Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

FIAT најавува редизајн на моделот 500X

Време: 14:01

Датум: август 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

По минатогодишното „затегнување на борите“ на моделот „500L“, „FIAT“ во 2018-та ќе редизајнира уште еден автомобил од семејството „500“.

Кросоверот „500X“ е претставен во 2014-та, па италијанскиот производител процени дека дојде време за редизајн на возилото кој дели механичка платформа и мотори со моделот „Jeep Renegade“.

„Renegade“ веќе мина низ процес на редизајн, претходно во оваа година, а „FIAT“ ќе го стори тоа наскоро и со моделот „500X“.

Пред официјалната премиера, италијанскиот производител објави „тизер“ фотографија на која се гледаат мали промени на предниот дел на автомобилот, вклучувајќи ги и фаровите. Главните предни светлосни групи ќе имаат интегрирани „LED“ светла во форма која потсетува на очи. Обновени се и светлата за магла и трепкачите.

Палетата на мотори најверојатно ќе биде иста како и кај редизајнираниот модел „Jeep Renegade“, па треба да се очекува трицилидарски 1.0-литарски турбо бензинец со 120 ks (88 kW) и 190 Nm, како и 1.3-литарски четирицилиндарски аграгат во верзии со 150 ks (110 kW) и 180 ks (132 kW), двата се со по 270 Nm максимален вртежен момент.

Засега не е познато кога „FIAT“ официјално ќе го претстави редизајнот на моделот „500X“, со оглед дека овој производител најверојатно ќе го прескокне есенскиот саем за автомобили во Париз.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Brabus го претвори AMG G63 во теренски суперавтомобил (фото)

  Brabus го претвори AMG G63 во теренски суперавтомобил (фото)

  Германската тјунерска куќа која е специјализирана за автомобилите на „Mercedes-Benz“ – „Brabus“ подготви вистински „ѕвер“ на тркала базиран на претходната генерација на „G Сlasѕ“. Иако…

 • Кои нови модели се најбезбедни според EuroNCAP? (видео)

  Кои нови модели се најбезбедни според EuroNCAP? (видео)

  Независната европска огранизација за проверка на безбедноста кај автомобилите (EuroNCAP) и во 2018-та тестираше голем број нови модели кои се појавија во продажба на Стариот…

 • Петте најбрзи модели во историјата на Porsche (видео)

  Петте најбрзи модели во историјата на Porsche (видео)

  Германската компанија „Porsche“ објави уште едно видео со Топ 5 од своите возила, овој пат раскажува за најбрзите модели. На листата се вклучени спортските автомобили…

 • Aston Martin претстави V12 агрегат од 1.000 ks зa моделот Valkyrie (видео)

  Aston Martin претстави V12 агрегат од 1.000 ks зa моделот Valkyrie (видео)

  Британскиот производител „Aston Martin“ конечно го претстави целосно атмосферски „V12“ мотор кој е дел од хибридниот систем за суперавтомобилот „Valkyrie“. Во развојот на 6,5-литарскиот мотор…

 • Електричниот хиперспортски Pinifarina ќе се вика Battista и ќе биде побрз од F1

  Електричниот хиперспортски Pinifarina ќе се вика Battista и ќе биде побрз од F1

  Италијанското дизајнерско студио „Pininfarina“, кое полека се пробива на пазарот на електрични суперавтомобили, го откри името на својот нов модел кој досега ја имаше кодната…

 • НЕ – за мобилен телефон зад воланот! Без изговори, без оправдувања.

  НЕ – за мобилен телефон зад воланот! Без изговори, без оправдувања.

  Мобилните телефони станаа секојдневна потреба, без која многумина не можат да го замислат своето постоење. Во многу нешта, користењето мобилен телефон ја олеснува комуникацијата, го…

 • Моделите на Opel ќе добијат електрични и „plug-in“ хибридни верзии

  Моделите на Opel ќе добијат електрични и „plug-in“ хибридни верзии

  „Opel“ во 2019-та слави 120 години производство на автомобили, а овој јубилеј ќе биде одбележан со лансирање на електрични и „plug-in“ хибдридни модели. Кога станува…

 • Новиот Nissan Juke ќе пристигне дури во текот на летото 2019-та?

  Новиот Nissan Juke ќе пристигне дури во текот на летото 2019-та?

  Иако првично се очекуваше новата генерација на моделот „Juke“ да биде претставена во текот на есента оваа година, премиерата на ова возило најверојатно ќе се…

 • McLaren претстави конкурент на Ferrari 488 Spider (фото+видео)

  McLaren претстави конкурент на Ferrari 488 Spider (фото+видео)

  Британскиот производител на суперспортски автомобили ги објави фотографиите и техничките детали од кабриолет верзијата на моделот „720S“. „McLaren 720S Spider“ го користи истиот 4.0-литарски „twin-turbo…

 • Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Гласините за „BMW X8“ започнаа пред баварците да го претстават својот сериски предводник, моделот „X7“. Според изданието „BMW Blog“, идејата за пуштање на пазарот на…