Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Тунис ги зголеми приходите од туризмот за 42%

Време: 16:12

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Приходите од туризмот во Тунис се зголемија за 42% во првите седум месеци од годината на 554 милиони долари. Ова го соопшти ресорниот министер Селма Елуми Рекик во момент кога секторот се опоравува по двата големи терористички напади, пренесоа агенциите.

Откако беше избегнувана оваа северноафриканска земја поради нападите во 2015-та година на плажа во градот Сус, при што загинаа 39 туристи и во националниот музеј „Бардо“ во главниот град Тунис, во кој загинаа 21 лица, големите европски туроператори почнаа да се враќаат во оваа година.

Бројот на странците кои ја посетиле земјата, се зголемил за 23% до 4,4 милиони до 31-ви јули во споредба со истиот период од минатата година, рече на прес-конференција министерот.

Прогнозите се дека оваа година Тунис ќе биде посетен од 8 милиони туристи, што е повеќе од бројот на туристите пред нападите. Во 2014-та година, земјата ја посетиле 7,1 милиони туристи.

Иако во Тунис се уште е во сила вонредна состојба, неколку амбасади ги омекнаа своите совети за патување по двегодишното затишје. Туризмот е клучен двигател на економскиот раст на земјата, заземајќи удел од 7% од бруто домашниот производ (БДП), и скапоцен извор на валутата во момент кога властите се обидуваат да ја смират напорната социјална клима, меѓу инфлацијата и невработеноста, потсетува во својата анализа „France Press“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…