Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nissan Leaf е најуспешниот електричен автомобил во Европа во 2018-та

Време: 15:44

Датум: октомври 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Новиот „Nissan Leaf“ е најпродаваниот електричен автомобил во Европа за 2018-та година, покажува статистиката за првите 8 месеци.

Од компанијата најавија дека за периодот јануари-август од моделот се продадени близу 26.000 возила на Стариот континент. Од нив, 8.000 се за автопарковите на големи компании, а остатокот на приватни клиенти. Ова значи дека на секои 10 минути во Европа се продава по еден „Leaf“.

Електричниот хечбек го освои првото место по продажба за секој месец одделно. Земјите со најмногу продажби се Австрија, Франција, Германија, Холандија, Португалија и Шпанија. Во друга европска земја – Норвешка, новиот „Leaf“ е прв во сите модели во 2018-та година.

Оснвната причина за големиот интерес за новиот модел е зголемената километража, кој достигнува до 270 километри со едно полнење (по новиот стандард WLTP). Тој може да се постигне со литиум-јонска батерија со капацитет од 40 kW/h. Другите иновации во „Leaf“ се полуавтономни системи за возење и паркирање.

Електромобилот, кој беше награден со 5 ѕвезди на тестовите „NCAP“ за безбедност, е достапен во 51 земја од целиот свет. Од 2010-та година, кога моделот се појави на пазарот, досега од првите две генерации на „Leaf“ се продадени вкупно 350.000 примероци.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  По претставувањето на неколку нови модели на саемот во Париз, „Audi“ и во 2019-та подготвува бројни изненадувања. „Audi“ на парискиот авто-саем ги претстави новите генерации…

 • Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на „Passat“ која е наменета за кинескиот пазар. Моделот „Passat“ зa Кина е малку поразличен од оној кој се произведува…

 • Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  „Rolls-Royce Cullinan“, кој беше претставен пред половина година, исто така, ќе добие хибридна верзија, објави британскиот весник „Top Gear“, кој ги цитира на неговите извори…

 • „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  Јапонската компанија „Тојота“ објави дека ќе повлече околу 188.000 автомобили поради можна неисправност на воздушните перничиња. Со одлуката се опфатени пикап и теренски возила и…

 • За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  Баварскиот производител објави пет видеа на кои се забележани различни фази од производството на новата генерација на „BMW Series 3“. Новата „тројка“ дебитираше на саемот…

 • Porsche 911 Speedster влегува во производство

  Porsche 911 Speedster влегува во производство

  Концепт студијата, презентирана по повод 70-тиот роденден на производителот на спортски автомобили Porsche, ќе се произведува како ограничено специјално издание. Точно ќе бидат произведени 1.948…

 • Opel ќе претстави осум нови или освежени модели до 2020 година

  Opel ќе претстави осум нови или освежени модели до 2020 година

  Посилна ориентација кон клиентот Фокус на сегментите со голема продажба и сегменти што брзо растат со три клучни фактори до 2020 година: новата Corsa, Vivaro…

 • FIAT се откажува од дизелот, ќе прави хибриди

  FIAT се откажува од дизелот, ќе прави хибриди

  „FCA“ е уште еден производител на автомобили кој планира да се откаже од дизелот и во блиска иднина да се насочи на се повеќе хибриди…

 • Holden направи електричен автомобил со 1.340 коњски сили (фото+видео)

  Holden направи електричен автомобил со 1.340 коњски сили (фото+видео)

  Австралиската компанија „Holden“ направи електричен автомобил со импресивни 1.360 КС. Прототипот „Time Attack“ е посветен на 50-годишнината од првата победа на брендот во 1000-километарска трка…

 • Премиера на Lexus RC зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера на Lexus RC зa 2019-та (фото+видео)

  Јапонскиот производител на саемот во Париз го претстави редизајнираното купе „RC“. „Lexus RC“ имаше премиера уште во 2013-та на автомобилскиот саем во Токио, но дојде…