Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

Време: 12:07

Датум: јули 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Постојат пет заблуди кои се заеднички за сите луѓе кои сакаат да успеат, не дозволувајте тоа да ви се случи и на вас. Внимавајте овие замки да не ви застанат на патот…

Недостаток на инспирација

Патот до успехот е долг и потребна ви е постојана мотивација за да останете фокусирани, наведува Success. Живееме во информативно време и тоа треба да го искористите за секојдневно да добивате доза на инспирација преку блогови, текстови, видео канали итн. Наполнете ги батериите со позитивна содржина.

Споредба

Благодарение на социјалните мрежи луѓето постојано ги споредуваат своите впечатоци, достигнувања и случувања со другите. Но повеќе луѓе ги споредуваат само добрите моменти. Приватните и деловните победи, интересните и инспиративни работи, а сето тоа може да биде добро и лошо.

Добро е бидејќи можат да ве инспирираат и сами да преземете некои акции во својот живот. Но не треба да се споредувате со другите и да се трудите само за да ги победите или да бидете подобри од нив. Гледајте ги целите на другите и што тие прават за тие цели, нека ве активира тоа.

Сомнеж во себе

Сомнежот и стравот постојат во секој од нас. Се плашиме од поразот и од тоа дека ќе изгледаме лошо доколку се „сопнеме“. Ова и многу други самоограничувачки размислувања можат да ве исфлат од колосек. Исто така можат да ве повлечат наназад и да направат да се плашите од промените и да ве запрат на патот до успехот. Игнорирајте го сомнежот и тргнете во акција.

Негативни луѓе

Познато ви е дека луѓето во вашето опкружување можат сериозно да влијаат на вашата енергија. Негативните луѓе само можат да ве ограничат и да ви го одземат еланот. Колку и да ви е тешко инвестирајте во себе и својата иднина и отстранете ги таквите луѓе од вашата околина.

Чекање

Само смртта е апсолутно сигурна во животот. Но не знаеме кога таа ќе дојде па затоа ни преостануваат само денес и сега. Ова особено запомнете го кога станува збор за успехот и остварувањето на соништата. Не одложувајте ги одлуките да тргнете кон успехот. Секогаш ќе постојат причини да не тргнете кон врвот, па затоа тргнете веднаш.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Во денешно време, ако сакате да ги исполнувате деловните обврски и да имате добар живот, мора да ја победите конкуренцијата. А единствениот начин за да…

 • Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Неколку начини да ја пронајдете работата која ја сакате (видео)

  Скот Динсмор дал отказ на работното место со кое не бил задоволен, а следните четири години барал начин како да ја пронајде работата која ќе…

 • Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Овие работи никогаш не ги кажуваат успешните жени!

  Дури и кога нешто не знаат да направат, а секогаш постојат такви работи, тие наоѓаат начин како тоа да го променат… Успешните жени внимателно ги…

 • Во вашата работна средина внесете свежина

  Во вашата работна средина внесете свежина

  Само мали измени во секојдневната работна рутина, може да ве направат попродуктивни и да постигнете многу подобри резултати. Ви нудиме пет куси и едноставни совети,…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Како најлесно да станеш iOS програмер?

  Како најлесно да станеш iOS програмер?

  Преку 3 чекори до твојата нова кариера во светот на iOS програмирањето Во последниве години, програмирањето е меѓу најбараните професии во ИТ индустријата, а доказ…

 • Имајте приватен живот и покрај работата

  Имајте приватен живот и покрај работата

  Знаеме, многу работите и потребен ви е одмор од време на време. Колкумина од вас биле на Фејсбук во текот на работното време? Следат неколку…

 • Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Што треба да избегнувате кога работите од дома?

  Иако многумина си мислат дека убаво е да се работи од дома, понекогаш тоа може да биде потешко и од работењето од канцеларија, со оглед…

 • Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  Вашиот успех може да биде загрозен од неколку нешта

  На патот кон успехот не е само неопходно да ги правите нештата кои ќе ве доведат до него, туку и да ги избегнувате оние кои…

 • Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Овие знаци покажуваат дека не ја поднесувате вашата работа

  Ако се препознавате, можете да направите само едно – средете го вашето CV и започнете го барањето на нова работа… – Се свиткувате од мака…