Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Вишокот на тековната сметка на еврозоната останува непроменет во јуни

Време: 12:33

Датум: август 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во јуни вишокот на тековната сметка на еврозоната останува без промена на ниво од 24 милијарди. Евра, соопштува Европската централна банка во петокот.

Во 12-те месеци до јуни 2018 година, тековната сметка одбележува суфицит од 406 милијарди. Евра, што претставува 3,6% од бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната. Ова е пораст во споредба со претходниот 12-месечен период кога износот бил 352 милијарди евра или 3,2% од БДП.

Од ЕЦБ наведува дека зголемувањето се должи главно на скок при вишокот во услужниот сектор – од 60 милијарди. Евра на 111 милијарди. Евра, како и во помала мера кај трговијата со стоки – од 338 милијарди. Евра до 344 милијарди. евро.

Исто така, има намалување на дефицитот на секундарниот доход од 153 милијарди евра на 139 милијарди евра.

Сепак, овие ефекти малку се компензираат од вишокот примарни примања од 108 милијарди евра на 91 милијарда евра.

Во однос на директните инвестиции за 12-месечниот период до јуни 2018 година жителите на еврозоната известуваат повлекување на инвестиции од средства надвор од еврозоната во износ од 32 милијарди. Евра. За споредба, претходната година објави нето инвестиција од 422 милијарди евра.

Резиденти надвор од еврозоната пак предвид повлекување од инвестиции на средства во блокот од 164 милијарди. Во 12-те месеци до јуни 2018 година, откако претходната година беа регистрирани нето инвестиции за 230 милијарди. Евра.

При Паричникот инвестиции нето превземања на странски долг од резиденти на еврозоната намалуваат до 347 милијарди. Евра за 12-те месеци до јуни од 371 милијарди. Претходната година. Во исто време, нето-откупот на странски акции се зголеми на 135 милијарди евра од 124 милијарди евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Вишокот на тековната сметка на еврозоната останува непроменет во јуни

 1. Пингбек: Изгледот на плодот покажува кој орган го лечи - Ekonomski.mk

 • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

 • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

 • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

 • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…

 • Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Џеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек во светот ја остави сопругата со која беше 25 години, финалето на Вимблдон помеѓу Новак…

 • САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  Соединетите Американски Држави можеби веќе за две недели ќе ги овластат компаниите од САД да ги продаваат нивните производи на кинескиот Huawei, објави Reuters повикувајќи се…

 • Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…

 • Кина со најбавен економски раст од 1990

  Кина со најбавен економски раст од 1990

  Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата…

 • Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден…

 • Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд.…