Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Унгарија ги зголеми своите златни резерви за 10 пати

Време: 13:20

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Централната банка на Унгарија ги зголеми своите резерви на злато за 10 пати, објави „Bloomberg“.

Ова се случува само еден месец откако Полска го купи најголемото количество злато од 1998-ма година.

Денес резервите на Унгарија се веќе 31.5 тони наспроти 3,5 тони само пред еден месец, што значи дека златото веќе има 4.4% удел во вкупните резерви на земјата.

Оттука и потребата за подобрување на безбедноста на нивните резерви.

Гувернерот на централната банка Дјорд Матолчи изјави дека во минатото земјата била меѓу најголемите производители на злато во светот, додека неговиот заменик Мартон Наѓи одби да коментира дали резервите на земјата од злато се зголемиле во последниот месец.

Унгарија е уште земја во ЕУ која се насочува кон купување на злато во последните месеци, а според информациите од сајтот на централната банка, станува јасно дека ова се првите купувања на злато од 1986-та година.

Во моментов 31,5 тони злато во земјата вредат 1,24 милијарди долари според тековните цени. Златото веќе пристигна во Унгарија, објавувајќи фотографијата на нејзината страница.

Полска, пак, купи 9 тони злато во јули и август оваа година, а од почетокот на 2018-та година, Русија, Казахстан и Кина го забележаа најзначајниот раст.

И покрај купувањето на 28 тони злато месечно, Унгарија се уште е далеку од првите 50 земји со најголеми резерви на злато.

САД и Германија се на врвот, додека во последниве години Русија купува просечно по 20 тони секој месец.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  Во текот на изминатата недела (од 7 јануари до 13 јануари) се регистрирани 281 заболен од грип, што е зголемување за 43,4 отсто споредено со…

 • Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Во годишниот извештај за 2018 година, кој парламентот го упати до канадскиот министер за миграција, Ахмед Хасен, стои дека од 2019 до 2022 година ќе…

 • Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас изјави дека е потребно започнување на дискусија за повторно отворање на договорот за планираното излегување на Велика Британија…

 • Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната блокада на владата, пренесува „Брејтбарт“.…

 • Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Од денеска, па и наредните три дена министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ќе биде во официјална посета на најголемиот светски саем за…

 • Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе…

 • Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Подобрена е меѓусебната соработка и правиме конкретни чекори за уште поголеми економски придобивки за двете земји. Ваква е оценката на заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев,…

 • Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Извозот на германско оружје паднал во 2018 година речиси една четвртина во споредба со претходните години, соопшти германската влада. „Германската влада во 2018 година одобрила…

 • Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го продолжи рокот за аплицирање за поврат на средствата за камати за реализирани инвестиции по ИПАРД-програмата…

 • Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  „Сите ние како носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на елиминирање на структурните пречки за зголемување на потенцијалниот економски…