Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Култната “Buba” заминува во пензија

Време: 11:41

Датум: септември 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

По скоро седум децении на пазарот, Фолксваген ќе престане да го произведува својот препознатлив автомобил – “Buba”, објави вчера германскиот производител на автомобили.

Првата “Buba” се појави на производствените линии во 1938 година. Нивната растечка популарност во САД во 1960 година го поттикна Фолксваген да го направи првиот производствен погон во Северна Америка за да одговори на побарувачката. Се очекува производниот погон во Пуебла, Мексико, да ја произведе последната “Buba” во јули 2019 година.

Оваа одлука дојде откако пазарот се промени во корист на SUV и кросовер возилата.

– Губењето на “Buba” после седум генерации, ќе предизвика многу емоции кај фановите – изјави извршниот директор на Фолксваген, Фридрих Вобхен.

Со текот на годините “Buba” стана културна икона. Можеби најпозната стана како тркачки автомобил на Херби во цртаниот филм на Дизни “Love Bug” од 1968 година. Во таа година, “Фолксваген” продаде околу 423.000 автомобили “Buba”.

“Фолксваген” минатата година продаде околу 15.000 “Buba” автомобили во Америка, што е знак дека интересот е намален. Некои студии покажаа дека “Buba” најмногу се користи од  жени на средовечна возраст.

– Помладите луѓе не ја знаат поентата на “Buba” – заклучи автомеханичарот Џон Волковиќ.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Низ Скопје помина конвој на електрични возила

  Низ Скопје помина конвој на електрични возила

  Новите технологи во мобилноста веќе се присутни во нашата држава, но треба да најдеме сили да станат подостапни за граѓаните преку директни субвенции од власта.…

 • Mercedes ја претстави првата спортска верзија на A-Class (фото+видео) 

  Mercedes ја претстави првата спортска верзија на A-Class (фото+видео) 

  Компанијата од Штутгарт го претстави најдостапниот модел во својата гама во верзија од спортската поделба „AMG“ – „A 35 4Matic“. Возилото доби нов турбомотор и…

 • Новиот Opel Combo прогласен за Меѓународниот ван на годината 2019

  Новиот Opel Combo прогласен за Меѓународниот ван на годината 2019

  IAA Саем на комерцијални возила: Генералниотизвршен директор на Opel, Мајкл Лохшелер ја прими посакуваната награда IVOTY жири: 25 Новинари од 25 европски земји Претходни победници…

 • Seat го претстави својот нов SUV – Tarraco (фото+видео)

  Seat го претстави својот нов SUV – Tarraco (фото+видео)

  Шпанскиот бренд „Seat“ ги продолжува своите нагорни перформанси на светските пазари, забележувајќи раст на продажбата шеста година по ред. Ова беше потпомогнато од двата кросовери…

 • РСБСП со апел: Биди одговорен учесник во сообраќајот! Биди дел од акцијата „Европски ден без жртви во сообраќајот“

  РСБСП со апел: Биди одговорен учесник во сообраќајот! Биди дел од акцијата „Европски ден без жртви во сообраќајот“

  Безбедноста во сообраќајот на патиштата претставува сериозен предизвик, односно сериозен проблем во сите современи општества. Секојдневно на улиците ширум Европа, се случуваат сообраќајни незгоди со…

 • Електрификацијата пристигна – Audi го претстави новиот e-tron(фото)

  Електрификацијата пристигна – Audi го претстави новиот e-tron(фото)

  Audi e-tron е првиот целосно електричен модел од брендот Audi кој влегува во производство. Компанијата пред светот го претстави својот нов спортски, електричен SUV во…

 • Land Rover објави специјални верзии на Discovery и Discovery Sport

  Land Rover објави специјални верзии на Discovery и Discovery Sport

  Британската компанија „Land Rover“ објави ограничена верзија на „Discovery“ и „Discovery Sport“. Претставувањето на овие модели на пазарот е по повод 70-годишнината од брендот. „Land…

 • Кога BMW ќе погледне во иднината, настанува Vision iNext (фото+видео)

  Кога BMW ќе погледне во иднината, настанува Vision iNext (фото+видео)

  Компанијата „BMW“ го покажа својот најголем нов кросовер со електричен погон кој го добил името „Vision iNext“ и габарит се доближува до „X5“. Сериската верзија…

 • Volkswagen Group продаде 7,3 милиони автомобили од почетокот на годината

  Volkswagen Group продаде 7,3 милиони автомобили од почетокот на годината

  Залагајќи се во електричната мобилност и новите модели, Групацијата „Volkswagen“ добро се справи со негативните ефекти од „Dieselgate“ и самоуверено се движи напред. За првите…

 • ŠKODA го претстави новиот концепт Vision RS(фото+видео)

  ŠKODA го претстави новиот концепт Vision RS(фото+видео)

  Концептот на ŠKODA – Vision RS свое деби ќе има на Париз Мотор Шоу 2018 година, кога ŠKODA ќе го понуди првиот поглед на својот…