Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

Време: 12:47

Датум: јули 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, директорот на Македонски енергетски ресурси Бајрам Реџепи и претставници на Кабинетот на градоначалникот на Скопје и на ЈКП „паркови и зеленило“ Скопје.

Од иницијативата денеска соопштија дека се против такви активности, особено кога се покажува возможно наоѓањето алтернативни решенија.

Ја поттикнуваат Владата и нејзините надлежни институции да ги активираат сите свои механизми да го заштитат Водно и да најдат соодветно решение за гасоводот надвор од неговите граници.

– Доколку искрено се сака да се изнајде најдобрата опција, тоа секако ќе биде направено. Дислокацијата на Клиничкиот центар е скорешен и недвојбен пример за менување на готов проект и изведба. Соодветно решение по овој пример бараме и за гасоводната траса, се вели во соопштението.

Според граѓанските активисти, позицијата во која е сега оваа Влада во однос на изградбата на гасоводот низ Водно е јасна, односно, како што наведуваат, таа треба да преземе одговорност за лошите проекти на нивните претходници, за тежината на нереализираниот кредит, последиците за кредитниот рејтинг и пресијата на временскиот фактор.

Наведуваат дека по неодамнешното заедничко разгледување на трасата низ Водно се покажале основани нивните тврдења за нејзината должина и импакт наспроти мислењето базирано на информации кои им биле пласирани на вицепремиерот Анѓушев и претставници на Македонски енергетски ресурси (МЕР).

Потсетуваат и на нивното тврдење дека од потегот од девет километри низ Водно над четири километри минуваат низ шума која ќе биде уништена, наспроти, како што велат, информацијата со која располагале Анѓушев и МЕР тој потег не е подолг од 600 до илјада метри.

Го поздравуваат обидот за ублажување на импактот којшто го правеше првопроектираната траса низ Водно и обидите за нејзино менување, но тоа, според нив, не ја менува суштината дека предвидената траса се уште останува да води низ заштитено подрачје Парк шума Водно и ќе уништи не само потег од два километра густа децениски создавана шума, туку и живеалишта на голем број видови од кои некои ендемски и загрозени.

– Задоволни сме што сите заедно можевме да се увериме, но и да го убедиме г. Анѓушев за штетата што овој дел од гасоводот ќе ја предизвика врз Водно. Но, во истовреме, длабоко сме разочарани дека и покрај утврдувањето на фактичката состојба на терен, а знаејќи го значењето и вредностите на Водно, Владата се уште останува на ставот дека Водно треба да биде колатерална штета за спроведување на магистралниот гасовод кој ќе води од Скопје кон Тетово, Гостивар, Кичево и Косово. Редно е да се стави крај на поддршката на неумесни и избрзани решенија и тие да се протнуваат во нашата иднина оправдувајќи економска добивка,се вели во соопштението.

Пред една недела увид во новата траса за гасоводот на Водно која ја предложи МЕР увид извршија вицепремиерот Анѓушев, директорот на МЕР Реџепи и претставници на иницијативата „Го сакам Водно“.

Анѓушев тогаш изјави дека се уверил оти критиките и барањата на иницијативата „Го сакам Водно“ се делумно оправдани. Со предлогот на нова траса за изградба на гасоводот изготвен од МЕР, наведе Анѓушев, максимално се избегнуваат површините покриени со шума, делумно ќе се користат и патчињата и патеките кои веќе постојат, со што за околу 70 проценти ќе се намали влијанието врз зелениот појас во постапка на градење.

– Владата и МЕР прават максимални напори да започне изградбата на делницата, а доколку се пролонгира за дополнителни 2, 3 или 5 години, многу домаќинства ќе продолжат да ги загреваат домовите со дрва, што значи дека многу повеќе шума ќе се сече за оваа намена, отколку за изградбата на гасоводот, изјави Анѓушев.

Дел од иницијативата „Го сакам Водно“ се граѓанските иницијативи и здруженија: „Го сакам Водно“, „О2 коалиција“, „Стоп на загадувањето“, „Спас за Водно“, „Зелено Тафталиџе“, „Еко Карпош 3, 2, 1, ние сме Карпош“, „ФРОНТ 21/42, „МТБ Оксижен“, „I love hiking“, „Гоу грин“, „Грин Пауер“, „Скопје смок аларм“, „Билка“, „Плоштад Слобода“, „Еко свест“ и „Сакаме Аеродром да дише“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

  Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4…

 • Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Еднократна парична помош за првачињата во Општина Аеродром

  Општина Аеродром од оваа година ќе почне со доделување на еднократна парична помош од 3.500 денари на првоодделенчињата запишани во основните училишта на нејзината територија.…

 • Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

  Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот…