четврток, 6 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗMercedes ги откри цените на новиот AMG GT 4

Mercedes ги откри цените на новиот AMG GT 4

За време на автосаемот во Женева оваа пролет компанијата „Mercedes“ ќе го претстави спортското купе со 4 врати „AMG GT4“, а сега дојде времето да бидат откриени детални информации за моделот, како и неговите цени.

Како што објави „Carscoops“, корисниците ќе можат да избираат помеѓу две верзии на автомобилот – „GT 63 4Matic +“ и „GT63 S 4Matic +“. Цената на првата верзија е 150.000 евра, додека за втората купувачот ќе мора да плати 167.000 евра.

Верзијата „GT 63 4Matic +“ е опремена со 4,0-литарски бензински „V8“ со две турбини, која развива 577 КС. и 800 Nm вртежен момент. Моќната единица работи во комбинација со 9-брзински автоматски менувач со 2 спојки, овозможувајќи забрзување од 0 до 100 km/h за 3,4 секунди. Максималната брзина е 310 km/h.

„GT 63 S 4Matic +“ варијанта е опремена со ист „V8“ мотор кој веќе развива 630 КС. и 900 Nm. Ова овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди и максимална брзина од 315 km/h.

Освен со моќни мотори, моделот може да се пофали со стандардните електронски системи, кожна кабина и бројни дополнителни функции.

Продажбата во Германија започнува во ноември, а потоа автомобилот ќе биде достапен и на други пазари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП