Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Qatar Airways објави загуба од речиси 70 милиони долари

Време: 16:04

Датум: септември 19, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Катарската авио-компанија „Qatar Airways“ забележаа загуба од 69 милиони долари во оваа финансиска година, што претставува пад од над 800 милиони долари во однос на претходната година, пренесоа американските медиуми. Превозникот на долги растојанија го припишува овој резултат на тековниот бојкот на Доха од четири арапски земји.

Загубите кои авиокомпанијата ги предвиде, ги покажува предизвиците со кои се уште се соочува Катар, малата земја на Арапскиот полуостров, богата со енергетски ресурси.

„Оваа бурна година неминовно имаше влијание врз финансиските резултати, што се одразува врз негативниот ефект, до кој доведе нелегалната блокада“, рече извршниот директор на „Qatar Airways“, Акбар ал-Бакр.

„Сепак, можам со задоволство да кажам дека влијанието беше минимизирано, секако, не толку лошо како што се надеваа нашите соседи“, додаде тој.

„Qatar Airways“, со седиште во Доха, објави приходи од 11,5 милијарди долари во 2018-та година. Компанијата ја прилагоди својата добивка за 2017-та година на 766 милиони долари од приходите од 10,7 милијарди долари. Овој резултат не го одразува ефектот на бојкотот, кој започна на 5-ти јуни 2017-та година.

Овој бојкот го затвори воздушниот простор на Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и ОАЕ за „Qatar Airways“. Така, авиокомпанијата беше принудена да прави подолги летови, користејќи повеќе гориво и зголемување на своите трошоци. Авиокомпанијата објави дека 18-те патишта се затворени поради нелегалната блокада.

Земјите за бојкот рекоа дека кризата е поттикната од поддршката на Катар за екстремистичките групи во регионот. Доха ги отфрли ваквите тврдења.

„Qatar Airways“ продолжува да се натпреварува со други големи превозници на долги растојанија како „Emirates“ со седиште во Дубаи и „Etihad“ во Абу Даби.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…

 • Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…