Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Вашиот успех е саботиран од овие ментални замки

Време: 12:07

Датум: јули 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Постојат пет заблуди кои се заеднички за сите луѓе кои сакаат да успеат, не дозволувајте тоа да ви се случи и на вас. Внимавајте овие замки да не ви застанат на патот…

Недостаток на инспирација

Патот до успехот е долг и потребна ви е постојана мотивација за да останете фокусирани, наведува Success. Живееме во информативно време и тоа треба да го искористите за секојдневно да добивате доза на инспирација преку блогови, текстови, видео канали итн. Наполнете ги батериите со позитивна содржина.

Споредба

Благодарение на социјалните мрежи луѓето постојано ги споредуваат своите впечатоци, достигнувања и случувања со другите. Но повеќе луѓе ги споредуваат само добрите моменти. Приватните и деловните победи, интересните и инспиративни работи, а сето тоа може да биде добро и лошо.

Добро е бидејќи можат да ве инспирираат и сами да преземете некои акции во својот живот. Но не треба да се споредувате со другите и да се трудите само за да ги победите или да бидете подобри од нив. Гледајте ги целите на другите и што тие прават за тие цели, нека ве активира тоа.

Сомнеж во себе

Сомнежот и стравот постојат во секој од нас. Се плашиме од поразот и од тоа дека ќе изгледаме лошо доколку се „сопнеме“. Ова и многу други самоограничувачки размислувања можат да ве исфлат од колосек. Исто така можат да ве повлечат наназад и да направат да се плашите од промените и да ве запрат на патот до успехот. Игнорирајте го сомнежот и тргнете во акција.

Негативни луѓе

Познато ви е дека луѓето во вашето опкружување можат сериозно да влијаат на вашата енергија. Негативните луѓе само можат да ве ограничат и да ви го одземат еланот. Колку и да ви е тешко инвестирајте во себе и својата иднина и отстранете ги таквите луѓе од вашата околина.

Чекање

Само смртта е апсолутно сигурна во животот. Но не знаеме кога таа ќе дојде па затоа ни преостануваат само денес и сега. Ова особено запомнете го кога станува збор за успехот и остварувањето на соништата. Не одложувајте ги одлуките да тргнете кон успехот. Секогаш ќе постојат причини да не тргнете кон врвот, па затоа тргнете веднаш.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките.…

 • Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Како полесно да ги реализирате вашите дневни цели

  Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите.…

 • Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Неколку начини потворно да се заљубите во вашата работа

  Постојат неколку работи кои можат да ве направат посреќни на работа. Знаете како е на работа… Како и на почетокот на љубовната врска секогаш почетокот е…

 • До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  До успех нема да дојдете доколку сте срамежливи

  Доколку сте повлечени и дискретни, ќе ви биде потешко да дојдете до деловен успех. Затоа многу е важно да ја надминете вашата природа, откријте им…

 • Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Пет работи кои треба да ги направите за да добиете подобро работно место

  Моментално сте вработени, но не сте задоволни од работата или пак сте невработени и сте виделе оглас за работа. Мислите дека ја заслужувате таа подобра…

 • Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Како до успешен бизнис разговор преку телефон?

  Ако се земе во предвид фактот дека телефонот е во употреба долго време, начинот на кој што од многумина е користен би не натерал да…

 • 10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

  10 навики кои ќе ви донесат позитивни промени

  Како претприемач, многу лесно може да ви се случи да влезете во одредена рутина во која секојдневието не ви овозможува многу начини за напредување во…

 • Како да бидете среќни на работа?

  Како да бидете среќни на работа?

  Малите промени во вашата рутина можат да имаат неверојатно позитивно влијание на квалитетот на секој ден кој го поминувате на работа. Еве неколку кратки и едноставни…

 • Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Што ќе се случи со вашиот бизнис кога сте на годишен одмор или морате некаде да отпатувате на подолг период? Всушност, запрашајте се себеси што…

 • За што најмногу жалат милионерите?

  За што најмногу жалат милионерите?

  Најновото истражување покажа дека она за што милионерите најмногу жалат е всушност односот со нивните сакани лица. Во истражувањето учестуваа повеќе од 2.000 американски милионери кои…