Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

Време: 13:48

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети кои можете да ги добиете.

Сите сакаат да даваат совети, меѓутоа кога станува збор за вашата кариера бидете внимателни и не примајте совети од било кој. Бизнис инсајдер спроведе истражување и ги замоли своите читатели да им кажат кои се најлошите деловни совети кои ги добиле во текот на кариерата.

Ова се совети кои на никого не му помогнале, а ако некој некогаш ви ги каже – игнорирајте го.

„Не прифаќајте зголемување“

Морате да признаете, овој совет сам по себе не звучи логично, но Треј Талеј вели дека му го дал професор по макроекономија.

„Следи ги своите соништа и се ќе ти се оствари“

Лага, лага, лага, да беше волку лесно сите ќе бевме успешни.

„Прифати ја работата поради искуството“

Доколку сакате да напредувате во кариерата, а прифаќате работи места кои не се вклопуваат во вашиот долгорочен план – нема да успеете, тоа не е најдобрата тактика.

„Жена си, мора да носиш здолниште“

Овој совет е далеку од вистината…

„Остани до пензија во истата компанија“

Ваквиот модел на кариера денес е мртов. Доколку сакате повеќе пари, пронајдете повеќе прилики.

„Проблемите сами ќе се решат“

Ова никогаш нема да се случи!

„Не ти треба искуство доколку имаш диплома“

Компаниите бараат работиници кои ќе докажат дека тоа што го научиле знаат и да го работат.

„Работи прекувремено“

Доколку ова ви стане пракса, постојано ќе бидете исцрпени и помалку продуктивни.

„Работи се што ќе ти нареди шефот“

Взаемното почитување мора да постои, но никогаш немој да бидеш марионета.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Во денешно време, ако сакате да ги исполнувате деловните обврски и да имате добар живот, мора да ја победите конкуренцијата. А единствениот начин за да…

 • Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Скот Динсмор дал отказ на работното место со кое не бил задоволен, а следните четири години барал начин како да ја пронајде работата која ќе…

 • Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Дури и кога нешто не знаат да направат, а секогаш постојат такви работи, тие наоѓаат начин како тоа да го променат… Успешните жени внимателно ги…

 • Во вашата работна средина внесете свежина

  Во вашата работна средина внесете свежина

  Само мали измени во секојдневната работна рутина, може да ве направат попродуктивни и да постигнете многу подобри резултати. Ви нудиме пет куси и едноставни совети,…

 • Како најлесно да станеш iOS програмер?

  Како најлесно да станеш iOS програмер?

  Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индустријата, а доказ…

 • Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

  Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

  Постојат пет заблуди кои се заеднички за сите луѓе кои сакаат да успеат, не дозволувајте тоа да ви се случи и на вас. Внимавајте овие…

 • Имајте приватен живот и покрај работата

  Имајте приватен живот и покрај работата

  Знаеме, многу работите и потребен ви е одмор од време на време. Колкумина од вас биле на Фејсбук во текот на работното време? Следат неколку…

 • Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Иако многумина си мислат дека убаво е да се работи од дома, понекогаш тоа може да биде потешко и од работењето од канцеларија, со оглед…

 • Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  На патот кон успехот не е само неопходно да ги правите нештата кои ќе ве доведат до него, туку и да ги избегнувате оние кои…

 • Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Ако се препознавате, можете да направите само едно – средете го вашето CV и започнете го барањето на нова работа… – Се свиткувате од мака…