Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,374.75 0.5%    BESK 9,088.75 -3.3%    BGOR 240.00 -11.11%    FUBT 1,000.00 0%    GRNT 825.00 -0.48%    GTRG 3,000.00 0%    KMB 5,699.33 -0.01%    MERM 2,037.00 -3%    MPT 51,874.83 -0.3%    REPL 76,000.00 0%    RZUG 12.00 20%    RZUS 105.00 0%    STIL 114.00 -0.8%    UNI 2,300.33 -2.11%    USJE 23,500.00 2.17%    

На продажба конфискувани биткоини во вредност од 4,3 милиони долари

Време: 16:39

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Следниот месец, биткони вредни 4,3 милиони американски долари ќе бидат на аукција од страна на американската Маршалска служба.

Властите наведува во соопштението дека криптовалутата која изнесува околу 660 биткоини, е собрана во резултат на запленети материјали од најразлични криминални, граѓански и административни случаи, пренесува „CoinDesk“.

Акуцијата е закажана за 5-ти ноември, а сите кои сакаат да учествуваат треба да поднесат депозит во износ од 200.000 долари и да пријават идентитетот во агенцијата до крајот на овој месец.

На аукцијата ќе бидат понудени 6 блокови, кои содржат по 100 биткоини секој и еден со 60 биткоини во него.

Наддавачите нема да можат да ги гледаат понудите на конкурентите, а освен тоа нема да можат да ја менуваат цената што ја дален, штом еднаш го направиле барањето, додаваат од Маршалската служба.

Властите велат дека биткоините се конфискувани како резултат на голем број случаи, вклучувајќи го случајот против трговците Тереза ​​Тетли и Томас Констанца, кои се во затвор за перење пари преку виртуелни валути.

Иако властите не посочуваат колку точно од биткоините се запленети од горенаведените двајца измамници, претходни извештаи покажуваат дека од двајцата биле запленети вкупно 120 биткоини – 40 од Тетли и 80 од Констанца.

Одржувањето на аукцијата доаѓа месеци откако Маршалската служба на САД продаде над 2.100 биткоини и 3.600 биткоини, соодветно на аукции во март и јануари оваа година.

Продадените криптовалути беа во вредност од 50 милиони долари во тоа време.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Градежништво: помалку работа, помал профит – секторот оди надолу

  Градежништво: помалку работа, помал профит – секторот оди надолу

  Релативно лоша година за градежните компании, речиси сите имаат намален обем на работа и драстично скастрен профит. На производителите на градежни материјали се уште им…

 • Економист: Париз, Хонгконг и Сингапур најскапи градови во светот

  Економист: Париз, Хонгконг и Сингапур најскапи градови во светот

  Најскапи градови во светот се Париз, Хонг Конг и Сингапур, кои се на прво место на листата на магазинот “Економист”. Ова е првпат во 30-годишната…

 • СБ: Во Западен Балкан се забележува подобрување на успешноста на пазарот на трудот, но жените, младите и помалку образованите работници и понатаму се соочуваат со предизвици

  СБ: Во Западен Балкан се забележува подобрување на успешноста на пазарот на трудот, но жените, младите и помалку образованите работници и понатаму се соочуваат со предизвици

  БЕЛГРАД, 19 март, 2019 година — Успешноста на пазарот на трудот во Западен Балкан и понатаму се подобрува, иако со побавно темпо од минатата година и…

 • Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен

  Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен

  Со првиот лет на авиокомпанијата „Виз ер“ од меѓународниот аеродром „Скопје“ до германски Баден-Баден денеска официјално беше одбележано воведувањето на две нови дестинации од скопскиот…

 • Загриженоста расте: Големите сили во расправа за оружјето во универзумот

  Загриженоста расте: Големите сили во расправа за оружјето во универзумот

  Повеќето воени операции на Земјата се потпираат на комуникациските сателити и глобалните влади се сè повеќе загрижени дека тие би можеле да бидат уништени, изјави…

 • Расте девизниот прилив од туризмот

  Расте девизниот прилив од туризмот

  Конкурентноста на македонскиот туристички производ на светскиот пазар е се поголема, а тоа директно се рефлектира врз учеството на туристичката индустрија во бруто домашниот производ…

 • Охрид од денеска авионски директно се поврзува и со Милано

  Охрид од денеска авионски директно се поврзува и со Милано

  Покрај авионската линија со шведскиот град Малме, од денеска нискобуџетната авиокомпанијата „Визер“ од охридскиот аеродром почнува да оперира и со редовна линија кон италијанскиот град…

 • И шампањот трпи поради Брегзит и Жолтите елеци

  И шампањот трпи поради Брегзит и Жолтите елеци

  Брегзит и француското протестно движење на „жолтите елеци“ ја намалија продажбата на францускиот шампањ во последната година на најниско ниво од 2004 година, објави Seebiz.…

 • Путин ги “скротува” онлајн-медиумите

  Путин ги “скротува” онлајн-медиумите

  Рускиот претседател Владимир Путин потпиша два закони со кои се ограничува работата на онлајн-медиумите во таа земја. Според законите, кои критичарите ги гледаат како дел…

 • Од 1 април почнува доставувањето на претпополнетите годишни даночни пријави

  Од 1 април почнува доставувањето на претпополнетите годишни даночни пријави

  Управата за јавни приходи од почетокот на наредниот месец ќе почне да ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во текот…