Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

Време: 12:49

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.

Но она што го знааат сите е дека донесувањето на важни одлуки е составен дел на бизнисот и тука нема место за емоции.

Следните 5 точки ќе го направат самиот чин на отпуштање од работа најмалку драматичен и најбезболен за сите:

1. Не давајте отказ во вашата канцеларија – во случаи кога вработениот одбива да ја прифати реалноста и сака да продолжите со разговорот, вие секогаш може да заминете.

2. Бидете кратки и јасни – Веднаш штом ќе влезете, кажете „Причината зошто доаѓам тука е да ви соопштам дека ова е последниот ваш работен ден во оваа компанија…“. Ова ги прескокнува клишеата и „празните муабети“ околу целата незгодна ситуација. Подоцна доколку сакате, може детално да ги објаснувате и разјаснувате сите детали.

3. Не отпуштајте во петоците – дајте му на лицето време да ги согледа последиците од своите постапки пред да започне викендот и неработните денови. Така и тој/таа ќе се чувствува подобро.

4. Бидете подготвени на се – понекогаш некои луѓе тешко го поднесуваат отказот и може да изреагираат неубаво, да се закануваат или да ви запретат со правни постапки против вас или компанијата. Оставете ги да им помине лутината, и не сваќајте ги премногу сериозно. Доколку ова продолжи и во иднина, побарајте правни и стручни консултации.

5. Без емоции – приватно, можеби ќе сакате или морате да се среќавате со лицето што сте го отпуштиле, и тоа е во ред, дури и разговор за отпуштањето по самиот чин на отказот, но инсистирајте на напуштање на просториите кога лицето ќе биде отпуштено.

На крајот на краиштата – секогаш трудете се да бидете што е можно попрофесионални. На тој начин никој нема да ви замери доколку вистинската одлука е во интерес на бизнисот… сепак тоа е и суштинската цел на работењето на било која организација.

Отпуштениот работник не значи казнување, туку можност за идно подобрување кон подобар кадар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…