Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

Време: 15:00

Датум: октомври 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека граѓаните стануваат подисциплинирани во намирувањето на обврските.

Пад на бројот на граѓани и фирми со блокирани сметки

Заклучно со јуни годинава во Македонија имало 80.632 граѓани со блокирани сметки. Во споредба со истиот месец лани нивниот број е намален за 504. Во истиот период имало 29.183 компании со блокирана сметка што е намалување за 4.813. Но, бидејќи и граѓаните и фирмите најчесто имаат по неколку трансакциски сметки вкупниот број на блокирани сметки е многу поголем и достигнува 233.412 Ова го покажуваат најновите податоци на Народната Банка (НБРМ).

Бројот на граѓани со блокирани сметки бил највисок во октомври 2016-та кога надминал 93 илјади, оттогаш има тренд на постепено намалување.

Кај компаниите, најмногу блокирани имало во октомври 2015-та, кога биле над 45 илјади.

Граѓаните и фирмите се позадолжени – раст на кредитите

Македонските граѓани на банките им должат 2 милијарди и 470 милиони евра. За една година вкупните кредити се зголемиле за 173 милиони евра. Со тоа просечниот Македонец има кредит од речиси илјада и двесте евра.

Според најновите податоци на Народната Банка (НБРМ), заклучно со август, најголем дел од кредитите се денарски (1 милијарда и 364 милиони евра), додека помал дел се со девизна клаузула или во странска валута (1 милијарда и 105 милион евра).

„Продолжи и трендот на зголемување на кредитната поддршка на населението. Депозитните и кредитните текови во текот на третиот квартал се повисоки од очекуваните за овој период, при што и нивото на депозитите и на кредитите во септември го надминува проектираното“ се наведува во заклучокот на Комитетот за монетарна политика на НБРМ.

УЈП побарува речиси 160 милиони евра

Меѓу поголемите доверители е и државата. Граѓаните и компаниите, но и јавните претпријатија на Управата за јавни приходи (УЈП) и должат речиси 160 милиони евра по основ на неплатен ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси и царини.

На последната листа должници се објавени долговите кои биле доспеани до крајот на јуни, а не се платени до крајот на септември годинава.

Од Управата информираат дека сумата за последниот месец е помала за 8.5 милиони евра. Бројот на фирми должници е намален за над 2.000, додека на последната листа се објавени дваесетина должници помалку меѓу физичките лица, за разлика од претходната.

Број еден на листата и натаму е Отекс Охрид со долг од над 14.3 милиони евра. На второто место е Ел Дон Кастилло Скопје со речиси 7.3 милиони. Трета е Индустрија Ел Азтека исто така со речиси 7.3 милиони.

На списокот должници повторно има и дузина јавни претпријатија, а најголем должник е Македонија пат од која државата побарува речиси 6 милиони евра.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралиската влада ја смени дефиницијата за јагниња со цел да го стимулира извозот. Министерот за земјоделство, Дејвид Литлпрауд, денеска објави дека во иднина како јагниња…

 • 4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари Единствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ…

 • ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната…

 • Фондот за иновации избра софтверско решение

  Фондот за иновации избра софтверско решение

  Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на информациски систем за управување во…

 • До крајот на векот, штетите од поплавите во ЕУ би можеле да достигнат 100 милијарди евра годишно

  До крајот на векот, штетите од поплавите во ЕУ би можеле да достигнат 100 милијарди евра годишно

  Европскиот суд на ревизори (ECA) презентираше проценка на спроведувањето на европските барања за превенција од поплави. Според документот, постојат големи предизвици за справување со варијабилноста…

 • САД воведоа нови санкции поради испoраки на нафта во Сирија

  САД воведоа нови санкции поради испoраки на нафта во Сирија

  САД воведоа нови санкции за шест поединци и три компании поради тоа што испорачувале нафта во Сирија, соопшти Министерството за финансии на САД. Според соопштението,…

 • Зголемени средствата за вториот повик за печките на пелети

  Зголемени средствата за вториот повик за печките на пелети

  Владата ги зголеми средствата за вториот повик за печките на пелети. По вчерашната седницата, Владата соопшти дека ги зголемила средствата за поддршка на трошоците за купување…

 • Дождливо со температура до 16 степени

  Дождливо со температура до 16 степени

  Претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои локално ќе имаат пороен карактер, а во југоисточните делови ќе бидат проследени со ретки грмежи. Во…

 • Странците во Црна Гора инвестирале речиси 600 милиони евра

  Странците во Црна Гора инвестирале речиси 600 милиони евра

  Нето-приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора изнесува 218,39 милиони евра во првите девет месеци од 2018 година, покажуваат прелиминарните податоци од Централната банка…

 • Николовски: Со развој на земјоделските задруги до поголеми економски и социјални придобивки

  Николовски: Со развој на земјоделските задруги до поголеми економски и социјални придобивки

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори 3. сесија на работната група за земјоделство и рурален развој организиранa од Националната конвенција…