Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Суперанализата потврдила дека има ГМО во соините шницли на „Виталија“

Време: 14:09

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Дополнителната анализа на соините трошки и соините шницли на „Виталија“ потврдила присуство на ГМО, информира Агенцијата за храна и ветеринарство. Суперанализата била направена во референтна лабораторија во Европската Унија, а се спровела пи барање на операторот со храна.

„Увезената соја е по потекло од компанијата ‘Сојапротеин’ од Бечеј, Република Србија, а мострите беа земени во рамките на мониторинг-програмата за безбедност на храната, која ја реализира Агенцијата за храна и ветеринарство. Во Република Македонија производите соини шницли се увезени од операторот со храна ‘Виталија’, а дистрибуирани во прометот преку операторот со храна ‘Кам’ ДОО Скопје. Увозот на соините трошки е извршен од страна на операторот со храна ‘Сопродекс’, а во прометот исто така биле дистрибуирани преку операторот со храна ‘Кам’ ДОО Скопје“, соопштија од Агнецијата за храна и ветеринарство.

Како што соопшти вчера и директорот на Агенцијата, Зоран Атанасов, соините шницли и соините трошки во количина од 510 килограми, дел затекнат во магацин, дел повлечен од продажба, се наоѓаат под официјален надзор и деновиве ќе бидат нештетно уништени исто како и позитивната мостра ориз во количина од 550 килограми по потекло од Кочанско, произведена од увозен семенски материјал.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…