Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

ЕУ повторно ја разгледува идејата за пуштање на модуларни камиони

Време: 16:05

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европските парламентарци повторно ја разгледуваат идејата да се обезбедат стимулации за создавање на камиони, опремени со неколку шлепери, во регулациите на Европската унија (ЕУ) за ограничување на емисиите на јаглерод диоксид, објави „Euractiv“.

За прв пат беше направен обид да се протурка оваа идеја во 2014-та година, за да се ограничи потрошувачката на гориво, што барем делумно ќе помогне за намалување на штетните гасови во атмосферата.

Некои противници на предлогот го нарекуваат овој тип возила „камиони чудовишта“, гледајќи ги како потенцијална опасност за безбедноста на патиштата.

Конечно искуството на Европската комисија (ЕК) да им овозможи на слични камиони да ги преминуваат териториите на европските земји беше „убиен“ од претставниците на Европскиот парламент и од самите земји-членки на ЕУ.

Сега, идејата за наметнување на овој тип модуларен камион е повторно поставена на масата.

Овие европски мулти модуларни системи (ЕМС) не се споменати во предлогот на ЕК презентиран во мај оваа година.

За време на настанот организиран од „Euractiv“ во врска со ограничувањето на штетните емисии во Брисел во вторникот, главниот извршен директор на „MAN Truck & Bus“ сепак изјави дека автомобилската индустрија би сакала овој тип камиони да бидат прифатени како дел од интегративниот пристап на законодавството.

Директорот на „MAN Truck & Bus“ истакна дека во германската покраина Баден-Виртемберг компанијата веќе го претстави системот за промовирање на „EMS“ и е забележано намалување на емисиите на јаглерод за 12% во споредба со обичните камиони.

Раководителот на кампањата за „Transport & Environment“, Вилијам Тод, рече дека е потребно законодавство за додавање на овие иновативни елементи за справување со емисиите на стакленички гасови.

„Мораме да се фокусираме на ова затоа што се обидуваме да решиме исклучително важен проблем – емисиите на јаглерод диоксид од возилата“, рече тој.

„Ние не треба да се обидуваме да ги решиме сите проблеми со едно законодавство. Ова може да ги направи работите исклучително комплицирани“, додаде Тод.

Останува нејасно дали Романија, која го презема ротирачкото претседателство на ЕУ од 1-ви јануари, ќе може да го заврши ова прашање само за три месеци. Ако ова не се случи – наметнувањето на ограничувањата на камионите може да се одложува со години.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Златото руши рекорди

  Златото руши рекорди

  Цената на златото порасна за време на тргувањето во Азија, откако американската Управа на федерални резерви (FED) “ја отвори вратата” за понатамошно намалување на каматните…

 • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…