Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Qatar Airways објави загуба од речиси 70 милиони долари

Време: 16:04

Датум: септември 19, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Катарската авио-компанија „Qatar Airways“ забележаа загуба од 69 милиони долари во оваа финансиска година, што претставува пад од над 800 милиони долари во однос на претходната година, пренесоа американските медиуми. Превозникот на долги растојанија го припишува овој резултат на тековниот бојкот на Доха од четири арапски земји.

Загубите кои авиокомпанијата ги предвиде, ги покажува предизвиците со кои се уште се соочува Катар, малата земја на Арапскиот полуостров, богата со енергетски ресурси.

„Оваа бурна година неминовно имаше влијание врз финансиските резултати, што се одразува врз негативниот ефект, до кој доведе нелегалната блокада“, рече извршниот директор на „Qatar Airways“, Акбар ал-Бакр.

„Сепак, можам со задоволство да кажам дека влијанието беше минимизирано, секако, не толку лошо како што се надеваа нашите соседи“, додаде тој.

„Qatar Airways“, со седиште во Доха, објави приходи од 11,5 милијарди долари во 2018-та година. Компанијата ја прилагоди својата добивка за 2017-та година на 766 милиони долари од приходите од 10,7 милијарди долари. Овој резултат не го одразува ефектот на бојкотот, кој започна на 5-ти јуни 2017-та година.

Овој бојкот го затвори воздушниот простор на Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и ОАЕ за „Qatar Airways“. Така, авиокомпанијата беше принудена да прави подолги летови, користејќи повеќе гориво и зголемување на своите трошоци. Авиокомпанијата објави дека 18-те патишта се затворени поради нелегалната блокада.

Земјите за бојкот рекоа дека кризата е поттикната од поддршката на Катар за екстремистичките групи во регионот. Доха ги отфрли ваквите тврдења.

„Qatar Airways“ продолжува да се натпреварува со други големи превозници на долги растојанија како „Emirates“ со седиште во Дубаи и „Etihad“ во Абу Даби.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…