Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

ФАО ценовниот индекс на храната – стабилен во август

Време: 13:00

Датум: септември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

06 септември 2018 година, РимФАО индексот на цените на храната остана стабилен во август, со пораст на цените на житариците, а пад на цените на растителното масло и шеќерот .

Месечниот индекс, објавен денеска, во просек изнесуваше 167,6 поени во август, речиси непроменет од ревидираната проценка за јули и 5,4 отсто под нивото во август 2017 година.

ФАО индексот на цените на житни култури се зголеми за 4,0 отсто во текот на месецот, при што цените на пченицата растеа двојно повеќе поради влошените изгледи за житните култури во Европската Унија и во Руската Федерација. Извозните цени за пченка се зголемија за повеќе од 3,0 отсто, додека цените на оризот се намалија во текот на месецот.

ФАО индексот на растително масло се намали за 2,6 проценти од јули,  приближувајќи се до тригодишното ниско ниво, како што извозните цени на палминото, сончогледовото и маслото од соја опаднаа за време на поволните трендови на производство, како и при слабата глобална побарувачка за увоз на палмино масло.

ФАО индексот на цените на млечните производи го достигна својот трет последователен месечен пад во август, опаѓајќи за 1,5 отсто во услови на релативно мали количини на сезонското производство. Додека сушите може негативно да влијаат на растот на производството на млеко во делови од Европа и Австралија, изгледите за пораст на производството во Нов Зеланд се подобруваат.

ФАО индексот на цените на шеќерот опадна за 5,4 отсто од јули за да достигне најниско ниво за една деценија, главно поради континуираниот пад на валутите на големите извозници Бразил и Индија.

ФАО индексот на цените на месото остана во голема мера непроменет во текот на месецот, со оглед дека извозните цени на свинско и овчо месо пораснаа при големиот интерес за увоз од Кина, што го надомести падот на цените на живината и на говедското месо заради извозниот притисок од Соединетите Американски Држави.

Нови прогнози за светското производство на житни култури

ФАО во моментов предвидува глобалното производство на житни култури во 2018 година да достигне 2 587 милиони тони, нешто повеќе од предвидувањето од јули, но сепак на ниско тригодишно ниво и за 2,4 проценти под рекордното ниво од минатата година.

Најновиот Извештај за понуда и побарувачка на житни култури, исто така објавен денеска, ја намали за 14 милиони тони светската прогноза за производство на пченица за оваа година, која сега изнесува речиси 722 милиони тони, најниска од 2013 година. Сувото и топлото време го интензивираше падот на приносот низ цела Европа.

Од друга страна, светското производство на цели зрна беше ревидирано за 15 милиони тони од јули, со подобрени перспективи за пченка во Кина, Украина и Соединетите Американски Држави, поголеми од очекуваните намалувања на производство во Европската Унија и Руската Федерација. ФАО сега очекува производството на цели зрна во 2018 да биде скоро 1 354 милиони тони, што е за околу 2,6 проценти под нивото од 2017 година. Во меѓувреме, производството на ориз на светско ниво се очекува да порасне за 1,3 отсто во однос на претходната година и да достигне нов рекорд од речиси 512 милиони тони во 2018 година, со оглед на порастот на производството во Бангладеш, Виетнам, Шри Ланка и САД.

ФАО ги зголеми прогнозите за светската искористеност на житото на 2 648 милиони тони, во голема мера поради зголемената понуда на пченка за добиточна храна и индустриска употреба и жетвата на ориз.

Исто така, се намалуваат и житните резерви – особено во Кина, Европската унија и Руската Федерација, а глобалниот сооднос на житниот фонд се очекува да се намали на 27,3 отсто – ниско ниво веќе петта година по ред.  Прогнозата за светска трговија со житарици во сезоната 2018/2019 година е ревидирана до речиси 414 милиони тони, околу 1,5 проценти подолу од рекордно високото ниво во претходната година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

 • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

 • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

 • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…

 • Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Џеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек во светот ја остави сопругата со која беше 25 години, финалето на Вимблдон помеѓу Новак…

 • САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  Соединетите Американски Држави можеби веќе за две недели ќе ги овластат компаниите од САД да ги продаваат нивните производи на кинескиот Huawei, објави Reuters повикувајќи се…

 • Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…

 • Кина со најбавен економски раст од 1990

  Кина со најбавен економски раст од 1990

  Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата…

 • Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден…

 • Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд.…