Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Новиот потег во трговската војна на САД го намали јуанот

Време: 14:47

Датум: јули 11, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кинескиот јуан се намали до 11-месечно дно, откако администрацијата на Трамп воведе нови давачки од 10% на кинески стоки во вкупна вредност од 200 милијарди долари, соопштува „Ројтерс“. Ескалираниот конфликт го обезвредни и австралискиот долар.

Најтргуваните валути, како на американскиот долар и еврото, пак останаа речиси без промена. Трејдерите реагираа таму каде најбрзо се одразуваат новите давачки – во Кина и во Азија, каде земјите како Австралија зависат од побарувачката на нивните стоки од страна на Кина.

Уште ескалација на трговскиот конфликт го враќаат во црвената зона и азиските берзи.

Последните вести на за трговскиот фронт доаѓаат откако кон крајот на минатата недела беа воведените билатерални давачки меѓу САД и Кина во вредност од 34 милијарди долари, а во исто време не беше прикажано желба за започнување на разговори со цел постигнување на примирје. Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави во петокот дека размислува за наметнување на дополнителни давачки за уште вкупно 500 милијарди долари.

„Неодамнешното обновување на пазарите заврши утринава. Инвеститорите чекаат реакцијата на Пекинг уште еднаш“, коментираа аналитичари од „Commerzbank“. Според нив е прашање на дискусија до таков степен ефектот ќе се почувствува во САД и Кина и какви ќе бидат последиците за доларот, бидејќи слабиот раст може да се совпадне со повисоката инфлација.

Кинеската валута поевтини до 6,6919 јуани за долар, намалувајќи се со повеќе од половина процент до околу 11-месечно дно. За споредба на 3-ти јули беше допрено претходното дно на ниво од 6,7344 јуани за долар.

Австралискиот долар се намали за 0,7% во однос на американскиот до 0,7404 долари. Еврото се придвижи на црвена територија со 0,1% во однос на американскиот долар, додека индексот на доларот едвај се помести во нагорна насока до 94,201 поени.

Јенот ја отвори азиската сесија со унапредувањата, но потоа забележа пад и се стабилизира на ниво од 111,03 јени.

„Бидејќи Трамп уште кон крајот на минатата недела проговори за нови давачки во вкупна вредност од 500 милијарди долари, денешните вести не беа сосема изненадувачки, но пазарите неизбежно реагираат во оваа ситуација“, коментира Киосуки Сузуки, директор за тргување со валути во „Societe Generale“.

Канадскиот долар ослабе за 0,2% до 1,3137 долари во очекување на кревање на каматната стапка од страна на Канадската централна банка подоцна во текот на денот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

  Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

  Трговскиот договор меѓу Европската Унија и Јапонија е јасна порака против протекционизмот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Испраќаме јасна порака дека…

 • Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  РЕК Битола во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 2 и ќе почнат подготовките за редовниот годишен ремонт, предвиден за 25 јули,…

 • Австралија како огледало на нееднаквоста

  Австралија како огледало на нееднаквоста

  Нееднаквоста во светот е тема со која се занимаваат умовите на некои од најбогатите и најуспешните претприемачи на нашето време. Дискутабилно е какви се нивните…

 • Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот…

 • Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска планира да позајми 22 милиони и 764 илјади евра од домашните банки и кредитори преку издавање петгодишни и триесетгодишни државни обврзници. Парите што…

 • ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ од денес ќе почне со ажурирање на податоците на корисниците на затворените паркиралишта со кои стопанисува…

 • Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот поскапува и денес, продолжувајќи го растот од претходниот ден, кој беше предизвикан од веста дека гигантот во управувањето со средства „BlackRock“ формирал работна група…

 • Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Џеф Безос е најбогат човек во модерната историја на човештвото. Богатството на основачот на „Amazon.com Inc.“ вчера надминаа 150 милијарди долари, според индексот на милијардери…

 • Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа денеска го одби барањето на Соединетите Американски Држави за економска изолација на Иран и го усвои правниот инструмент за заштита од американски санкции на…

 • 92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  Почна практичната имплементација на персонална асистенција за лица со попреченост. 92 невработени лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост преку обуката што…