Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ова се најлесните начини да се вклопите на новото работно место

Време: 15:36

Датум: август 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Доколку спаѓате во среќниците кои пронашле нова работа, но се плашите дека нема да можете да ја оправдате укажаната доверба за дадената позиција, еве неколку едноставни совети кои ќе ви помогнат да се вклопите најдобро во новата средина.

– Водете сметка за својата гардероба, бидејќи таа понекогаш го прави човекот.

-Потрудете се вие први да им се преставите на колегите, бидејќи вие последни дојдовте во овој колектив и пожелно е први да се преставите.

-Потрудете се што повеќе да дознаете за компанијата во која сте се вработиле, на тој начин полесно ќе се снајдете во работата.

-Доколку за нешто не сте сигурни како се работи немојте да се срамите да ги прашате постарите колеги за помош. Тоа е дефинитивно подобро отколку на стартот да направите некоја голема грешка.

-Бидете дружељубиви и пријатни, но воздржете се од интимни разговори кои подоцна може да се претворат во озборување.

-Доаѓајте на работа навреме и не се плашете да останете некоја минута подоцна за побрзо да ја научите работата.

-Покажете им на колегите дека тие можат да сметаат на вас и вашата помош.

-Обидете се на работното место да дадете се од себе, зрачете со самодоверба, но не и со ароганција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Причини поради кои не треба да се извинувате на работа

  Причини поради кои не треба да се извинувате на работа

  Да се извините бидејќи на некого на работа сте му го заборавиле роденденот е сосема ок, но има и причини поради кои не треба да…

 • Како да ги откријте скриените таленти на вашите вработени?

  Како да ги откријте скриените таленти на вашите вработени?

  Вие можеби имате суперѕвезда на Вашиот список за плати, а вие тоа не го знаете. Дали имате некој на Вашиот платен список чии што вештини…

 • Дали знаете кој е вториот чекор во бизнисот?

  Дали знаете кој е вториот чекор во бизнисот?

  За оние кои што веќе го започнале успешно нивниот бизнис и кои што се подготвени да го направат вториот чекор, можеби ќе се запрашате што…

 • Никако не треба да дадете отказ поради овие шест причини!

  Никако не треба да дадете отказ поради овие шест причини!

  Луѓето со влегувањето во новата година посакуваат и нов почеток, особено кога размислуваат за својата кариера. Но, притоа треба да бидат внимателни… Доколку се чувствувате неисполнето…

 • Доколку вашиот шеф е агресивен, еве што да направите!

  Доколку вашиот шеф е агресивен, еве што да направите!

  Доколку се наоѓате во хаотична работна околина, а дополнително и надреденото лице е тешко за разбирање, на вас не ви е лесно. Секој ден се…

 • Предизвиците не треба да предизвикуваат страв кај вас

  Предизвиците не треба да предизвикуваат страв кај вас

  Шелби Скрхак директорка на одделот за дигитална содржина и социјални медиуми за сајтот „Success“, говори за тоа, колку и покрај големата кариера, е уплашена пред…

 • Кога преговарате за плата ова се најголемите грешки!

  Кога преговарате за плата ова се најголемите грешки!

  При разговор со потенцијалниот работодавач и преговорите околу различните услови, често се запоставуваат преговорите околу висината на платата. Доколку работодавачот сака токму вие да бидете…

 • Неколку начини да го придобиете шефот на ваша страна

  Неколку начини да го придобиете шефот на ваша страна

  Односот со лицето кое на работа ви е директно надредено неретко е осетливо прашање. Сакате ли вашиот однос со шефот да биде поквалитетен, што значи…

 • Направете пауза дури и кога имате многу работа

  Направете пауза дури и кога имате многу работа

  Работниците би требало секојдневно да користат пауза, дури и кога имаат премногу работа, велат германските експерти. „Ако не се одморите, сигурно ќе работите побавно“, советува…

 • Успешните луѓе се разликуваат по овие особини

  Успешните луѓе се разликуваат по овие особини

  Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се. Тие се…