Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Големите фарми во ЕУ обработуваат повеќе од половина земјоделско земјиште

Време: 12:03

Датум: јуни 29, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Неколку повеќе од 171 милиони хектари земјиште во Европската унија (ЕУ) беа искористени за земјоделско производство во 2016-та година, или околу 40% од вкупната површина на ЕУ. Овие земји поддржуваат 10,3 милиони фарми.

Иако бројни, повеќето фарми во ЕУ се мали, а две третини обработуваат помалку од 5 хектари земјиште. Во исто време, 3% од фармите се со над 100 хектари и обработуваат повеќе од половина од земјоделското земјиште.

Само 11% од сопствениците на фарми во ЕУ се под 40 години, во споредба со една третина (32%), на возраст од 65 години и повеќе.

Фармите се поделени во три главни групи: обезбедување на храна за земјоделците и нивните семејства, мали и средни семејни бизниси и големи земјоделски претпријатија.

Во 2016-та година, една третина од европските фарми се во Романија (33%), друга една третина е дистрибуирана помеѓу Полска (14%), Италија (10%, 2013-та) и Шпанија (9%).

Помалку од 65% од европските фарми се мали и обработуваат помалку од 5 хектари земјиште.

Со просечна големина на фармите од 16,6 хектари, 7% од фармите одгледуваат 50 хектари и затоа се концентрираат на малку на над две третини (68%) од обработливото земјиште.

Ова е јасно видливо во Романија, каде што девет од 10 фарми (92% или 3,1 милиони фарми) се мали со помалку од 5 хектари земјиште, но 0,5% од фармите над 50 хектари одгледуваат 51% од земјата.

Фармите обично се големи (50 хектари или повеќе) во Луксембург (52%), Франција (41%), Велика Британија (39%) и Данска (35%).

Во повеќето земји-членки, најголемото количество обработливо земјиште е концентрирано во најголемите фарми (над 50 хектари).

Малку повеќе од половина од прометот во земјоделството доаѓа од Франција, Германија, Италија и Шпанија.

Контрастот во големината на фарма, исто така, влијае на нивната економска моќ. Од 10,3 милиони фарми во ЕУ, 4 милиони произведуваат помалку од 2.000 евра и обезбедуваат помалку од 1% од вкупното земјоделско производство.

296.000 фарми (или 3% од сите фарми) произведуваат повеќе од 250.000 евра и повеќе, обезбедувајќи најголем дел (55%) од земјоделското производство во ЕУ.

Околу половина (54%) од обемот на производство во 2016-та година доаѓа од фармите во Франција (17%), Германија (13%), Италија (12% во 2013-та) и Шпанија (11%).

Иако една третина од фармите во ЕУ се наоѓаат во Романија, тие произведуваат само 3,4% од земјоделското производство.

Франција користи 27,8 милиони хектари за земјоделски цели во 2016-та година, најмногу од земјите-членки (16% од обработливо земјиште во ЕУ). Зад неа е Шпанија со 23,2 милиони хектари (14%), Велика Британија со 16,7 милиони хектари (10%), Германија со 15,2 милиони хектари (9%) и Полска со 14,4 милиони хектари (8 %).

Во 2016-та година 10,3 милиони луѓе водат фарми низ ЕУ.

Младите земјоделци се многу малку во Кипар (3,3%), Португалија (4,2%) и Велика Британија (5,3%). Тие се многу повеќе во Австрија (22,2%), Полска (20,3%) и Словачка (19%).

Сепак, најмладите фармери се чини дека управуваат со поголемите фарми, како обработливо земјиште, број на животни и производство во споредба со возрасните (над 65 години).

Само 29% од менаџерите на фармите се жени, а кај младите фармери оваа бројка е само 23%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…