Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Никако не треба да дадете отказ поради овие шест причини!

Време: 12:44

Датум: август 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Луѓето со влегувањето во новата година посакуваат и нов почеток, особено кога размислуваат за својата кариера. Но, притоа треба да бидат внимателни…

Доколку се чувствувате неисполнето на моменталното работно место тоа не значи дека треба по секоја цена да ја промените околина во истиот момент и да го прифатите првото место кое ви се нуди.

Ова се шестте причини поради кои никако не би требало да дадете отказ.

1. Љубомора

Веројатно сте слушнале од некој познаник колку ја сака својата работа и колку е задоволен со месечната заработка. Но тој најверојатно не ви раскажал и за лошите страни на истата работа, како долгото работно време и зголемениот стрес. Исто така бидете свесни дека секоја работа е специфична и колку и да ви звучи примамливо кога ги слушате другите дека зборуваат за неа, во реалноста ситуацијата може да е сосема поинаква.

2. Досада

Можеби ви е досадно на работа, и сметате дека задачите не се премногу динамични. Но тоа не е вистинската причина за отказ. Можеби ви е потребен поголем предизвик на истото работно место.

3. Премногу работа

Бидете свесни дека ќе дојде период и кога ќе имате помалку работа, затоа не брзајте со одлуката да ја напуштите работата. Обидете се да зборувате со шефот доколку сметате дека стресот започнува негативно да влијае на вашата работа.

4. Имате лош ден или недела

Тоа ќе ви се случува на секое работно место. Некои работи едноставно мора да ги претрпите, но треба да знете дека таа ситуација набрзо ќе помине.

5. Колегите на работа

Во секоја група на луѓе ќе пронајдете некој кој го сакате и некој кој не го поднесувте. Така и на работното место. Со оние кои не ги сакате или не се согласувате не навлегувајте во расправии, а интеракцијата нека биде минимална.

6. Се чувствувате недоволно ценети

Тоа ќе го промените со квалитетната работа и поголемите залагања. Но не очкеувајте резултати преку ноќ. Исто така, промената на работното место нема автоматски да ви донесе почитување од страна на новите колеги и надредени. За нивната наклонетост потребно е повеќе да се потрудите отколку на старото работно место.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Од клучно значење е на работа и во животот општo да останете позитивни бидејќи тоа е едниствениот начин да го преживеете брзото темпо, стресот, проблемите,…

 • Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Секој сака да биде омилен меѓу колегите на работа – но како да го направите тоа? Еве неколку совети како да останете во центарот на…

 • Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Генерално добра работа е да имате клиенти и муштерии, па дури и кога тие се тешки за соработка, но постојат три типа на клиенти кои…

 • Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Започнувањето на бизнис е како бокс-меч. Очекувањето да напишете бизнис план како документ, кој е почетна инвестиција, многу често збунува. Се разбира, бизнис планот напишан…

 • За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  Ви паѓа концентрацијата на работа? Ситуацијата кога ни е тешко да се фокусираме на обавувањето на работните задачи воопшто не е пријатна, но затоа тука…

 • Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.…

 • Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Асоцијацијата на менаџери на Македонија со гордост го најавува ексклузивниот тренинг за бихејвиористички техники на продажба со  проф. д-р. Сем Вакнин. Тој за сите заинтересирани…

 • Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се. Тие се…

 • Бизнис партнер: Да или не

  Бизнис партнер: Да или не

  Доколку доведете нов партнер за да може заедно да го лансирате новиот бизнис тогаш тоа е крајниот ризик кој што ќе го преземете и за…

 • Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Претприемачите често се грижат за мноштво детали за работата и со тоа испуштаат еден од најважните аспекти во работењето. Вистината е дека вистинското име (назив)…