Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Кога BMW ќе погледне во иднината, настанува Vision iNext (фото+видео)

Време: 14:58

Датум: септември 17, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „BMW“ го покажа својот најголем нов кросовер со електричен погон кој го добил името „Vision iNext“ и габарит се доближува до „X5“. Сериската верзија на „SUV“ моделот ќе се појави во 2021-ва година.

Баварците го претставија возилото на нестандарден начин – во авионот „Boeing 777 – F“ на авиокомпанијата „Луфтханза“, кој полета од Минхен за Њујорк, а потоа ќе се врати кон Франкфурт, па минува низ Сан Франциско и Пекинг. Автомобилот добил футуристички дизајн, а сите технички детали засега остануваат тајна.

Сепак, познато е дека електричниот кросовер ќе добие систем на автономно движење. Тој е опремен со два начини на движење – зајакнување и леснотија. Отпрвин, возачот ја презема контролата, а вториот автомобил е целосно независен. Во автономен режим воланот се прибира, а возачкото седиште се врти кон патниците позади.

Покрај тоа, ако е вклучено беспилотното движење, сите дисплеи во автомобилот поминуваат во режим „Exploration“, така што нудат на возачот и сопатниците да се запознаат со места и настани кои може да претставуваат интерес за нив. Концептниот модел располага и со програмата „интелектуална персонален асистент“ (Intelligent Personal Assistant), која се активира во одговор на командата „Hey BMW“.

Компанијата додава дека батериите за новиот електричен автомобил се развиени од „BMW“. Претходно, Германците соработуваа во оваа насока со „Samsung“. Автомобилот има добиено и целосно нов мултимедијален систем, а на патниците не им се потребни специјални дисплеи, а информациите може да биде дизајнирана на секоја површина во кабината.

За да ги користите мултимедијалните функции, доволно е да го допрете „iNext“ во кабината. Засега не е јасно дали оваа технологија ќе се појави и кај сериската варијанта на кросоверот, но според претставник на „BMW“, таа задолжително ќе се користи при идните модели на марката.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го…

 • Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција. Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и…

 • Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  На годишниот состанок на акционерите на компанијата Tesla, кој бил одржан вчера, Илон Маск одговарал на прашања. Меѓу стандардните прашања за новите модели (прототип на…

 • Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Не може да биде подобар. Најновиот член на семејството Volkswagen сега се закити со пет ѕвезди. Новиот T-Cross извонредно се покажа во реномираниот тест за…

 • Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Седењето во пеколно топол автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде опасно за здравјето. Без разлика дали имате клима уред или…

 • БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  Германската компанија БМВ се спојува со најголемиот произведувач на автомобили во Велика Британија, Јагуар ланд ровер (ЈЛР), пишува лондонски „Гардијан“. Гигантите се одлучија да го…

 • Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по…

 • Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Rolls Royce неодамна го претстави новиот модел Rolly Royce Wraith Eagle VIII, во чест на првиот непрекинат прекуокеански лет и хероите кои имале доволна одлучност и…

 • FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  Двајцa претставници на Nissan во одборот на директори на Renault групата ќе бидат воздржани за време на гласањето по предлогот за спојување на францускиот производител и…

 • Преполовено производството на автомобили во Британија

  Преполовено производството на автомобили во Британија

  Производството на автомобили во Велика Британија во април било речиси преполовено, бидејќи фабриките се обидувале да се справат со неизвесните последици од Брегзит. Иако Европската…