Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Успешните луѓе ги имаат овие особини

Време: 16:33

Датум: октомври 8, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се.

Тие се амбициозни

„Цели кон Месечината. Дури и да ја промашиш, ќе завршиш меѓу ѕвездите“.

Значи, ако во животот навистина сакате нешто да постигнете, за почеток доволно е да имате соништа. Тие не се плашат од лудите соништа и не се оптоваруваат со границите на она што можат да го постигнат.

Веруваат

Ако имате соништа и идеи за тоа што сакате да го постигнете, следниот чекор кон нивното остварување е цврстата верба.

Не се плашат од соочување со стравовите

„Граници не постојат, ние сами сме ги измислиле“.

Најголемата препрека на патот до остварување на своите соништа сме ние самите и нашите стравови кои не кочат и не ни дозволуваат да одиме понатака.

Подготвени се да ја признаат грешката

Вистинските луѓе знаат кога погрешиле и подготвени се да преземат одговорност за своите постапки.

Имаат позитивен став

Успешните луѓе најчесто се оптимисти. Секогаш го очекуаат најдоброто и цврсто веруваат дека ќе успеат да го остварат она што го замислиле.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Генерално добра работа е да имате клиенти и муштерии, па дури и кога тие се тешки за соработка, но постојат три типа на клиенти кои…

 • Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Започнувањето на бизнис е како бокс-меч. Очекувањето да напишете бизнис план како документ, кој е почетна инвестиција, многу често збунува. Се разбира, бизнис планот напишан…

 • За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  Ви паѓа концентрацијата на работа? Ситуацијата кога ни е тешко да се фокусираме на обавувањето на работните задачи воопшто не е пријатна, но затоа тука…

 • Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.…

 • Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Асоцијацијата на менаџери на Македонија со гордост го најавува ексклузивниот тренинг за бихејвиористички техники на продажба со  проф. д-р. Сем Вакнин. Тој за сите заинтересирани…

 • Бизнис партнер: Да или не

  Бизнис партнер: Да или не

  Доколку доведете нов партнер за да може заедно да го лансирате новиот бизнис тогаш тоа е крајниот ризик кој што ќе го преземете и за…

 • Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Претприемачите често се грижат за мноштво детали за работата и со тоа испуштаат еден од најважните аспекти во работењето. Вистината е дека вистинското име (назив)…

 • При бизнис со Арапите постојат 30 правила на игра

  При бизнис со Арапите постојат 30 правила на игра

  Подгответе се за најдобрите преговарачи во светот. Арапите се родени трговци и преговарањето првенствено го гледаат како добра забава. Не постои сомнеж дека постојат големи…

 • Оставете добар впечаток на деловниот ручек

  Оставете добар впечаток на деловниот ручек

  Доколку ваквиот вид на работа е нешто ново за вас, прочитајте на што се треба да обрнете внимание, за да оставите добар впечаток за себе…

 • Чекорете упорно кон вашата замислена цел

  Чекорете упорно кон вашата замислена цел

  Имате брилијантен бизнис план, но не знаете како да го реализирате? За да постигнете деловен успех потребни ви се следните работи: Замислете ја својата цел…