Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

Прв центар за иновации и развој на мали и средни претпријатија

Време: 14:35

Датум: октомври 8, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Првиот центар за иновации и развој на малите и средни претпријатија денес отпочнува со својата работа на национално ниво, со претставување во Сојузот на стопански комори на Македонија како дел од BIC-SR – Регионален бизнис центар за иновации. Во бизнис иновацискиот центар претприемачите своите иновативни идеи ќе може да ги преточат во конкретни решенија и полесно да ги искористат европски и домашни средства за финансирање. Идните претприемачи, поддршка ќе добиваат и од  професори од штипскиот Универзитет, но и од Машинскиот факултет на УКИМ.  Регионалниот бизнис центар претставува мост помеѓу јавниот, приватниот и академскиот сектор, истакна Претседателот на Сојузот, Данела Арсовска на денешната прес конференција.

Со трипартитната поддршка ќе овозможиме да се реализираат маргинализираните проекти. Потребно е да се искористат сите можности заедно со Бизнис Иновацискиот Центар, науката и институциите да дадеме нов поттик на претприемачите и да ги поддржиме малите и средни претпријатија да ги искористуваа европските фондови, бидејќи сите знаеме даека тие најтешко доаќаат до капитал. Околу 70 % од МСП се застапени во клучните сектори производство, градежништво, туризам, трговија. Микро, малите и средни претпријатија играат централна улога во нашата земја и во Европската заедница.  Потврда за нивното значење во една економија е фактот што во Европската унија, од 28 земји членки, околу 23 милиони мали и средни претпријатија обезбедуваат околу 75 милиони работни места и претставуваат 99% од вкупните претпријатија“, изјави Арсовска и додаде дека според податоците на ДЗС, уделот на малите и средните претпријатија од вкупната работна популација е во рамки на просекот на ЕУ, 99,7% од сите регистрирани претпријатија. Дополнително, секторот на малите и средните претпријатија има значаен придонес во економскиот раст со околу 68% од учеството во БДП и две-третини од вработените, што покажува на важноста од нивна поддршката.

Зоран Шапуриќ, министер задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, даде институционала поддшка и ја истакна важноста на Регионалниот бизнис центар за иновации кој како што кажа верува дека ќе придонесе во креирање нови работни места.

Иновацискиот центар во Струмица кој ќе биде спој на реалниот, академскиот и јавниот сектор е дел од Европската мрежа на иновациски центри, но и европскиот Аксцелератор преку  стартап аворд програмата, истакна Ксенија Вангелова, директор на BIC SR.

Интересот од страна на компаниите за можностите за ЕУ Програмите и како истите да ги искористат за развој и идни инвестиции е голем. Можноститите и условите за користење на ЕУ фондови пред компаниите ги презентираа директорот на Finnova Хуан Мануел Равуелта Перез и  Луиџи А. ДелАквила, раководител на Одделот за европски фондови на Европската академија на региони.

Во земјите, во САД и ЕУ се проценува дека малите и средни претпријатија имаат придонес повеќе од 60 проценти во вработувањето, од 40 до 60 проценти во БДП и од 30 до 60 проценти на извозот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Прв центар за иновации и развој на мали и средни претпријатија

 1. Пингбек: Info Report on the EAR-AER Mission in the Republic of Macedonia, 4-9 October 2018 | ear-aer

 • Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Меѓународната агенција за енергија (IEA) не очекува значителен раст на цените на нафтата, бидејќи побарувачката се забавува и бидејќи на глобалниот пазар ”црното злато” има…

 • Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Буџетскиот дефицит на Британија драстично се зголеми во првите три месеци од даночната 2019/2020 година. Недостатокот во касата е поради повисоките трошоци за сервисирање на…

 • Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Просечната плата пораснала за 3.1% за една година и за околу 20% за една деценија, но и покрај овие солидни достигнувања Македонија останува закотвена речиси…

 • Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  На азиски пазари индексите се зголемија на крајот од оваа недела бидејќи инвеститорите се повеќе се убедени дека американската централна банка на крајот на овој…

 • На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека…

 • Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам што користи сензорски податоци за да препознае човечки активности и да детектира паѓање, развиен од тим на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ)…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ=8 Утринската температура ќе…

 • Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Истражувањата покажале дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на новите пазари. Ова довело до тоа Кина да стигне на водечката…

 • Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Инсфил, град во канадската покраина Онтарио, неговиот јавен транспорт целосно го замени со Uber. Необичниот експеримент пред две години започнал сосема случајно во самиот центар…

 • Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Велика Британија ќе влезе во рецесија во случај да ја напушти Европската унија без договор, објави британската Канцеларија за буџетска одговорност. “Велика Британија ќе влезе…