понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИПатеката во Виетнам е фантастична (видео)

Патеката во Виетнам е фантастична (видео)

Трката за Големата награда на Вијетнам ќе се најде во календарот на Формула 1 од 2020 година. Патеката во Ханој и ќе биде петта трка во првенството што че се вози на азиска почва по Сингапур, Кина, јапонија и Абу Даби.

Трката во Ханои, иако е улична, ќе биде многу поразлична од сите други, бидејќи има три долги правци, од кои еден е долг 1.500 метри и нуди многу повеќе места за претекнувања.

„Возбудени сме што Ханои ќе биде во календарот на Формула 1. Ова е перфектно место за трки“, рекол извршниот директор на Формула 1.

Патеката е долга 5.565 метри, има 22 своици и три долги правци. Интресно првиот свиок е идентичен на овој Нинбургринг, додека свиоците 12 и 15 се исти како оние во Монте Карло.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП