Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

Време: 13:48

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети кои можете да ги добиете.

Сите сакаат да даваат совети, меѓутоа кога станува збор за вашата кариера бидете внимателни и не примајте совети од било кој. Бизнис инсајдер спроведе истражување и ги замоли своите читатели да им кажат кои се најлошите деловни совети кои ги добиле во текот на кариерата.

Ова се совети кои на никого не му помогнале, а ако некој некогаш ви ги каже – игнорирајте го.

„Не прифаќајте зголемување“

Морате да признаете, овој совет сам по себе не звучи логично, но Треј Талеј вели дека му го дал професор по макроекономија.

„Следи ги своите соништа и се ќе ти се оствари“

Лага, лага, лага, да беше волку лесно сите ќе бевме успешни.

„Прифати ја работата поради искуството“

Доколку сакате да напредувате во кариерата, а прифаќате работи места кои не се вклопуваат во вашиот долгорочен план – нема да успеете, тоа не е најдобрата тактика.

„Жена си, мора да носиш здолниште“

Овој совет е далеку од вистината…

„Остани до пензија во истата компанија“

Ваквиот модел на кариера денес е мртов. Доколку сакате повеќе пари, пронајдете повеќе прилики.

„Проблемите сами ќе се решат“

Ова никогаш нема да се случи!

„Не ти треба искуство доколку имаш диплома“

Компаниите бараат работиници кои ќе докажат дека тоа што го научиле знаат и да го работат.

„Работи прекувремено“

Доколку ова ви стане пракса, постојано ќе бидете исцрпени и помалку продуктивни.

„Работи се што ќе ти нареди шефот“

Взаемното почитување мора да постои, но никогаш немој да бидеш марионета.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како најлесно ќе дојдете до шефовската позиција

  Како најлесно ќе дојдете до шефовската позиција

  Во бројните истражувања за кариерата, односите меѓу надредените и вработените, се појави и едно истражување на тема колку нарцизоидноста помага во напредувањето. Имено, едно норвешко…

 • Поподложни на депресија се жените на високи позиции

  Поподложни на депресија се жените на високи позиции

  Жените на високите позиции се поподложни на депресиja од машките колеги, покажа истражувањето на американските социолози. Истражувачите истражувањето го спровеле на 1.500 средновечни жени од…

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира. Меѓутоа, тоа не значи дека секој…