Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Конкурентот на Teslа претстави камион на иднината за Европа (фото)

Време: 14:33

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Американската стартап компанија „Nikola Motor“, која се уште е во сенка на значително познатиот производител на електрични возила – „Teslа“, го претстави својот нов камион со ознаката „Tre“ кој е наменет исклучиво за европскиот пазар.

За разлика од камионот „Tesla Semi“, кој се движи со помош на електромотори и погонски батерии во кои се складира електричната енергија, камионите кои ги проектира компанијата „Nikola“ ќе користат водородни гориви ќелии, па така во самиот камион ќе се генерира електрична енергија за придвижување на возилото.

Новиот камион – „Nikola Tre“, би требало да го има првото тест-возење во 2020-та, додека во продажба би се нашол во 2022-2023-та година.

Овој камион-шлепер на водород ќе биде понуден во повеќе погонски конфигурации, моќ од 500 до 1.000 ks.

Во зависност од верзијата, „Nikola Tre“ со полн резервоар ќе може да мине од 500 до 1.200 km.

Од американската компанија велат дека камионот ќе биде опремен со систем за авто-пилот кој ќе овозможи целосно автоматизирано возење.

Производителот не ги откри плановите за тоа каде ќе се изработува „Nikola Tre“, но најави дека бара соодветна локација во Европа за фабрика во која овој камион-шлепер ќе се произведува.

Компанијата „Nikola“ засега објави само компјутерски рендери од моделот „Tre“, додека премиерата на прототипот ќе се случи во април 2019-та година.

Досега овој производител ги претстави прототиповите на камионите „Nikola One“ и „Nikola Two“, двата за американскиот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Аукциските куќи ретко прават грешки, меѓутоа, тоа што поради неускладеност се случило со познатата аукциска куќа Sotheby’s веројатно е најголемиот неуспех досега. Голема грешка направија токму…

 • Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Директна рута до мулти-милионски бестселер: над 13,6 милиони Opel Corsa возила продадени за 37 години Пионер: Opel воведува врвни технологии од повисоките класи во мал…

 • Rimac го спасува Audi R8

  Rimac го спасува Audi R8

  Audi R8 може да има иднина благодарение на Rimac автомобилите. Според магазинот Car, R8 ќе добие електричен наследник во 2023 или 2024 година, а ќе…

 • Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Заменик-министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Александар Морозов, го потврди почетокот на производството на првиот електричен автомобил за крајот на годината. Морозов…

 • Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Заедничката компанија на јапонската Honda и кинеската компанија Guangzhou Automobile Industry Group ќе повлече во Кина 222.674 седани accord од пазарот, соопштија денеска пазарните регулатори.…

 • Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911…

 • Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Во првата половина од оваа година во светот се продадени 7,1 проценти помалку автомобили отколку во истиот период минатата година. Според податоците на VDA и ACEA,…

 • Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota Motor објави во четвртокот дека ќе инвестира 600 милиони долари во кинескиот гигант Didi Chuxing и ново заедничко вложување за проширување на соработката со…

 • Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Германскиот Audi потврди дека новата генерација R8 ќе биде електрифицирана. Меѓутоа, во Инголштат се уште не одлучиле кој тип на мотори ќе користат. Директорот на…

 • Mazda 2 ”освежена” после пет години, Европејците не добиваат дизел

  Mazda 2 ”освежена” после пет години, Европејците не добиваат дизел

  Четвртата генерација Mazda 2 на пазарот е веќе пет години, но дури сега доби “освежување”. Промените во изгледот се суптилни, што и не е лоша…