Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

Време: 17:11

Датум: јуни 20, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од бегалските кризи, пренесе агенцијата „Анадолија“.

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел говореа на средба во Берлин, која се одржа во замокот Мезеберг, каде што ги дискутираа новите иницијативи за реформа и зајакнување на Унијата.

„Сакаме Европа да си го најде местото во мултилатералниот свет, сакаме Европа да влезе во својата улога и да ги брани своите вредности, да се бори за напредок, за мир во светот и зачувување на животната средина“, изјави Меркел.

Канцеларката силно ја поддржа иницијативата на Макрон за „Европска интервенција“, која има цел да развие јасни структури за извршување воени операции. Меркел исто така потенцира дека оваа иницијатива ќе биде поврзана со актуелната иницијатива за одбрана на ЕУ – ПЕСКО.

Меркел посочи дека се потребни нови формати, кои ќе личат на ЕУ-совет за безбедност и додаде дека понатамошните одлуки за надворешна политика и безбедност треба да се гласаат со мнозинство гласови со цел да се забрзаат процесот и ефективноста на одлуките што ги донесува ЕУ.

„Сакаме да сме сигурни дека нема секогаш да чекаме на апсолутен консензус,“ изјави таа додавајќи дека овие промени се нужност за подобро да се одговори на промените што настануваат во светот.

Меркел ја опиша мигрантската криза како еден од најтешките предизвици со кои ЕУ се соочува, но дека Германија и Франција ќе продожат да вложуваат напори да создадат една сплотена Европска Унија за да се справат со ова прашање.

„Ги поддржуваме плановите на Европската комисија за зајакнување на безбедноста на надворешните граници на ЕУ,“ изјави таа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Цената на нафтата повторно ја надминаа границата од 63 долари, поддржана од неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД, кои ги стабилизираа нафтените пазари…

 • Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Вашингтон го обвини Пекинг дека ги зајакнува своите хакерските напади и врши кражби на американската технологија, обвинувањата пристигнуваат во пресрет на состанокот на претседателите на…

 • Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се…

 • Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Европската Унија во средата го направи првиот чекор за казнување на Италија кога пресуди дека трошењето на земјата ги крши фискалните правила на блокот. Брисел…

 • Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Новиот Закон за јавни набавки е усогласен со законодавството на Европската унија. Тој ќе обезбеди рационално трошење на државните пари, слободна и фер конкуренција и…

 • Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019-та

  Новиот предлог-буџет за 2019 година за секторот земјоделство предвидува мерки и политики што се во насока на унапредување на земјоделството преку зголемување на обработливите површини,…

 • Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралија ја промени дефиницијата за јагниња за да го поттикне извозот

  Австралиската влада ја смени дефиницијата за јагниња со цел да го стимулира извозот. Министерот за земјоделство, Дејвид Литлпрауд, денеска објави дека во иднина како јагниња…

 • 4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  4-та сезона на „Арена“ е предизвик за сите оние кои што сакаат да си го проверат знаењето

  Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари Единствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ…

 • ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  ССК: Намалување на јазот помеѓу потребите и понудата на пазарот на трудот

  Недостигот од квалификувана работна сила во македонската економија е сѐ поизразен, а дизбалансот на пазарот на труд е предизвик за стопанствениците, беше истакнато на денешната…

 • Фондот за иновации избра софтверско решение

  Фондот за иновации избра софтверско решение

  Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на информациски систем за управување во…