Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Volkswagen одлучи што ќе прави со Seat

Време: 11:04

Датум: август 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Групацијата „Volkswagen“ планира да го позиционира шпанскиот производител „Seat“ како директен конкурент на „Alfa Romeo“. Идејата е во иднина брендот да се дефинира како „млад, ветувачки и емоционален“, објави шефот на „Volkswagen Group“ – Херберт Дис, цитиран од „Automotive News Europe“.

„Меѓу европската младина „Seat“ е попознат од „Alfa Romeo“. Спротивно – за луѓето на моја возраст „Alfa“ е фантастичен бренд, но тој веќе со години е во опаѓање. Ако ме прашувате за него луѓето на возраст 25-35 години, тие нема да можат да ви кажат ништо“, коментира Дис.

Според раководството на „Volkswagen“, благодарение на промените во својот асортиман и најмногу на појавата на цело семејство кросовери, „Seat“ има огромен потенцијал за зголемување на растот на продажбата. За ова треба да помогне и под-брендот „Cupra“ основан во почетокот на годината. Под него ќе се продадаваат спортски модели на шпанскиот производител.

Првиот модел на „Seat“, кој ќе се натпреварува со автомобил на „Alfa Romeo“, е токму „Ateca Cupra“ прикажан претходно во оваа година. Кросовер се потпира на 2.0-литарски турбомотор со 300 КС, систем за погон на четири тркала, индивидуализирани амортизери и систем за промена на режимите на електронско управување.

Оваа „Cupra“ ќе треба да се бори за клиенти со „Alfa Romeo Stelvio“, кој сепак е достапен и во верзија „Quadrofoglio“ со 2,9-литарски со битурбо V6 мотор кој развива 510 КС. Кросоверот забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,9 секунди и развива 285 км/ч.

Не е тајна дека во текот на годините „Volkswagen“ на неколку пати се обидуваше да ја купи „Alfa Romeo“ од „Fiat“. За последен пат поранешниот шеф на германскиот концерн Мартин Винтеркорн преговараше со Италијанците, но повторно доби категорично одбивање.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  „Volvo“ започна од САД да го извезува новиот „S60“, кој се произведува во фабриката во Јужна Каролина. Првите прмиероци од новата генерација на лимузината на…

 • Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Одлична традиција: Opel останува лојален на мотоспортот Европски шампионат во рели: следната Opel Corsa како R2 достапна на крајот на 2020 година Риселсхајм. Opel останува…

 • Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Audi Sport го прикажа врвниот модел на серијата TT, со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот петцилиндричен…

 • Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Францускиот производител го претстави концептот „Peugeot 508 Sport Engineered“ со „plug-in“ хибриден погон и спортски перформанси, пред официјалната премиера на ова возило на женевскиот авто-саем.…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…

 • Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  „Bentley“ го претстави својот досега најмоќен „SUV“ модел – „Bentayga Speed“, за кој тврдат дека ја има најголемата максимална брзина од сите сериски произведени „SUV“…