Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Disney го промени својот кампус во Њујорк во договор вреден 650 милиони долари

Време: 11:38

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

„Walt Disney“ се согласи да ги продаде своите канцеларии во „Upper West Side“ во Менхетен и да ги купи правата на друг имот, кој ќе стане новиот кампус во Њујорк на гигантот во забавната индустрија, соопштува „Bloomberg“.

Компанијата ги продава своите канцеларии на „West 66th Street“ и сродните згради за 1,15 милијарди долари на „Silverstein Properties“ и стекнува 99-годишни права врз земјата на „4 Hudson Square“ од компанијата „Trinity Church Wall Street“ во посебна трансакција, и се проценува на 650 милиони долари.

„Одлуката е историски чекор напред кон нашата долгорочна визија за операциите во Њујорк“, рече извршниот директор на компанијата Роберт Ајгер во соопштението со кое го објави купувањето. „„Hudson Square“ брзо се претвора во динамичен, иновативен центар за медиумскиот, технолошки и друг креативен бизнис“, додаде тој.

„Disney“ планира да изгради нова високо-технолошка зграда и да се консолидира голем дел од телевизиската продукџија во Њујорк таму, соопшти компанијата. Во новиот кампус ќе се сместени емисии на „ABC News“, како „The View“, локалниот партнер „WABC“ и новите операции за видео стриминг, кои во моментов се наоѓаат во „Chelsea Market“. „Добро утро, Америка“ ќе остане на „Times Square“.

Посредник за договорот за „Disney“ била компанијата „Eastdil Secured“, додека „Trinity“ била претставена од „CBRE Group“.

Продажба на имотот во „Upper West Side“ не ја вклучува блиската зграда „Armory“. Главниот извршен директор на „Silverstein“, Марти Бургер изјави дека компанијата планира „да работи во соработка со сите свои акционери“ за иднината на имотите на „West Side“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа…

 • PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  Американската енергетска компанија „Pacific Gas and Electric Company“ (PG & E) се соочува со колапс заради тековниот пожар кој ја опустоши Калифорнија. Претходно во понеделникот,…

 • Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Француската банка „Societe Generale“ се согласи да плати 1,34 милијарди американски долари за да ги сопре истрагите за санкциите во САД, објавија Федералните резерви. Од…

 • Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Меѓународната куповна заедница – Cashback World и ракометниот клуб „Вардар“ продолжуваат со градењето на успешната приказна со повеќекратни придобивки за сите. Продолжувањето на ова партнерство…

 • Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Американската интернет компанија „Google“ ќе инвестира 4,5 милијарди дански круни (690 милиони долари) во изградбата на нов центар за податоци во Данска, објави данската единица…

 • Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Македонското сонце преку првите македонски соларни панели, за прв пат се користи за производство на македонските производи на Винчини, кои се извезуваат низ целиот свет.…

 • Уапсен директорот на „Нисан“

  Уапсен директорот на „Нисан“

  Јапонскиот производител на автомобили „Нисан мотор“ објави дека внатрешната истрага покажала дека Карлос Госн, директорот на компанијата, покажал помал приход од вистинскиот и презел други…

 • Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Десет студенти од шест факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се добитници на стипендиите за втор циклус студии кои втора година по ред ги…

 • Hugo Boss се потпира на новата стратегија

  Hugo Boss се потпира на новата стратегија

  Кога Меган Маркл блесна во малиот англиски град Чичестeр за време на својата посета во минатиот месец, нејзината темнозелена облека, дело на „Hugo Boss“, веднаш…

 • Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

  Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

  „Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во светот, објави Си-ен-би-си. Тој одговарал…