Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Британската економија загуби инерција во јуни

Време: 17:06

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британската економија покажува знаци на забавување во вториот квартал од годината, откако студената зима стана причина за некое задоцнување во претходните три месеци. Сепак резултатите за јуни оствари загуба на инерцијата.

Бруто домашниот производ во земјата (БДП) се зголеми за 0,4% во периодот од април до јуни – во склад со прогнозите на анкетата од економистите на „Ројтерс“, соопшти британската Национална статистичка служба.

Економијата на Велика Британија се забави по референдумот за излегувањето на земјата од Европската унија во 2016-та година и се очекува да продолжи проширувањето со побавно темпо во споредба со повеќето други развиени економии.

Податоците за кварталот по секоја веројатност ќе ја потврди одлуката на Англиската централна банка (ВоЕ) од минатата недела за зголемување на каматните стапки до нов рекорден раст по финансиската криза од 0,75%.

„Економијата се забрза малку во вториот квартал, како и продажбата на мало, и градежништвото беа потпомогнати од убавото време по последиците од снегот порано во текот на годината“, објавија од службата за статистика.

Сепак производствениот сектор продолжува да заостанува од највисоката точка на крајот на минатата година, а главен раст останува скромен наспроти историските стандарди.

Во јуни економијата на земјата се зголемила за 0,1%, откако забележа 0,3% раст во мај. Вредностите се под прогнозите на „Ројтерс“ за зголемување од 0,2%.

Подоброто претставување во вториот квартал е диктирано главно од услужниот сектор, посочуваат уште од статистичката служба.

Тримесечниот раст за периодот април-јуни во трошоците за домаќинствата се забрзува благо до 0,3% од 0,2% за претходниот период, но останува само 1,1% повисоко во споредба со претходната година – најслабото годишно зголемување од почетокот на 2012-та година.

Наспроти 2017-та година економијата расте со 1,3% во вториот квартал – сосема малку над најниска вредност за скоро шест години, која беше достигната во првите три месеци од годинава.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…

 • Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Скијачката сезона е на прагот, на планините падна и првиот снег иако во мали количини кои се уште не се доволни за зимските спортови. Понудата…

 • BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  Британската премиерка, Тереза Меј, го откажува гласањето во парламентот по прашањето за одобрување на нацрт-договорот за „Brexit“, кој го прифатија лидерите на Европската Унија, објави…

 • ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  САД ќе ги почувствуваат последиците од истакнатото забавување на растот во остатокот од светот, предупреди синоќа главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд Морис Обсфелд. Тој…

 • Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија…

 • Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Советот на Град Скопје денеска ќе расправа за поголем број одлуки и програми за работата на Град Скопје. На денешната седница Советот ќе решава за…

 • Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски го отвори овогодишниот „Форум на добри компании“ организиран од „Паблик“, а поддржан од Европската Унија и Германската Амбасада. Тој и…

 • Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на железничарите поради спорот околу платите со работодавачите ги стопира меѓуградските возови ширум Германија, објави железничката компанија „Дојче бан“. Од компанијата велат дека доцнењето…