Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

Време: 12:49

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.

Но она што го знааат сите е дека донесувањето на важни одлуки е составен дел на бизнисот и тука нема место за емоции.

Следните 5 точки ќе го направат самиот чин на отпуштање од работа најмалку драматичен и најбезболен за сите:

1. Не давајте отказ во вашата канцеларија – во случаи кога вработениот одбива да ја прифати реалноста и сака да продолжите со разговорот, вие секогаш може да заминете.

2. Бидете кратки и јасни – Веднаш штом ќе влезете, кажете „Причината зошто доаѓам тука е да ви соопштам дека ова е последниот ваш работен ден во оваа компанија…“. Ова ги прескокнува клишеата и „празните муабети“ околу целата незгодна ситуација. Подоцна доколку сакате, може детално да ги објаснувате и разјаснувате сите детали.

3. Не отпуштајте во петоците – дајте му на лицето време да ги согледа последиците од своите постапки пред да започне викендот и неработните денови. Така и тој/таа ќе се чувствува подобро.

4. Бидете подготвени на се – понекогаш некои луѓе тешко го поднесуваат отказот и може да изреагираат неубаво, да се закануваат или да ви запретат со правни постапки против вас или компанијата. Оставете ги да им помине лутината, и не сваќајте ги премногу сериозно. Доколку ова продолжи и во иднина, побарајте правни и стручни консултации.

5. Без емоции – приватно, можеби ќе сакате или морате да се среќавате со лицето што сте го отпуштиле, и тоа е во ред, дури и разговор за отпуштањето по самиот чин на отказот, но инсистирајте на напуштање на просториите кога лицето ќе биде отпуштено.

На крајот на краиштата – секогаш трудете се да бидете што е можно попрофесионални. На тој начин никој нема да ви замери доколку вистинската одлука е во интерес на бизнисот… сепак тоа е и суштинската цел на работењето на било која организација.

Отпуштениот работник не значи казнување, туку можност за идно подобрување кон подобар кадар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Генерално добра работа е да имате клиенти и муштерии, па дури и кога тие се тешки за соработка, но постојат три типа на клиенти кои…

 • Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Започнувањето на бизнис е како бокс-меч. Очекувањето да напишете бизнис план како документ, кој е почетна инвестиција, многу често збунува. Се разбира, бизнис планот напишан…

 • За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  Ви паѓа концентрацијата на работа? Ситуацијата кога ни е тешко да се фокусираме на обавувањето на работните задачи воопшто не е пријатна, но затоа тука…

 • Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Асоцијацијата на менаџери на Македонија со гордост го најавува ексклузивниот тренинг за бихејвиористички техники на продажба со  проф. д-р. Сем Вакнин. Тој за сите заинтересирани…

 • Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се. Тие се…

 • Бизнис партнер: Да или не

  Бизнис партнер: Да или не

  Доколку доведете нов партнер за да може заедно да го лансирате новиот бизнис тогаш тоа е крајниот ризик кој што ќе го преземете и за…

 • Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Претприемачите често се грижат за мноштво детали за работата и со тоа испуштаат еден од најважните аспекти во работењето. Вистината е дека вистинското име (назив)…

 • При бизнис со Арапите постојат 30 правила на игра

  При бизнис со Арапите постојат 30 правила на игра

  Подгответе се за најдобрите преговарачи во светот. Арапите се родени трговци и преговарањето првенствено го гледаат како добра забава. Не постои сомнеж дека постојат големи…

 • Оставете добар впечаток на деловниот ручек

  Оставете добар впечаток на деловниот ручек

  Доколку ваквиот вид на работа е нешто ново за вас, прочитајте на што се треба да обрнете внимание, за да оставите добар впечаток за себе…

 • Чекорете упорно кон вашата замислена цел

  Чекорете упорно кон вашата замислена цел

  Имате брилијантен бизнис план, но не знаете како да го реализирате? За да постигнете деловен успех потребни ви се следните работи: Замислете ја својата цел…