Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,374.75 0.5%    BESK 9,088.75 -3.3%    BGOR 240.00 -11.11%    FUBT 1,000.00 0%    GRNT 825.00 -0.48%    GTRG 3,000.00 0%    KMB 5,699.33 -0.01%    MERM 2,037.00 -3%    MPT 51,874.83 -0.3%    REPL 76,000.00 0%    RZUG 12.00 20%    RZUS 105.00 0%    STIL 114.00 -0.8%    UNI 2,300.33 -2.11%    USJE 23,500.00 2.17%    

Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

Време: 15:00

Датум: октомври 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека граѓаните стануваат подисциплинирани во намирувањето на обврските.

Пад на бројот на граѓани и фирми со блокирани сметки

Заклучно со јуни годинава во Македонија имало 80.632 граѓани со блокирани сметки. Во споредба со истиот месец лани нивниот број е намален за 504. Во истиот период имало 29.183 компании со блокирана сметка што е намалување за 4.813. Но, бидејќи и граѓаните и фирмите најчесто имаат по неколку трансакциски сметки вкупниот број на блокирани сметки е многу поголем и достигнува 233.412 Ова го покажуваат најновите податоци на Народната Банка (НБРМ).

Бројот на граѓани со блокирани сметки бил највисок во октомври 2016-та кога надминал 93 илјади, оттогаш има тренд на постепено намалување.

Кај компаниите, најмногу блокирани имало во октомври 2015-та, кога биле над 45 илјади.

Граѓаните и фирмите се позадолжени – раст на кредитите

Македонските граѓани на банките им должат 2 милијарди и 470 милиони евра. За една година вкупните кредити се зголемиле за 173 милиони евра. Со тоа просечниот Македонец има кредит од речиси илјада и двесте евра.

Според најновите податоци на Народната Банка (НБРМ), заклучно со август, најголем дел од кредитите се денарски (1 милијарда и 364 милиони евра), додека помал дел се со девизна клаузула или во странска валута (1 милијарда и 105 милион евра).

„Продолжи и трендот на зголемување на кредитната поддршка на населението. Депозитните и кредитните текови во текот на третиот квартал се повисоки од очекуваните за овој период, при што и нивото на депозитите и на кредитите во септември го надминува проектираното“ се наведува во заклучокот на Комитетот за монетарна политика на НБРМ.

УЈП побарува речиси 160 милиони евра

Меѓу поголемите доверители е и државата. Граѓаните и компаниите, но и јавните претпријатија на Управата за јавни приходи (УЈП) и должат речиси 160 милиони евра по основ на неплатен ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси и царини.

На последната листа должници се објавени долговите кои биле доспеани до крајот на јуни, а не се платени до крајот на септември годинава.

Од Управата информираат дека сумата за последниот месец е помала за 8.5 милиони евра. Бројот на фирми должници е намален за над 2.000, додека на последната листа се објавени дваесетина должници помалку меѓу физичките лица, за разлика од претходната.

Број еден на листата и натаму е Отекс Охрид со долг од над 14.3 милиони евра. На второто место е Ел Дон Кастилло Скопје со речиси 7.3 милиони. Трета е Индустрија Ел Азтека исто така со речиси 7.3 милиони.

На списокот должници повторно има и дузина јавни претпријатија, а најголем должник е Македонија пат од која државата побарува речиси 6 милиони евра.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Градежништво: помалку работа, помал профит – секторот оди надолу

  Градежништво: помалку работа, помал профит – секторот оди надолу

  Релативно лоша година за градежните компании, речиси сите имаат намален обем на работа и драстично скастрен профит. На производителите на градежни материјали се уште им…

 • Економист: Париз, Хонгконг и Сингапур најскапи градови во светот

  Економист: Париз, Хонгконг и Сингапур најскапи градови во светот

  Најскапи градови во светот се Париз, Хонг Конг и Сингапур, кои се на прво место на листата на магазинот “Економист”. Ова е првпат во 30-годишната…

 • СБ: Во Западен Балкан се забележува подобрување на успешноста на пазарот на трудот, но жените, младите и помалку образованите работници и понатаму се соочуваат со предизвици

  СБ: Во Западен Балкан се забележува подобрување на успешноста на пазарот на трудот, но жените, младите и помалку образованите работници и понатаму се соочуваат со предизвици

  БЕЛГРАД, 19 март, 2019 година — Успешноста на пазарот на трудот во Западен Балкан и понатаму се подобрува, иако со побавно темпо од минатата година и…

 • Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен

  Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен

  Со првиот лет на авиокомпанијата „Виз ер“ од меѓународниот аеродром „Скопје“ до германски Баден-Баден денеска официјално беше одбележано воведувањето на две нови дестинации од скопскиот…

 • Загриженоста расте: Големите сили во расправа за оружјето во универзумот

  Загриженоста расте: Големите сили во расправа за оружјето во универзумот

  Повеќето воени операции на Земјата се потпираат на комуникациските сателити и глобалните влади се сè повеќе загрижени дека тие би можеле да бидат уништени, изјави…

 • Расте девизниот прилив од туризмот

  Расте девизниот прилив од туризмот

  Конкурентноста на македонскиот туристички производ на светскиот пазар е се поголема, а тоа директно се рефлектира врз учеството на туристичката индустрија во бруто домашниот производ…

 • Охрид од денеска авионски директно се поврзува и со Милано

  Охрид од денеска авионски директно се поврзува и со Милано

  Покрај авионската линија со шведскиот град Малме, од денеска нискобуџетната авиокомпанијата „Визер“ од охридскиот аеродром почнува да оперира и со редовна линија кон италијанскиот град…

 • И шампањот трпи поради Брегзит и Жолтите елеци

  И шампањот трпи поради Брегзит и Жолтите елеци

  Брегзит и француското протестно движење на „жолтите елеци“ ја намалија продажбата на францускиот шампањ во последната година на најниско ниво од 2004 година, објави Seebiz.…

 • Путин ги “скротува” онлајн-медиумите

  Путин ги “скротува” онлајн-медиумите

  Рускиот претседател Владимир Путин потпиша два закони со кои се ограничува работата на онлајн-медиумите во таа земја. Според законите, кои критичарите ги гледаат како дел…

 • Од 1 април почнува доставувањето на претпополнетите годишни даночни пријави

  Од 1 април почнува доставувањето на претпополнетите годишни даночни пријави

  Управата за јавни приходи од почетокот на наредниот месец ќе почне да ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во текот…