Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Како најлесно да станеш iOS програмер?

Време: 11:52

Датум: јули 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето

Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индустријата, а доказ за тоа се огромните суми на пари што ги трошат компаниите за изработка на веб сајтови и апликации. Кога станува збор за мобилните апликации, со оглед на тоа што на пазарот има поголем број на android девелопери, моментално постои огромна побарувачка од кадар на iOS програмери.

Сите кои сакаат да влезат во светот на програмирањето, но им се вртат во глава прашања од типот: „Дали можам да ја променам кариерата и да успеам во ИТ индустријата? „Немам никакви познавања во програмирање, дали ќе можам да научам повеќе од основите?“ „Немам факултетска диплома, дали ќе ми биде доволно да посетам некоја обука?“ „Дали потоа лесно ќе најдам работа?“ „Дали навистина ми се доволни неколку месеци за целосно да ја пренасочам кариерата?“ Верувале или не, на сите овие прашања одговорот е: ДА! Звучи интересно и примамливо, а ние ви претставуваме 3 чекори како најлесно и најбрзо да станете iOS програмер.

Откако веќе се одлучивте дека сакате да започнете кариера како iOS програмер, првиот чекор е да пронајдете соодветен ментор и програма преку која најквалитетно ќе го совладате овој материјал. Еден од најефективните начини е да посетувате обука, односно да присуствувате на реални часови. Токму кај нас во септември ќе започне 24 неделната iOS Академија, наменета за лица кои сакаат да навлезат во областа на iOS програмирањето и да станат iOS програмери. Со помош на оваа програма организирана од Семос Едукација и CodeWell, сите слушатели за краток временски период ќе бидат воведени во концептот, ресурсите, алатките и сервисите кои го сочинуваат светот на iOS девелоперот.

Следен е вториот и временски најдолг чекор, односно процесот на учење. Преку 24 неделната iOS Академија која стартува од септември, учесниците ќе научат да програмираат преку работа на реални продукти, ќе изработат мобилни апликации кои ќе служат како референца за нивното идно вработување и ќе ја лансираат својата нова кариера како програмери или ќе се унапредат во постоечките знаења. Учесниците самостојно ќе смислуваат иновативни решенија, а во исто време ќе бидат носители на процесот на градење комплетна и функционална iOS мобилна апликација. Уписите се во тек, а повеќе информации за iOS програмата и начинот на аплицирање можете да прочитате на официјалната веб-страница на Семос Едукација.

Третиот и завршен чекор е претворање на оваа инвестиција во долгорочен прилив на пари преку градење на кариeра како iOS програмер. По завршување на академијата, студентите ќе бидат подготвени да изработат целосно функционални iOS апликации. Огромното практичното знаење стекнато од академијата ќе можат да го искористат за да започнат успешна кариера, ќе добијат шанса за пракса или вработување во Codewell или во некоја од реномираните IT компании кои се партнери на академијата.

Доколку ви е потребна и причина плус зошто да се обучите за iOS програмер, еве неколку одлични аргументи: Затоа што луѓето сѐ повеќе стануваат зависни од својот паметен телефон, секојдневно симнувајќи нови апликации кои ќе ги забавуваат, па така iOS програмирањето е професија која нема со сигурност да исчезне, туку станува сѐ повеќе барана. Друга интересна причина е што избирате креативна професија во која ќе бидете платени за да си играте, бидејќи помеѓу вашите проекти ќе биде и создавањето на игри. Ќе програмирате во официјално „омилениот програмски јазик“ во светот, Swift. Создавате производи на платформа која всушност носи заработка, бидејќи корисниците на Аpple уредите издвојуваат дури 75% повеќе пари од android корисниците за платени апликации. Заради големиот број корисници на Apple уреди и нивната платежна моќ, побарувањата за правење на iOS апликации постојано растат, има недостаток на кадар, па оттука е логичен исход и дека се добро платени. Програмерите најчесто одлучуваат да совладаат конкретна ИТ професија самостојно или со помош на неформални курсеви, кои за релативно краток период ве учат сѐ што е потребно за да започнете кариера во таа област. Ќе најдете работа веднаш, и тоа многу солидна, бидејќи факт е дека кај нас нема невработени програмери. Тие работат во домашна компанија, за странска компанија, или пак самостојно како фриленсери.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Во денешно време, ако сакате да ги исполнувате деловните обврски и да имате добар живот, мора да ја победите конкуренцијата. А единствениот начин за да…

 • Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Скот Динсмор дал отказ на работното место со кое не бил задоволен, а следните четири години барал начин како да ја пронајде работата која ќе…

 • Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Дури и кога нешто не знаат да направат, а секогаш постојат такви работи, тие наоѓаат начин како тоа да го променат… Успешните жени внимателно ги…

 • Во вашата работна средина внесете свежина

  Во вашата работна средина внесете свежина

  Само мали измени во секојдневната работна рутина, може да ве направат попродуктивни и да постигнете многу подобри резултати. Ви нудиме пет куси и едноставни совети,…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

  Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

  Постојат пет заблуди кои се заеднички за сите луѓе кои сакаат да успеат, не дозволувајте тоа да ви се случи и на вас. Внимавајте овие…

 • Имајте приватен живот и покрај работата

  Имајте приватен живот и покрај работата

  Знаеме, многу работите и потребен ви е одмор од време на време. Колкумина од вас биле на Фејсбук во текот на работното време? Следат неколку…

 • Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Иако многумина си мислат дека убаво е да се работи од дома, понекогаш тоа може да биде потешко и од работењето од канцеларија, со оглед…

 • Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  На патот кон успехот не е само неопходно да ги правите нештата кои ќе ве доведат до него, туку и да ги избегнувате оние кои…

 • Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Ако се препознавате, можете да направите само едно – средете го вашето CV и започнете го барањето на нова работа… – Се свиткувате од мака…