Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Тунис ги зголеми приходите од туризмот за 42%

Време: 16:12

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Приходите од туризмот во Тунис се зголемија за 42% во првите седум месеци од годината на 554 милиони долари. Ова го соопшти ресорниот министер Селма Елуми Рекик во момент кога секторот се опоравува по двата големи терористички напади, пренесоа агенциите.

Откако беше избегнувана оваа северноафриканска земја поради нападите во 2015-та година на плажа во градот Сус, при што загинаа 39 туристи и во националниот музеј „Бардо“ во главниот град Тунис, во кој загинаа 21 лица, големите европски туроператори почнаа да се враќаат во оваа година.

Бројот на странците кои ја посетиле земјата, се зголемил за 23% до 4,4 милиони до 31-ви јули во споредба со истиот период од минатата година, рече на прес-конференција министерот.

Прогнозите се дека оваа година Тунис ќе биде посетен од 8 милиони туристи, што е повеќе од бројот на туристите пред нападите. Во 2014-та година, земјата ја посетиле 7,1 милиони туристи.

Иако во Тунис се уште е во сила вонредна состојба, неколку амбасади ги омекнаа своите совети за патување по двегодишното затишје. Туризмот е клучен двигател на економскиот раст на земјата, заземајќи удел од 7% од бруто домашниот производ (БДП), и скапоцен извор на валутата во момент кога властите се обидуваат да ја смират напорната социјална клима, меѓу инфлацијата и невработеноста, потсетува во својата анализа „France Press“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Продажбата на автомобили во ЕУ пораснала за 2,5 проценти

  Продажбата на автомобили во ЕУ пораснала за 2,5 проценти

  Побарувачката на патнички автомобили во Европската Унија во периодот од јануари до септември пораснала за 2,5 проценти, соопшти Европската асоцијација на автомобилски производители (АЦЕА). Асоцијацијата…

 • Претпријатијата лани со поголем промет за 6,4 отсто

  Претпријатијата лани со поголем промет за 6,4 отсто

  Македонските деловни субјекти во текот на 2017 година оствариле за 6,4 проценти поголем промет и за 4,8 проценти зголемена додадена вредност во однос на претходната…

 • Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор со САД за испорака на течен природен гас во период од 20 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. Информацијата ја соопшти компанијата…

 • 50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  Експерти и професори од САД и Европа со меѓународно искуство во областа на иновациите, претприемништво, развој на нови бизниси, маркетинг, продажба и пласирање на производи…

 • Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Вработувањето може да ги извади лицата од сиромаштијата и да им овозможи достоинствен живот и целосно да ги вклучи во општеството, истакна министерката за труд…

 • Повеќето Британци сега се против брегзит

  Повеќето Британци сега се против брегзит

  Доколку Велика Британија денеска одржи уште еден референдум за членство на земјата во ЕУ, веројатно нема да се донесе одлука за брегзит, покажа најновата анкета.…

 • Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Петнаесеттиот меѓународен Саем на градежништво, градежни метеријали, енергетика, водовод, алати и градежна механизација Саем на градежништво 2018 и 8. Саем на недвижнини и инвестиции –…

 • Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека…

 • Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Бугарите, Романците, Грците и Хрватите се меѓу земјите кои имаат најголем ризик од сиромаштија во ЕУ. На врвот на листата на ризик се Бугарите, со…

 • Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Сите единици на локалната самоуправа од денеска па сè до 17 ноември ќе може да аплицираат за добивање финансиска поддршка од Програмата за рурален развој,…