Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Суперанализата потврдила дека има ГМО во соините шницли на „Виталија“

Време: 14:09

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Дополнителната анализа на соините трошки и соините шницли на „Виталија“ потврдила присуство на ГМО, информира Агенцијата за храна и ветеринарство. Суперанализата била направена во референтна лабораторија во Европската Унија, а се спровела пи барање на операторот со храна.

„Увезената соја е по потекло од компанијата ‘Сојапротеин’ од Бечеј, Република Србија, а мострите беа земени во рамките на мониторинг-програмата за безбедност на храната, која ја реализира Агенцијата за храна и ветеринарство. Во Република Македонија производите соини шницли се увезени од операторот со храна ‘Виталија’, а дистрибуирани во прометот преку операторот со храна ‘Кам’ ДОО Скопје. Увозот на соините трошки е извршен од страна на операторот со храна ‘Сопродекс’, а во прометот исто така биле дистрибуирани преку операторот со храна ‘Кам’ ДОО Скопје“, соопштија од Агнецијата за храна и ветеринарство.

Како што соопшти вчера и директорот на Агенцијата, Зоран Атанасов, соините шницли и соините трошки во количина од 510 килограми, дел затекнат во магацин, дел повлечен од продажба, се наоѓаат под официјален надзор и деновиве ќе бидат нештетно уништени исто како и позитивната мостра ориз во количина од 550 килограми по потекло од Кочанско, произведена од увозен семенски материјал.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…

 • Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Скијачката сезона е на прагот, на планините падна и првиот снег иако во мали количини кои се уште не се доволни за зимските спортови. Понудата…

 • BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  Британската премиерка, Тереза Меј, го откажува гласањето во парламентот по прашањето за одобрување на нацрт-договорот за „Brexit“, кој го прифатија лидерите на Европската Унија, објави…

 • ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  САД ќе ги почувствуваат последиците од истакнатото забавување на растот во остатокот од светот, предупреди синоќа главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд Морис Обсфелд. Тој…

 • Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија…

 • Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Советот на Град Скопје денеска ќе расправа за поголем број одлуки и програми за работата на Град Скопје. На денешната седница Советот ќе решава за…

 • Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски го отвори овогодишниот „Форум на добри компании“ организиран од „Паблик“, а поддржан од Европската Унија и Германската Амбасада. Тој и…

 • Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на железничарите поради спорот околу платите со работодавачите ги стопира меѓуградските возови ширум Германија, објави железничката компанија „Дојче бан“. Од компанијата велат дека доцнењето…