Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

Време: 16:47

Датум: јули 19, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бројот на Американците, кои поднеле апликации за бенефиции при невработеност, неочекувано се намали, достигнувајќи најниско ниво по повеќе од 48 години во позадина затегнатиот пазар на трудот, соопштува „Ројтерс“.

Првично поднесените барања при невработеност се намали за 8.000 до 207.000 за неделата која заврши на 14-ти јули – најниско ниво од почетокот на декември 1969-та година, станува јасно од податоците на Министерството за труд на САД.

Економистите анкетирани од Ројтерс предвидуваат дека апликациите ќе се зголемат на 220.000 во последната недела.

Намалувањето на бројот на барања при невработеност сепак најверојатно покажува дека има тешкотии при сезонското порамнување на податоците околу ова време од годината, кога производителите на моторни возила ги затвораат дел од монтажните линии.

Четириседмичната просечна вредност на првичните барања, се смета за подобра мерка за трендовите на пазарот на трудот, бидејќи се намалува нестабилноста од недела до недела, забележува опаѓање со 2.750 до 220,500 во минатата недела.

Американската економија создаде 213.000 работни места во јуни, со стапка на невработеност од 4%.

Од други податоци претходно во оваа недела стана јасно дека индустриското производство во САД расте со 0,6% на месечна основа во јуни опоравувајќи се по пад од 0,5% во мај. На годишна основа индустриското производство расте со 6% во вториот квартал, што е прилично добра стапка на забрзување по зголемувањето од 2,4%, што беше регистрирана во периодот јануари-март.

Силното индустриското производство и последните податоци за продажбата на мало во САД, заедно со намалувањето на трговскиот дефицит, се сигнал дека економскиот раст нагло се крена во вториот квартал од 2018-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…