Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

Време: 16:47

Датум: јули 19, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бројот на Американците, кои поднеле апликации за бенефиции при невработеност, неочекувано се намали, достигнувајќи најниско ниво по повеќе од 48 години во позадина затегнатиот пазар на трудот, соопштува „Ројтерс“.

Првично поднесените барања при невработеност се намали за 8.000 до 207.000 за неделата која заврши на 14-ти јули – најниско ниво од почетокот на декември 1969-та година, станува јасно од податоците на Министерството за труд на САД.

Економистите анкетирани од Ројтерс предвидуваат дека апликациите ќе се зголемат на 220.000 во последната недела.

Намалувањето на бројот на барања при невработеност сепак најверојатно покажува дека има тешкотии при сезонското порамнување на податоците околу ова време од годината, кога производителите на моторни возила ги затвораат дел од монтажните линии.

Четириседмичната просечна вредност на првичните барања, се смета за подобра мерка за трендовите на пазарот на трудот, бидејќи се намалува нестабилноста од недела до недела, забележува опаѓање со 2.750 до 220,500 во минатата недела.

Американската економија создаде 213.000 работни места во јуни, со стапка на невработеност од 4%.

Од други податоци претходно во оваа недела стана јасно дека индустриското производство во САД расте со 0,6% на месечна основа во јуни опоравувајќи се по пад од 0,5% во мај. На годишна основа индустриското производство расте со 6% во вториот квартал, што е прилично добра стапка на забрзување по зголемувањето од 2,4%, што беше регистрирана во периодот јануари-март.

Силното индустриското производство и последните податоци за продажбата на мало во САД, заедно со намалувањето на трговскиот дефицит, се сигнал дека економскиот раст нагло се крена во вториот квартал од 2018-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…

 • Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Скијачката сезона е на прагот, на планините падна и првиот снег иако во мали количини кои се уште не се доволни за зимските спортови. Понудата…

 • BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  Британската премиерка, Тереза Меј, го откажува гласањето во парламентот по прашањето за одобрување на нацрт-договорот за „Brexit“, кој го прифатија лидерите на Европската Унија, објави…

 • ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  САД ќе ги почувствуваат последиците од истакнатото забавување на растот во остатокот од светот, предупреди синоќа главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд Морис Обсфелд. Тој…

 • Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија…

 • Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Советот на Град Скопје денеска ќе расправа за поголем број одлуки и програми за работата на Град Скопје. На денешната седница Советот ќе решава за…

 • Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски го отвори овогодишниот „Форум на добри компании“ организиран од „Паблик“, а поддржан од Европската Унија и Германската Амбасада. Тој и…

 • Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на железничарите поради спорот околу платите со работодавачите ги стопира меѓуградските возови ширум Германија, објави железничката компанија „Дојче бан“. Од компанијата велат дека доцнењето…