Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

Време: 11:04

Датум: септември 1, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Ако се земе во предвид фактот дека телефонот е во употреба долго време, начинот на кој што од многумина е користен би не натерал да помислиме дека е создаден вчера. Телефонските разговори доаѓаат до израз кај луѓето кои се занимаваат со продажба.

Кога не можете да се ракувате или да погледнете некого во очи, вие треба со својот глас и зборови да оставите впечаток на способен и сигурен продавач.

На жалост, многумина не се свесни дека преку телефонска жица звучат смешно, налик на робот, премногу или премалку зборуваат, и изговараат зборови кои имаат смисла само во комбинација со гестикулација. Малкумина знаат да го искористат својот глас и да ги изберат вистинските зборови во тек на телефонски разговор. За тоа да се поправи треба да се придржувате кон 5 правила:

1. Неутрализирајте ги вербалните слабости

Со дозвола на соговорникот снимете го разговорот и проучете го Вашиот говор. Луѓето многу често повторуваат зборови, како „значи“, „знаеш“, „да“, „не“ итн. Во текот на разговорот никогаш не користете дијалект од одредена област, а тоа е со цел да му се допаднете на соговорникот и секако тој да ве разбере.

2. Секогаш имајте план за што ќе разговарате

Не водете телефонски разговор, доколку не знате што сакате да постигнете со истиот. Прво, нема да го добиете целосното внимание од соговорникот, а второ не можете да дадете јасна порака.

3. Слушајте го соговорникот

Во текот на разговорот поголем е бројот на луѓето кои не го слушаат воопшто разговорот. Тоа е лошо, бидејќи не можете да навлезете во сржта на проблемот.

4. Направете пауза пред да одговорите

Пред да дадете одговор, направете пауза од неколку секунди. Соговорникот ќе сфати дека сте го слушале и дека му го вреднувате мислењето.

5. Слушајте се и себеси

Во текот на разговорот, слушајте се што зборувате. Многумина размислуваат повеќе за тоа што ќе им биде одговорено.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…