Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

FIAT се откажува од дизелот, ќе прави хибриди

Време: 16:24

Датум: октомври 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„FCA“ е уште еден производител на автомобили кој планира да се откаже од дизелот и во блиска иднина да се насочи на се повеќе хибриди во својата палета на возила, како во Северна Америка, така и во Европа.

Се очекува дека „Jeep Renegade“ ќе е првиот „plug-in“ модел на „FCA“, а до 2022-ра година компанијата планира да понуди вкупно осум вакви модели.

Плановите на „FCA“ се да инвестира 10 милијарди долари во електрифицирање на автомобилите што ги нуди, бидејќи компанијата има да ги стигне директните ривали, кои го имаат превземено курсот кон промоцијата на повеќе електрични.

Агенцијата „Reuters“ прогнозира дека производството на „plug-in“ хибридниот „Renegade“ ќе стартува во почетокот на 2020-та година во фабриката на „FIAT“ во Мелфи, Италија. Сега таму се произведува моделот „500X“. Претстои модернизација на фабриката и обука на работниците, а хибридната верзија на „Renegade“ ќе добие и нов бензински мотор, а само овој проект е оценет на 200 милиони евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  По претставувањето на неколку нови модели на саемот во Париз, „Audi“ и во 2019-та подготвува бројни изненадувања. „Audi“ на парискиот авто-саем ги претстави новите генерации…

 • Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на „Passat“ која е наменета за кинескиот пазар. Моделот „Passat“ зa Кина е малку поразличен од оној кој се произведува…

 • Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  „Rolls-Royce Cullinan“, кој беше претставен пред половина година, исто така, ќе добие хибридна верзија, објави британскиот весник „Top Gear“, кој ги цитира на неговите извори…

 • „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  Јапонската компанија „Тојота“ објави дека ќе повлече околу 188.000 автомобили поради можна неисправност на воздушните перничиња. Со одлуката се опфатени пикап и теренски возила и…

 • За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  Баварскиот производител објави пет видеа на кои се забележани различни фази од производството на новата генерација на „BMW Series 3“. Новата „тројка“ дебитираше на саемот…

 • Porsche 911 Speedster влегува во производство

  Porsche 911 Speedster влегува во производство

  Концепт студијата, презентирана по повод 70-тиот роденден на производителот на спортски автомобили Porsche, ќе се произведува како ограничено специјално издание. Точно ќе бидат произведени 1.948…

 • Opel ќе претстави осум нови или освежени модели до 2020 година

  Opel ќе претстави осум нови или освежени модели до 2020 година

  Посилна ориентација кон клиентот Фокус на сегментите со голема продажба и сегменти што брзо растат со три клучни фактори до 2020 година: новата Corsa, Vivaro…

 • Holden направи електричен автомобил со 1.340 коњски сили (фото+видео)

  Holden направи електричен автомобил со 1.340 коњски сили (фото+видео)

  Австралиската компанија „Holden“ направи електричен автомобил со импресивни 1.360 КС. Прототипот „Time Attack“ е посветен на 50-годишнината од првата победа на брендот во 1000-километарска трка…

 • Nissan Leaf е најуспешниот електричен автомобил во Европа во 2018-та

  Nissan Leaf е најуспешниот електричен автомобил во Европа во 2018-та

  Новиот „Nissan Leaf“ е најпродаваниот електричен автомобил во Европа за 2018-та година, покажува статистиката за првите 8 месеци. Од компанијата најавија дека за периодот јануари-август…

 • Премиера на Lexus RC зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера на Lexus RC зa 2019-та (фото+видео)

  Јапонскиот производител на саемот во Париз го претстави редизајнираното купе „RC“. „Lexus RC“ имаше премиера уште во 2013-та на автомобилскиот саем во Токио, но дојде…