храна најчесто е последица на брзото темпо на живот проследено со голема количина стрес, поради што доаѓа до…

 • Најдобра храна за луѓе кои што најголем дел од денот го поминуваат во канцеларија

  Најдобра храна за луѓе кои што најголем дел од денот го поминуваат во канцеларија

  Ако добар дел од денот го поминувате во канцеларија, сигурно сте свесни дека долгорочното седење остава нездрави последици врз вашето тело. За време на долгото…

 • Чај кој што е одличен за имунитетот, но само ако правилно се припрема

  Чај кој што е одличен за имунитетот, но само ако правилно се припрема

  За да се заштитите од вируси, давате се од себе и внесувате витамин Ц, особено преку чајот од шипка, но ви се чини како да…

 • Пешачење: Ефикасен начин да ослабете

  Пешачење: Ефикасен начин да ослабете

  Пешачењето навистина може да биде квалитетна физичка активност, која ви помага да стекнете кондиција, да согорувате калории и да ги изградите вашите мускули. Се разбира,…

 • Пет грицки кои живот значат

  Пет грицки кои живот значат

  Оревите се многу здрава храна, бидејќи тие се полни со здрави масти, протеини, влакна, витамини особено витамин Е. Луѓето кои секојдневно јадат по една рака…

 • Преполна со витамини, лекува рани и го јакне имунитетот: Оваа билка е една од најдобрите домашни растенија

  Преполна со витамини, лекува рани и го јакне имунитетот: Оваа билка е една од најдобрите домашни растенија

  Алое Вера растението е омилено во многу домаќинства и е многу моќен исцелител на рани. Постојат повеќе од 75 биоактивни компоненти кои помагаат на телото…

 • Која храна го спречува штетното влијание од мобилните уреди?!

  Која храна го спречува штетното влијание од мобилните уреди?!

  Повеќето од нас веќе не можат да замислат еден ден без мобилен или компјутер. Сепак, и технологијата исто така има симптоми кои најчесто се замор,…

 • Како да разликувате настинка од алергија?

  Како да разликувате настинка од алергија?

    До календарската пролет има повеќе време, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се…

 • Како да внесете Хијалурон, а истовремено да направите и пилинг на лицето со овошни киселини?

  Како да внесете Хијалурон, а истовремено да направите и пилинг на лицето со овошни киселини?

  „Со возраста се успорува процесот на обновување на кожата. Тоа води до по-неефикасно ослободување од мртвите клетки, а кожата станува погруба и со нездрав сјај.…

 • Кој е најстариот метод за продолжување на животниот век?

  Кој е најстариот метод за продолжување на животниот век?

  Започна периодот на Велигденски пости што е индикатор за телесно и духовно прочистување на организмот. Дефиниран како воздржување од одредена храна и пијалоци во одреден…