Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,374.75 0.5%    BESK 9,088.75 -3.3%    BGOR 240.00 -11.11%    FUBT 1,000.00 0%    GRNT 825.00 -0.48%    GTRG 3,000.00 0%    KMB 5,699.33 -0.01%    MERM 2,037.00 -3%    MPT 51,874.83 -0.3%    REPL 76,000.00 0%    RZUG 12.00 20%    RZUS 105.00 0%    STIL 114.00 -0.8%    UNI 2,300.33 -2.11%    USJE 23,500.00 2.17%    

Како младите луѓе успешно да водат компанија?

Време: 13:08

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Џон Бренан е млад претприемач кој на 20 години го основа стартапот „BuzzTable“, за потоа да го продаде и заработи неколку милиони долари, пишува Бизнис Инсајдер.

Бренан во 20-тите години од животот научил многу за работењето и со своите совети сака да им помогне на младите претприемачи кои штотуку се движат во бизнис светот

Ова се неговите совети:

1. Задржете го балансот

Премногу работа, а малку одмор и забава често води до „прегорување“. Запомнете дека водењето на компанијата е маратон, а не спринт трка и затоа на неколку месеци треба да го почастите вашиот тим со заедничко патување, рекреација, или пак тимско натпреварување или забава каде луѓето активно и пасивно ќе се дружат.

2. Вработете луѓе со различни перспективи

Најдобрите производи се резултат на идеи од луѓе со различни перспективи. Ако во тимот имате луѓе кои размислуваат исто, би можело да се случи крајниот производ да биде монотон и неинтересен. Затоа мудро бирајте ги луѓето во вашиот тим

3. Бидете искрени кон себе и предизвиците кои ве очекуваат

Одвоете некое време и добро размислете каде вашата компанија ќе биде за шест месеци. Кога во овој случај ќе станете искрени кон себе, ќе можете да создадете цврст план за делување.

4. Често кажувајте НЕ

Производот се валоризира според тоа како и со што сте го направиле, но исто така и според она што не сте го користеле. Поради тоа многу е важно да кажете НЕ со цел финалниот производ да биде изработен на најдобар начин.

5. Поставете цели

За разлика од другите постоечки компании чии цели се најчесто врзани со приходите, стартапите на почетокот често немаат никаква заработка, па поставувањето на целите може да биде „замаглено“. Поради тоа е важно да најдете извор на приходи, но и добро да го усогласите со сопствените извори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната…

 • Како да учите за современите деловни предизвици?

  Како да учите за современите деловни предизвици?

  Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина…

 • Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs им воведе на вработените благ кодекс на облекување, како дел од напорите на тој гигант на инвестициско банкарство на Вол Стрит во САД,…

 • Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку…

 • Иритирачки колеги: Како со нив?

  Иритирачки колеги: Како со нив?

  На кој вид му припаѓаат досадните луѓе од вашето работно опкружување? Ова се најчестите четири видови на луѓе кои се многу досадни, а ги има…

 • Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои…

 • Овие особини ги има една успешна лидерка

  Овие особини ги има една успешна лидерка

  Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе…

 • Пет рутини за продуктивност и среќа

  Пет рутини за продуктивност и среќа

  Дали се осеќате како дневната рутина да ве “меле”? Доколку е така, можеби е време да направите “чекор наназад” и да ги согледате работите од…

 • Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  При барањето на работа неколку работи се многу важни: Лошо напишанo CV Компаниите дневно добиваат стотина биографии. За вашата да дојде до израз, мора да…

 • Подобрете ја ефикасноста на состаноците

  Подобрете ја ефикасноста на состаноците

  Многу деловни состаноци траат „вечно“ и не водат никаде поради неколку лица кои доминираат на нив. Според Лејла Томсон, професорка по менаџмент и автор на…