Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ФАО ценовниот индекс на храната – стабилен во август

Време: 13:00

Датум: септември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

06 септември 2018 година, РимФАО индексот на цените на храната остана стабилен во август, со пораст на цените на житариците, а пад на цените на растителното масло и шеќерот .

Месечниот индекс, објавен денеска, во просек изнесуваше 167,6 поени во август, речиси непроменет од ревидираната проценка за јули и 5,4 отсто под нивото во август 2017 година.

ФАО индексот на цените на житни култури се зголеми за 4,0 отсто во текот на месецот, при што цените на пченицата растеа двојно повеќе поради влошените изгледи за житните култури во Европската Унија и во Руската Федерација. Извозните цени за пченка се зголемија за повеќе од 3,0 отсто, додека цените на оризот се намалија во текот на месецот.

ФАО индексот на растително масло се намали за 2,6 проценти од јули,  приближувајќи се до тригодишното ниско ниво, како што извозните цени на палминото, сончогледовото и маслото од соја опаднаа за време на поволните трендови на производство, како и при слабата глобална побарувачка за увоз на палмино масло.

ФАО индексот на цените на млечните производи го достигна својот трет последователен месечен пад во август, опаѓајќи за 1,5 отсто во услови на релативно мали количини на сезонското производство. Додека сушите може негативно да влијаат на растот на производството на млеко во делови од Европа и Австралија, изгледите за пораст на производството во Нов Зеланд се подобруваат.

ФАО индексот на цените на шеќерот опадна за 5,4 отсто од јули за да достигне најниско ниво за една деценија, главно поради континуираниот пад на валутите на големите извозници Бразил и Индија.

ФАО индексот на цените на месото остана во голема мера непроменет во текот на месецот, со оглед дека извозните цени на свинско и овчо месо пораснаа при големиот интерес за увоз од Кина, што го надомести падот на цените на живината и на говедското месо заради извозниот притисок од Соединетите Американски Држави.

Нови прогнози за светското производство на житни култури

ФАО во моментов предвидува глобалното производство на житни култури во 2018 година да достигне 2 587 милиони тони, нешто повеќе од предвидувањето од јули, но сепак на ниско тригодишно ниво и за 2,4 проценти под рекордното ниво од минатата година.

Најновиот Извештај за понуда и побарувачка на житни култури, исто така објавен денеска, ја намали за 14 милиони тони светската прогноза за производство на пченица за оваа година, која сега изнесува речиси 722 милиони тони, најниска од 2013 година. Сувото и топлото време го интензивираше падот на приносот низ цела Европа.

Од друга страна, светското производство на цели зрна беше ревидирано за 15 милиони тони од јули, со подобрени перспективи за пченка во Кина, Украина и Соединетите Американски Држави, поголеми од очекуваните намалувања на производство во Европската Унија и Руската Федерација. ФАО сега очекува производството на цели зрна во 2018 да биде скоро 1 354 милиони тони, што е за околу 2,6 проценти под нивото од 2017 година. Во меѓувреме, производството на ориз на светско ниво се очекува да порасне за 1,3 отсто во однос на претходната година и да достигне нов рекорд од речиси 512 милиони тони во 2018 година, со оглед на порастот на производството во Бангладеш, Виетнам, Шри Ланка и САД.

ФАО ги зголеми прогнозите за светската искористеност на житото на 2 648 милиони тони, во голема мера поради зголемената понуда на пченка за добиточна храна и индустриска употреба и жетвата на ориз.

Исто така, се намалуваат и житните резерви – особено во Кина, Европската унија и Руската Федерација, а глобалниот сооднос на житниот фонд се очекува да се намали на 27,3 отсто – ниско ниво веќе петта година по ред.  Прогнозата за светска трговија со житарици во сезоната 2018/2019 година е ревидирана до речиси 414 милиони тони, околу 1,5 проценти подолу од рекордно високото ниво во претходната година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Цената на нафтата повторно ја надминаа границата од 63 долари, поддржана од неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД, кои ги стабилизираа нафтените пазари…

 • Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Вашингтон го обвини Пекинг дека ги зајакнува своите хакерските напади и врши кражби на американската технологија, обвинувањата пристигнуваат во пресрет на состанокот на претседателите на…

 • Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се…

 • Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Европската Унија во средата го направи првиот чекор за казнување на Италија кога пресуди дека трошењето на земјата ги крши фискалните правила на блокот. Брисел…

 • Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Новиот Закон за јавни набавки е усогласен со законодавството на Европската унија. Тој ќе обезбеди рационално трошење на државните пари, слободна и фер конкуренција и…

 • Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Новиот предлог-буџет за 2019 година за секторот земјоделство предвидува мерки и политики што се во насока на унапредување на земјоделството преку зголемување на обработливите површини,…

 • Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралиската влада ја смени дефиницијата за јагниња со цел да го стимулира извозот. Министерот за земјоделство, Дејвид Литлпрауд, денеска објави дека во иднина како јагниња…

 • 4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари Единствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ…

 • ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната…

 • Фондот за иновации избра софтверско решение

  Фондот за иновации избра софтверско решение

  Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на информациски систем за управување во…