Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Загадениот воздух предизвикува аутизам кај децата

Време: 13:47

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Според најновите истражувања, изложеноста на одделни видови на загадување на воздухот во раното детство може значително да го зголеми ризикот од развој на симптомите поврзани со аутистичен спектар на нарушување (АСН), пишува „Сајнс алерт“.

И порано некои студии укажуваа на можното влијание на загадувањето на воздухот на неродените деца, но истражувачите на Универзитетот Монаш отидоа еден чекор понатаму и забележаа дека постои континуиран ризик од аутизам во првите неколку години на детето и ако детето живее во област со високо ниво на загаденост на воздухот.

Истражувањата во Шангај беа спроведени од експерти за јавно здравје кои го следеа влијанието на загадениот воздух врз здравјето на околу 1.500 деца.

Повеќето студии досега ја набљудуваа врската помеѓу аутизмот и квалитетот на воздухот во преднаталната возраст, односно пред раѓањето на детето. Ова истражување отиде чекор подалеку и се фокусираше на веќе родени деца. Така, истражувачкиот тим го следеше животот на 124 деца со аутизам и на 1.240 деца кои немаа АСН дијагноза. Испитаници беа деца на возраст помеѓу 3 и 12 години.

Тимот забележа дека децата кои во првите три години од животот се изложени на честички со големина од околу 1 микрометар имаат 86% поголема веројатност да имаат аутизам.Честичките со големина од околу еден микрометар, според истражувањето, се поопасни за здравјето од честичките со други димензии.

„Дури и најмало ниво на загаденост може на некој начин да влијае врз здравјето на детето. Ние забележавме дека дури и изложувањето на многу мали количини на ситни честички од загадениот воздух е поврзано со предвремено породување, побавно учење кај децата и голем број сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања”, вели водителот на истражувањето, Јуминг Гуо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Престанете да рчите со помош на трик

  Престанете да рчите со помош на трик

  Рчењето создава проблем бидејќи го попречува сонот на повеќето луѓе. Ова се случува од многу едноставни причини и постојат неколку начини да се реши овој…

 • Групата намирници која не прави најсити

  Групата намирници која не прави најсити

  Истражувањето на Универзитетот Пардју во Индијана покажа дека протеините прават да се чувствуваме сити најдолго време. Авторите на студијата наведуваат дека во текот на истражувањето…

 • Заштитете го вашето срце со 7 ореви дневно

  Заштитете го вашето срце со 7 ореви дневно

  Освен што се вкусни, оревите имаат и два пати поголемо ниво на антиоксидантот полифенол отколку било кое друго костенливо овошје. Науката тврди дека само седум…

 • Против забоболката со најдобриот природен лек

  Против забоболката со најдобриот природен лек

  Заборавете на сите лекови кои ги пиете со цел да ви помине забот. Се што е потребнo е да посегнете по нешто што гарантирано е…

 • Билка која го запира хрчењето и го чисти воздухот

  Билка која го запира хрчењето и го чисти воздухот

  Причините за хрчењето можат да бидат настинката, отечената слузокожа, зголемените крајници, девијацијата на септумот или отечениот јазик, како и вишокот ткиво или раб на мекото…

 • Забите ќе ви станат бели за неколку минути!

  Забите ќе ви станат бели за неколку минути!

  Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот. Затоа пробајте ја…

 • Намирници кои се екстра богати со протеини

  Намирници кои се екстра богати со протеини

  Познато е дека местото е најбогатиот извор на протеини. Овие шест видови на зеленчук содржат аминокиселини, но за да ги добиете сите хранливи вредности од…

 • Бидете внимателни: Овие пијалоци може да ги зголемат шансите за срцев удар?

  Бидете внимателни: Овие пијалоци може да ги зголемат шансите за срцев удар?

  Пиење само еден енергетски пијалок, во некои случаи може да го зголеми ризикот од срцев удар во рок од 90 минути, според една студија спроведена…

 • ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ГЛАВОБОЛКА – Испробана комбинација која проверено делува

  ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ГЛАВОБОЛКА – Испробана комбинација која проверено делува

  Секој кој го пробал тврди дека е навистина ефикасен,а состојките што ви требаат ги имате во вашиот дом. Постојат бројни народни лекови за главоболка, меѓуто…

 • За срцето е важно да пешачите

  За срцето е важно да пешачите

  Луѓето кои прават 15.000 чекори дневно, што е отприлика околу 11-12 километри и оние кои седум часа претежно стојат, имаат најнизок ризик од срцеви заболувања.…