Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

Време: 12:47

Датум: јули 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, директорот на Македонски енергетски ресурси Бајрам Реџепи и претставници на Кабинетот на градоначалникот на Скопје и на ЈКП „паркови и зеленило“ Скопје.

Од иницијативата денеска соопштија дека се против такви активности, особено кога се покажува возможно наоѓањето алтернативни решенија.

Ја поттикнуваат Владата и нејзините надлежни институции да ги активираат сите свои механизми да го заштитат Водно и да најдат соодветно решение за гасоводот надвор од неговите граници.

– Доколку искрено се сака да се изнајде најдобрата опција, тоа секако ќе биде направено. Дислокацијата на Клиничкиот центар е скорешен и недвојбен пример за менување на готов проект и изведба. Соодветно решение по овој пример бараме и за гасоводната траса, се вели во соопштението.

Според граѓанските активисти, позицијата во која е сега оваа Влада во однос на изградбата на гасоводот низ Водно е јасна, односно, како што наведуваат, таа треба да преземе одговорност за лошите проекти на нивните претходници, за тежината на нереализираниот кредит, последиците за кредитниот рејтинг и пресијата на временскиот фактор.

Наведуваат дека по неодамнешното заедничко разгледување на трасата низ Водно се покажале основани нивните тврдења за нејзината должина и импакт наспроти мислењето базирано на информации кои им биле пласирани на вицепремиерот Анѓушев и претставници на Македонски енергетски ресурси (МЕР).

Потсетуваат и на нивното тврдење дека од потегот од девет километри низ Водно над четири километри минуваат низ шума која ќе биде уништена, наспроти, како што велат, информацијата со која располагале Анѓушев и МЕР тој потег не е подолг од 600 до илјада метри.

Го поздравуваат обидот за ублажување на импактот којшто го правеше првопроектираната траса низ Водно и обидите за нејзино менување, но тоа, според нив, не ја менува суштината дека предвидената траса се уште останува да води низ заштитено подрачје Парк шума Водно и ќе уништи не само потег од два километра густа децениски создавана шума, туку и живеалишта на голем број видови од кои некои ендемски и загрозени.

– Задоволни сме што сите заедно можевме да се увериме, но и да го убедиме г. Анѓушев за штетата што овој дел од гасоводот ќе ја предизвика врз Водно. Но, во истовреме, длабоко сме разочарани дека и покрај утврдувањето на фактичката состојба на терен, а знаејќи го значењето и вредностите на Водно, Владата се уште останува на ставот дека Водно треба да биде колатерална штета за спроведување на магистралниот гасовод кој ќе води од Скопје кон Тетово, Гостивар, Кичево и Косово. Редно е да се стави крај на поддршката на неумесни и избрзани решенија и тие да се протнуваат во нашата иднина оправдувајќи економска добивка,се вели во соопштението.

Пред една недела увид во новата траса за гасоводот на Водно која ја предложи МЕР увид извршија вицепремиерот Анѓушев, директорот на МЕР Реџепи и претставници на иницијативата „Го сакам Водно“.

Анѓушев тогаш изјави дека се уверил оти критиките и барањата на иницијативата „Го сакам Водно“ се делумно оправдани. Со предлогот на нова траса за изградба на гасоводот изготвен од МЕР, наведе Анѓушев, максимално се избегнуваат површините покриени со шума, делумно ќе се користат и патчињата и патеките кои веќе постојат, со што за околу 70 проценти ќе се намали влијанието врз зелениот појас во постапка на градење.

– Владата и МЕР прават максимални напори да започне изградбата на делницата, а доколку се пролонгира за дополнителни 2, 3 или 5 години, многу домаќинства ќе продолжат да ги загреваат домовите со дрва, што значи дека многу повеќе шума ќе се сече за оваа намена, отколку за изградбата на гасоводот, изјави Анѓушев.

Дел од иницијативата „Го сакам Водно“ се граѓанските иницијативи и здруженија: „Го сакам Водно“, „О2 коалиција“, „Стоп на загадувањето“, „Спас за Водно“, „Зелено Тафталиџе“, „Еко Карпош 3, 2, 1, ние сме Карпош“, „ФРОНТ 21/42, „МТБ Оксижен“, „I love hiking“, „Гоу грин“, „Грин Пауер“, „Скопје смок аларм“, „Билка“, „Плоштад Слобода“, „Еко свест“ и „Сакаме Аеродром да дише“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…

 • Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Снегот пристигнува – што нудат нашите скијачки центри?

  Скијачката сезона е на прагот, на планините падна и првиот снег иако во мали количини кои се уште не се доволни за зимските спортови. Понудата…

 • BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  BBC: Меј го откажува гласањето за Brexit

  Британската премиерка, Тереза Меј, го откажува гласањето во парламентот по прашањето за одобрување на нацрт-договорот за „Brexit“, кој го прифатија лидерите на Европската Унија, објави…

 • ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  ММФ: Одложувањето на растот на економијата на САД ќе биде посилно во 2020-та

  САД ќе ги почувствуваат последиците од истакнатото забавување на растот во остатокот од светот, предупреди синоќа главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд Морис Обсфелд. Тој…

 • Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија…

 • Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

  Советот на Град Скопје денеска ќе расправа за поголем број одлуки и програми за работата на Град Скопје. На денешната седница Советот ќе решава за…

 • Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Тевдовски: Во Македонија има претпријатија кои се општествено одговорни

  Министерот за финансии, Драган Тевдовски го отвори овогодишниот „Форум на добри компании“ организиран од „Паблик“, а поддржан од Европската Унија и Германската Амбасада. Тој и…

 • Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на германските железничари ги стопира меѓуградските возови

  Штрајкот на железничарите поради спорот околу платите со работодавачите ги стопира меѓуградските возови ширум Германија, објави железничката компанија „Дојче бан“. Од компанијата велат дека доцнењето…