Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

Време: 13:21

Датум: јули 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Трговскиот договор меѓу Европската Унија и Јапонија е јасна порака против протекционизмот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Испраќаме јасна порака дека стоиме заедно против протекционизмот“, истакна претседателот по потпишувањето на договорот, кој беше постигнат по одлуката на САД за воведување на дополнителни давачки за увоз од ЕУ.

Документот потпишан во Токио од страна на високите претставници на Брисел и јапонскиот премиер, Шинзо Абе, се залага за формирање на слободна трговска зона, којашто покрива речиси една третина од светскиот БДП.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…

 • Војна на тартуфите во Албанија

  Војна на тартуфите во Албанија

  Закани, отруени кучиња, пресечени дрвја – Албанија е зафатена од таен конфликт, наречен „војната на тартуфи“, кои се сметаат за „црното злато“ во оваа сиромашна…

 • Индустриското производство во еврозоната порасна за 2,5% во јуни

  Индустриското производство во еврозоната порасна за 2,5% во јуни

  Во јуни наспроти мај индустриското производство е намалено за 0,7% во еврозоната и со 0.4% во ЕУ, покажуваат податоците на „Евростат“. За споредба, во мај…

 • Германија ја надмина Италија по производство на сладолед во 2017-та

  Германија ја надмина Италија по производство на сладолед во 2017-та

  Германија има произведено повеќе сладолед од традиционалниот лидер на пазарот Италија во 2017-та година, се наведува во објавените податоци на Федералната статистичка служба, цитирана од…

 • Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

  Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

  Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети во светот. На листата на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена…