Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

Време: 09:54

Датум: септември 21, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во Македонија има регистрирано 123.000 трговски марки. Свеста за значењето за заштита на индустриската сопственост е ниска, но има интерес, а цената за заштита само во Македонија не е висока.

Ова го истакнува заменик-директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Горан Герасимовски во интервју за МИА, во кое посочува дека во насока на поголема информираност на малите и средните претпријатија за значењето и користа од заштитата на индустриската сопстеност, а по повод 25 години од постоењето на Заводот, овој месец се спроведува кампања во повеќе градови, а денеска карванот е во Скопје.

Оценува дека добро е секоја фирма при самата отворање да го заштити нејзиното име и лого.

– Вообичаено луѓето не се свесни за проблемите додека не се појават. Тогаш стануваат свесни какво е значењето и придобивките од индустриската сопственост, истакнува Герасимовски и додава дека поголема се свесноста кај големите компании.

Тој вели дека искрено не можеме да бидеме целосно задоволни од свесноста на македонските компании за значењето на интелектуалната сопственост, тоа го покажуваат и бројките со кои располагаат во однос на поднесени пријави.

– Но, постојат и такви, кои се многу упатени во областа, особено кога станува збор за трговските марки и за индустрискиот дизајн. Такви се можеби 10 проценти од фирмите, истакнува Герасимовски.

Како што наведува, во Државниот завод за индустриска сопственост има вкупно 8.500 пријави за патенти од кои 10 отсто се домашни, останатите се странски, а во делот на трговските марки вкупно се регистрирани 123.000. Од пријавените 96.341 се преку мадридскиот систем, 26.486 се странски, а само македонски пријави за трговски марки се 14.644.

Тој порача дека иновативноста и креативноста имаат позитивно влијание во секојдневниот живот, а заштитата на интелектуалната сопственост е основен елемент за успешно функционирање на европскиот пазар. Од друга страна, фалсификувањето е форма на уништување на интелектуалната сопственост, затоа заштитата на правата од индустриска сопственост игра голема улога во индустријата.

Герасимовски смета дека со членството на Македонија во ЕУ и НАТО ќе се зголеми заштитата на индустриска сопственост, а македонските компании во согласност со својата стратегија за развој ќе добијат можност да ја подобрат својата позиција на национално и меѓународно ниво што ќе овозможи успешно функционирање на македонската индустрија на европскот пазар.

Спроед него, заштитата за правата од индустриска сопственост не е скапа и чини за трговска марка 6.000 денари, додека заштита на патент е 15.000 денари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет медиумите

  Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет медиумите

  Претставници на трите медиумски организации ЗНМ, ССНМ и СЕММ, кои ја водат иницијативата за создавање минимум критериуми во насока на заштита и промоција на професијата…

 • Сезоната почна, радијаторите топли – колку ќе чини греењето?

  Сезоната почна, радијаторите топли – колку ќе чини греењето?

  Грејната сезона официјално започна. Законски е утврдено да трае од 15-ти септември до 15-ти април. Парното греење годинава е минимално поевтино од лани. Се уште…

 • Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

  Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

  По повод денешниот Меѓународен ден на жената од руралната средина, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерката за труд и социјална политика,…

 • На 26-ти октомври повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе дискутираат за можностите и предизвиците кои ги носи е-трговијата

  На 26-ти октомври повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе дискутираат за можностите и предизвиците кои ги носи е-трговијата

  Организаторите на првата годишна македонска Конференција за е-трговија, која ќе се одржи на 26-ти октомври во хотел Мериот во Скопје, ја објавија финалната програма. Агендата…

 • Се одлага отворањето на најголемиот аеродром на светот

  Се одлага отворањето на најголемиот аеродром на светот

  Новиот аеродром во Истанбул нема да се отвори до крајот на годинава, изјави дирекорот на аеродромот, Кадри Самсунлу. Во почетокот беше планирано аеродромот, што има…

 • Бензините и дизелот поскапуваат

  Бензините и дизелот поскапуваат

  Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ ќе се зголемат за 1, 1,5 и за 2 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.…

 • Лондон и Брисел, сепак, не се договориле за брегзитот

  Лондон и Брисел, сепак, не се договориле за брегзитот

  Лондон и Брисел ќе направат пауза во преговорите за излез на Велика Британија од Европската Унија и нема повторно да се состануваат пред европскиот самит,…

 • Политичката нестабилност погубна и за текстилот, продолжува падот на бројот на вработени

  Политичката нестабилност погубна и за текстилот, продолжува падот на бројот на вработени

  Ако политичката ситуација се продлабочи и има предвремени парламетарни избори, бизнисот ќе страда, нема да се реализираат планираните инвестиции, ниту ќе се оди на освојување…

 • ЕУ воведува низа на санкции против употребата на хемиско оружје

  ЕУ воведува низа на санкции против употребата на хемиско оружје

  Советот на министри за надворешни работи на Европската Унија усвоија новa низа на рестриктивни мерки за ограничување на употребата и ширењето на хемиското оружје. ЕУ…

 • Катарците заработуваат најмногу пари годишно

  Катарците заработуваат најмногу пари годишно

  Катар е на прво место во светот по висината на заработувачка на годишно ниво. Во оваа земја, чија популација е околу 2,5 милиони, секој поединец…