Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ЕУ повторно ја разгледува идејата за пуштање на модуларни камиони

Време: 16:05

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европските парламентарци повторно ја разгледуваат идејата да се обезбедат стимулации за создавање на камиони, опремени со неколку шлепери, во регулациите на Европската унија (ЕУ) за ограничување на емисиите на јаглерод диоксид, објави „Euractiv“.

За прв пат беше направен обид да се протурка оваа идеја во 2014-та година, за да се ограничи потрошувачката на гориво, што барем делумно ќе помогне за намалување на штетните гасови во атмосферата.

Некои противници на предлогот го нарекуваат овој тип возила „камиони чудовишта“, гледајќи ги како потенцијална опасност за безбедноста на патиштата.

Конечно искуството на Европската комисија (ЕК) да им овозможи на слични камиони да ги преминуваат териториите на европските земји беше „убиен“ од претставниците на Европскиот парламент и од самите земји-членки на ЕУ.

Сега, идејата за наметнување на овој тип модуларен камион е повторно поставена на масата.

Овие европски мулти модуларни системи (ЕМС) не се споменати во предлогот на ЕК презентиран во мај оваа година.

За време на настанот организиран од „Euractiv“ во врска со ограничувањето на штетните емисии во Брисел во вторникот, главниот извршен директор на „MAN Truck & Bus“ сепак изјави дека автомобилската индустрија би сакала овој тип камиони да бидат прифатени како дел од интегративниот пристап на законодавството.

Директорот на „MAN Truck & Bus“ истакна дека во германската покраина Баден-Виртемберг компанијата веќе го претстави системот за промовирање на „EMS“ и е забележано намалување на емисиите на јаглерод за 12% во споредба со обичните камиони.

Раководителот на кампањата за „Transport & Environment“, Вилијам Тод, рече дека е потребно законодавство за додавање на овие иновативни елементи за справување со емисиите на стакленички гасови.

„Мораме да се фокусираме на ова затоа што се обидуваме да решиме исклучително важен проблем – емисиите на јаглерод диоксид од возилата“, рече тој.

„Ние не треба да се обидуваме да ги решиме сите проблеми со едно законодавство. Ова може да ги направи работите исклучително комплицирани“, додаде Тод.

Останува нејасно дали Романија, која го презема ротирачкото претседателство на ЕУ од 1-ви јануари, ќе може да го заврши ова прашање само за три месеци. Ако ова не се случи – наметнувањето на ограничувањата на камионите може да се одложува со години.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари)…

 • Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Шестнаесет милиони евра за субвенции исплатени се за одгледувачите на обележани грла кози, овци, говеда и несилки. Изминатите денови заедно со исплатата на средствата за…

 • ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на…

 • Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  По повод вториот светски конгрес на претприемачи, кој ќе се одржи во Скопје, во втората половина на октомври 2019 година, делегацијата на светскиот конгрес на…

 • ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

  ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

  Претставниците на Европската централна банка ја одредуваат седницата во март како клучна, на која ќе се пресуди дали забавувањето во еврозоната е доволно одржлива, за…

 • Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

  Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

  Единаесет новозаболени од морбили се регистрирани вчера, од кои тројца се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, а останатите осум се амбулантски прегледани и пуштени…

 • Одржана работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите

  Одржана работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите

  Народната банка беше домаќин на работна средба со наставниците и професорите координатори од основните и средните училишта од земјава кои ќе учествуваат во Европскиот квиз…

 • ССК: Зголемување на трговската размена со Италија

  ССК: Зголемување на трговската размена со Италија

  Делегација на стопанственици од Италија на високо ниво допатува во нашата земја на директни средби со стопанственици од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)…

 • ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

  ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

  Италијанскиот буџет за 2019-та година не содржи мерки, способни да го стимулираат економскиот раст на земјата, што ја претвора во „ризик за заразување“ за остатокот…

 • Северна Кореја има сѐ помалку храна

  Северна Кореја има сѐ помалку храна

  Северна Кореја предупреди дека се соочува со недостаток од храна од околу 1,4 милиони тони во 2019 година, односно дека е присилена речиси да ги…