Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Peugeot ќе прави електрични спортски автомобили

Време: 14:22

Датум: октомври 22, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Peugeot“ го напушта Светското првенство во рели шампионатот (WRX) за да се посвети во развојот на новото семејство на електрифицирани спортски автомобили. Првиот од нив ќе биде подготвен во 2020-та година, а „Peugeot Sport“ ќе биде дел од развојот.

„Задоволството при возењето е во основата на историјата на брендот „Peugeot“, коментира шефот на брендот Жан-Филип Импарато. „Електрификацијата ќе ни овозможи да ги подобриме овие чувства и да им понудиме на нашите клиенти спортски автомобили со ниски емисии“.

Еден од овие автомобили ќе биде „R“ – верзија на „Peugeot 508 Hybrid“, чија моќност ќе надмине 300 КС. Во овој случај, единицата се состои од 1.6 литарски турбокомпресор со 200 КС и електричен мотор со 110 КС. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч ќе трае 4,5 секунди.

Во новото семејство ќе дојде сериската верзија на концептот „308 R Hybrid“. Прототипот беше опремен со 1.6-литарски турбополнач со 270 КС и два електрични мотори од 115 КС. Вкупната моќност на оваа единица е 500 КС и 730 Nm.

А предводник на идната палета спортски автомобили на „Peugeot“ најверојатно ќе биде сериската верзија на концептниот „е-LEGEND“, кој е опремен со систем за погон на сите четири тркала и електромотор, кој развива 462 КС и 800 Nm. Прототипот забрзува од 0 до 100 км/ч за помалку од 4 секунди, а само со едно полнење може да измине 600 километри (по новиот циклус „WLTP“).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Аукциските куќи ретко прават грешки, меѓутоа, тоа што поради неускладеност се случило со познатата аукциска куќа Sotheby’s веројатно е најголемиот неуспех досега. Голема грешка направија токму…

 • Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Директна рута до мулти-милионски бестселер: над 13,6 милиони Opel Corsa возила продадени за 37 години Пионер: Opel воведува врвни технологии од повисоките класи во мал…

 • Rimac го спасува Audi R8

  Rimac го спасува Audi R8

  Audi R8 може да има иднина благодарение на Rimac автомобилите. Според магазинот Car, R8 ќе добие електричен наследник во 2023 или 2024 година, а ќе…

 • Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Заменик-министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Александар Морозов, го потврди почетокот на производството на првиот електричен автомобил за крајот на годината. Морозов…

 • Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Заедничката компанија на јапонската Honda и кинеската компанија Guangzhou Automobile Industry Group ќе повлече во Кина 222.674 седани accord од пазарот, соопштија денеска пазарните регулатори.…

 • Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911…

 • Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Во првата половина од оваа година во светот се продадени 7,1 проценти помалку автомобили отколку во истиот период минатата година. Според податоците на VDA и ACEA,…

 • Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota Motor објави во четвртокот дека ќе инвестира 600 милиони долари во кинескиот гигант Didi Chuxing и ново заедничко вложување за проширување на соработката со…

 • Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Германскиот Audi потврди дека новата генерација R8 ќе биде електрифицирана. Меѓутоа, во Инголштат се уште не одлучиле кој тип на мотори ќе користат. Директорот на…

 • Mazda 2 ”освежена” после пет години, Европејците не добиваат дизел

  Mazda 2 ”освежена” после пет години, Европејците не добиваат дизел

  Четвртата генерација Mazda 2 на пазарот е веќе пет години, но дури сега доби “освежување”. Промените во изгледот се суптилни, што и не е лоша…