Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Вишокот на тековната сметка на еврозоната останува непроменет во јуни

Време: 12:33

Датум: август 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во јуни вишокот на тековната сметка на еврозоната останува без промена на ниво од 24 милијарди. Евра, соопштува Европската централна банка во петокот.

Во 12-те месеци до јуни 2018 година, тековната сметка одбележува суфицит од 406 милијарди. Евра, што претставува 3,6% од бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната. Ова е пораст во споредба со претходниот 12-месечен период кога износот бил 352 милијарди евра или 3,2% од БДП.

Од ЕЦБ наведува дека зголемувањето се должи главно на скок при вишокот во услужниот сектор – од 60 милијарди. Евра на 111 милијарди. Евра, како и во помала мера кај трговијата со стоки – од 338 милијарди. Евра до 344 милијарди. евро.

Исто така, има намалување на дефицитот на секундарниот доход од 153 милијарди евра на 139 милијарди евра.

Сепак, овие ефекти малку се компензираат од вишокот примарни примања од 108 милијарди евра на 91 милијарда евра.

Во однос на директните инвестиции за 12-месечниот период до јуни 2018 година жителите на еврозоната известуваат повлекување на инвестиции од средства надвор од еврозоната во износ од 32 милијарди. Евра. За споредба, претходната година објави нето инвестиција од 422 милијарди евра.

Резиденти надвор од еврозоната пак предвид повлекување од инвестиции на средства во блокот од 164 милијарди. Во 12-те месеци до јуни 2018 година, откако претходната година беа регистрирани нето инвестиции за 230 милијарди. Евра.

При Паричникот инвестиции нето превземања на странски долг од резиденти на еврозоната намалуваат до 347 милијарди. Евра за 12-те месеци до јуни од 371 милијарди. Претходната година. Во исто време, нето-откупот на странски акции се зголеми на 135 милијарди евра од 124 милијарди евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Вишокот на тековната сметка на еврозоната останува непроменет во јуни

 1. Пингбек: Изгледот на плодот покажува кој орган го лечи - Ekonomski.mk

 • Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Цената на нафтата повторно ја надминаа границата од 63 долари, поддржана од неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД, кои ги стабилизираа нафтените пазари…

 • Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Вашингтон го обвини Пекинг дека ги зајакнува своите хакерските напади и врши кражби на американската технологија, обвинувањата пристигнуваат во пресрет на состанокот на претседателите на…

 • Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се…

 • Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Европската Унија во средата го направи првиот чекор за казнување на Италија кога пресуди дека трошењето на земјата ги крши фискалните правила на блокот. Брисел…

 • Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Новиот Закон за јавни набавки е усогласен со законодавството на Европската унија. Тој ќе обезбеди рационално трошење на државните пари, слободна и фер конкуренција и…

 • Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Новиот предлог-буџет за 2019 година за секторот земјоделство предвидува мерки и политики што се во насока на унапредување на земјоделството преку зголемување на обработливите површини,…

 • Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралиската влада ја смени дефиницијата за јагниња со цел да го стимулира извозот. Министерот за земјоделство, Дејвид Литлпрауд, денеска објави дека во иднина како јагниња…

 • 4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари Единствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ…

 • ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната…

 • Фондот за иновации избра софтверско решение

  Фондот за иновации избра софтверско решение

  Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на информациски систем за управување во…