Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Доколку вашиот шеф е агресивен, еве што да направите!

Време: 11:58

Датум: август 8, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Доколку се наоѓате во хаотична работна околина, а дополнително и надреденото лице е тешко за разбирање, на вас не ви е лесно.

Секој ден се носите со стресот на работното опкружување, а вашиот шеф е личност која настапува кон вас и остатаните колеги агресивно, гласно и нефер, а сите вие тоа многу добро го чувствувате. Како да се однесувате?

Најлошото што можете да го направите за себе е да го избегнувате шефот? Можеби е тешко да го трпите кога е напорен, па чувствувате потреба да отстапите и да се надевате на разрешување на ситуација, но до тоа нема да дојде. Дури и овогодишното истражување направено на 250 вработени и шефови, покажа дека ништо не добивате со избегнување на проблемот, дури и кога проблемот е – вашиот шеф. Со тоа само ја продолжувате тензијата и агонијата, а му наштетувате и на вашето здравје.

Уште еден вид на однесување кое не ја решава ситуацијата, а многумина мислат дека со него добиваат поени кај шефовите, е афирмативното и дополнително ангажираното однесување кон шефовите. Се нудите да направите некои работи наместо него, преземате дополнителни работни часови за да оставите впечаток на вредна личност… Тоа не е решение на вашиот проблем. Експериментот во рамките на споменатото истражување покажа дека на вашиот агресивен шеф не сте му важни повеќе доколку се ангажирате дополнително, но тоа е однесување карактеристично само за агресивните, но не и нормалните шефови (кои го ценат вашето залагање).

Што, всушност, ја решава ситуацијата?

Истражувањето не покажа многу, па дури ни начинот на кој се решава овој проблем, Постои едно решение кое можеби нема да го промени вашиот шеф, но ќе направи вие да се чувствувате подобро. Едноставно спротивставете му се на шефот, изборете се за себе, а во најлош случај – напуштете ја работата. Залагањето за себе, ќе ви донесе самодоверба и верба во себе која можеби ви била потисната при работењето со агресивен шеф, а љубовта и почитувањето кон себе ќе ви бидат потребни на новото работно место.

Слободно бидете лицето со став и вредности кое никако не смее да се злоупотреби. Напуштете го работното место во кое не можете да растете или барем да бидете третирани како човек и тогаш знајте дека сте ја направиле најдобрата работа за себе.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Од клучно значење е на работа и во животот општo да останете позитивни бидејќи тоа е едниствениот начин да го преживеете брзото темпо, стресот, проблемите,…

 • Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Секој сака да биде омилен меѓу колегите на работа – но како да го направите тоа? Еве неколку совети како да останете во центарот на…

 • Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Генерално добра работа е да имате клиенти и муштерии, па дури и кога тие се тешки за соработка, но постојат три типа на клиенти кои…

 • Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Започнувањето на бизнис е како бокс-меч. Очекувањето да напишете бизнис план како документ, кој е почетна инвестиција, многу често збунува. Се разбира, бизнис планот напишан…

 • За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  Ви паѓа концентрацијата на работа? Ситуацијата кога ни е тешко да се фокусираме на обавувањето на работните задачи воопшто не е пријатна, но затоа тука…

 • Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.…

 • Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Асоцијацијата на менаџери на Македонија со гордост го најавува ексклузивниот тренинг за бихејвиористички техники на продажба со  проф. д-р. Сем Вакнин. Тој за сите заинтересирани…

 • Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се. Тие се…

 • Бизнис партнер: Да или не

  Бизнис партнер: Да или не

  Доколку доведете нов партнер за да може заедно да го лансирате новиот бизнис тогаш тоа е крајниот ризик кој што ќе го преземете и за…

 • Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Претприемачите често се грижат за мноштво детали за работата и со тоа испуштаат еден од најважните аспекти во работењето. Вистината е дека вистинското име (назив)…