Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како најлесно да станеш iOS програмер?

Време: 11:52

Датум: јули 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето

Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индустријата, а доказ за тоа се огромните суми на пари што ги трошат компаниите за изработка на веб сајтови и апликации. Кога станува збор за мобилните апликации, со оглед на тоа што на пазарот има поголем број на android девелопери, моментално постои огромна побарувачка од кадар на iOS програмери.

Сите кои сакаат да влезат во светот на програмирањето, но им се вртат во глава прашања од типот: „Дали можам да ја променам кариерата и да успеам во ИТ индустријата? „Немам никакви познавања во програмирање, дали ќе можам да научам повеќе од основите?“ „Немам факултетска диплома, дали ќе ми биде доволно да посетам некоја обука?“ „Дали потоа лесно ќе најдам работа?“ „Дали навистина ми се доволни неколку месеци за целосно да ја пренасочам кариерата?“ Верувале или не, на сите овие прашања одговорот е: ДА! Звучи интересно и примамливо, а ние ви претставуваме 3 чекори како најлесно и најбрзо да станете iOS програмер.

Откако веќе се одлучивте дека сакате да започнете кариера како iOS програмер, првиот чекор е да пронајдете соодветен ментор и програма преку која најквалитетно ќе го совладате овој материјал. Еден од најефективните начини е да посетувате обука, односно да присуствувате на реални часови. Токму кај нас во септември ќе започне 24 неделната iOS Академија, наменета за лица кои сакаат да навлезат во областа на iOS програмирањето и да станат iOS програмери. Со помош на оваа програма организирана од Семос Едукација и CodeWell, сите слушатели за краток временски период ќе бидат воведени во концептот, ресурсите, алатките и сервисите кои го сочинуваат светот на iOS девелоперот.

Следен е вториот и временски најдолг чекор, односно процесот на учење. Преку 24 неделната iOS Академија која стартува од септември, учесниците ќе научат да програмираат преку работа на реални продукти, ќе изработат мобилни апликации кои ќе служат како референца за нивното идно вработување и ќе ја лансираат својата нова кариера како програмери или ќе се унапредат во постоечките знаења. Учесниците самостојно ќе смислуваат иновативни решенија, а во исто време ќе бидат носители на процесот на градење комплетна и функционална iOS мобилна апликација. Уписите се во тек, а повеќе информации за iOS програмата и начинот на аплицирање можете да прочитате на официјалната веб-страница на Семос Едукација.

Третиот и завршен чекор е претворање на оваа инвестиција во долгорочен прилив на пари преку градење на кариeра како iOS програмер. По завршување на академијата, студентите ќе бидат подготвени да изработат целосно функционални iOS апликации. Огромното практичното знаење стекнато од академијата ќе можат да го искористат за да започнат успешна кариера, ќе добијат шанса за пракса или вработување во Codewell или во некоја од реномираните IT компании кои се партнери на академијата.

Доколку ви е потребна и причина плус зошто да се обучите за iOS програмер, еве неколку одлични аргументи: Затоа што луѓето сѐ повеќе стануваат зависни од својот паметен телефон, секојдневно симнувајќи нови апликации кои ќе ги забавуваат, па така iOS програмирањето е професија која нема со сигурност да исчезне, туку станува сѐ повеќе барана. Друга интересна причина е што избирате креативна професија во која ќе бидете платени за да си играте, бидејќи помеѓу вашите проекти ќе биде и создавањето на игри. Ќе програмирате во официјално „омилениот програмски јазик“ во светот, Swift. Создавате производи на платформа која всушност носи заработка, бидејќи корисниците на Аpple уредите издвојуваат дури 75% повеќе пари од android корисниците за платени апликации. Заради големиот број корисници на Apple уреди и нивната платежна моќ, побарувањата за правење на iOS апликации постојано растат, има недостаток на кадар, па оттука е логичен исход и дека се добро платени. Програмерите најчесто одлучуваат да совладаат конкретна ИТ професија самостојно или со помош на неформални курсеви, кои за релативно краток период ве учат сѐ што е потребно за да започнете кариера во таа област. Ќе најдете работа веднаш, и тоа многу солидна, бидејќи факт е дека кај нас нема невработени програмери. Тие работат во домашна компанија, за странска компанија, или пак самостојно како фриленсери.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките.…

 • Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите.…

 • Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Постојат неколку работи кои можат да ве направат посреќни на работа. Знаете како е на работа… Како и на почетокот на љубовната врска секогаш почетокот е…

 • До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  Доколку сте повлечени и дискретни, ќе ви биде потешко да дојдете до деловен успех. Затоа многу е важно да ја надминете вашата природа, откријте им…

 • Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Моментално сте вработени, но не сте задоволни од работата или пак сте невработени и сте виделе оглас за работа. Мислите дека ја заслужувате таа подобра…

 • Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Ако се земе во предвид фактот дека телефонот е во употреба долго време, начинот на кој што од многумина е користен би не натерал да…

 • 10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

  10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

  Како претприемач, многу лесно може да ви се случи да влезете во одредена рутина во која секојдневието не ви овозможува многу начини за напредување во…

 • Како да бидете среќни на работа?

  Како да бидете среќни на работа?

  Малите промени во вашата рутина можат да имаат неверојатно позитивно влијание на квалитетот на секој ден кој го поминувате на работа. Еве неколку кратки и едноставни…

 • Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Што ќе се случи со вашиот бизнис кога сте на годишен одмор или морате некаде да отпатувате на подолг период? Всушност, запрашајте се себеси што…

 • За што најмногу жалат милионерите?

  За што најмногу жалат милионерите?

  Најновото истражување покажа дека она за што милионерите најмногу жалат е всушност односот со нивните сакани лица. Во истражувањето учестуваа повеќе од 2.000 американски милионери кои…