Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Британската економија загуби инерција во јуни

Време: 17:06

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британската економија покажува знаци на забавување во вториот квартал од годината, откако студената зима стана причина за некое задоцнување во претходните три месеци. Сепак резултатите за јуни оствари загуба на инерцијата.

Бруто домашниот производ во земјата (БДП) се зголеми за 0,4% во периодот од април до јуни – во склад со прогнозите на анкетата од економистите на „Ројтерс“, соопшти британската Национална статистичка служба.

Економијата на Велика Британија се забави по референдумот за излегувањето на земјата од Европската унија во 2016-та година и се очекува да продолжи проширувањето со побавно темпо во споредба со повеќето други развиени економии.

Податоците за кварталот по секоја веројатност ќе ја потврди одлуката на Англиската централна банка (ВоЕ) од минатата недела за зголемување на каматните стапки до нов рекорден раст по финансиската криза од 0,75%.

„Економијата се забрза малку во вториот квартал, како и продажбата на мало, и градежништвото беа потпомогнати од убавото време по последиците од снегот порано во текот на годината“, објавија од службата за статистика.

Сепак производствениот сектор продолжува да заостанува од највисоката точка на крајот на минатата година, а главен раст останува скромен наспроти историските стандарди.

Во јуни економијата на земјата се зголемила за 0,1%, откако забележа 0,3% раст во мај. Вредностите се под прогнозите на „Ројтерс“ за зголемување од 0,2%.

Подоброто претставување во вториот квартал е диктирано главно од услужниот сектор, посочуваат уште од статистичката служба.

Тримесечниот раст за периодот април-јуни во трошоците за домаќинствата се забрзува благо до 0,3% од 0,2% за претходниот период, но останува само 1,1% повисоко во споредба со претходната година – најслабото годишно зголемување од почетокот на 2012-та година.

Наспроти 2017-та година економијата расте со 1,3% во вториот квартал – сосема малку над најниска вредност за скоро шест години, која беше достигната во првите три месеци од годинава.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…