Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Како младите луѓе успешно да водат компанија?

Време: 13:08

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Џон Бренан е млад претприемач кој на 20 години го основа стартапот „BuzzTable“, за потоа да го продаде и заработи неколку милиони долари, пишува Бизнис Инсајдер.

Бренан во 20-тите години од животот научил многу за работењето и со своите совети сака да им помогне на младите претприемачи кои штотуку се движат во бизнис светот

Ова се неговите совети:

1. Задржете го балансот

Премногу работа, а малку одмор и забава често води до „прегорување“. Запомнете дека водењето на компанијата е маратон, а не спринт трка и затоа на неколку месеци треба да го почастите вашиот тим со заедничко патување, рекреација, или пак тимско натпреварување или забава каде луѓето активно и пасивно ќе се дружат.

2. Вработете луѓе со различни перспективи

Најдобрите производи се резултат на идеи од луѓе со различни перспективи. Ако во тимот имате луѓе кои размислуваат исто, би можело да се случи крајниот производ да биде монотон и неинтересен. Затоа мудро бирајте ги луѓето во вашиот тим

3. Бидете искрени кон себе и предизвиците кои ве очекуваат

Одвоете некое време и добро размислете каде вашата компанија ќе биде за шест месеци. Кога во овој случај ќе станете искрени кон себе, ќе можете да создадете цврст план за делување.

4. Често кажувајте НЕ

Производот се валоризира според тоа како и со што сте го направиле, но исто така и според она што не сте го користеле. Поради тоа многу е важно да кажете НЕ со цел финалниот производ да биде изработен на најдобар начин.

5. Поставете цели

За разлика од другите постоечки компании чии цели се најчесто врзани со приходите, стартапите на почетокот често немаат никаква заработка, па поставувањето на целите може да биде „замаглено“. Поради тоа е важно да најдете извор на приходи, но и добро да го усогласите со сопствените извори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…