Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

Време: 15:58

Датум: јуни 20, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора на ЕУ во Кина. Сепак, компаниите остануваат прилично оптимисти во врска со состојбата на пазарот.

Околу 61 отсто од 532-те анкетирани компании од ЕУ велат дека се „оптимисти“ за растот на нивниот сектор во земјата. Во текот на изминатата година, така одговориле 55 проценти од испитаниците.

„Но, како што кинеската економија достигнува зрелост, долготрајните неефикасности стануваат се поочигледни“, рече претставник на Стопанската комора на ЕУ. Старите бариери остануваат. Регулаторната средина ја задржува економијата, и ова е и покрај очигледното подобрување во економијата, вели претседателот на Стопанската комора, Матс Харборн.

За речиси половина од компаниите (48 проценти) стана „покомплицирано“ да прават бизнис во Кина.

Две третини од компаниите проценуваат дека цензурата и блокирањето на одредени сајтови, „чатовите“ и пребарувачите имаат негативно влијание врз нивниот бизнис. „Ова е голема контрадикција за Кина, која е самопрогласена за шампион на глобализацијата“, го истакнува она што се случува Харборн.

Меѓу анкетираните компании, 51 отсто рекле дека пристапот до нив е „неповолен“ во споредба со условите за нивните локални конкуренти. Во исто време, 29 проценти велат дека знаат за субвенции што им се дадени на кинеските компании во нивниот сектор, и дека нема промена во нивниот пристап до локалниот пазар, и покрај ветувањата за отворање на комунистичкиот режим.

Уште полошо, 11 отсто го виделе „затворањето“ на азискиот гигант во нивниот сектор, а само 6 отсто го виделе подобрувањето. Царината, прописите, обврската за склучување партнерство со кинески компании – сите тие се пречки што ги истакнуваат 46 проценти од испитаниците од некои опции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски…

 • Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса Берат Албајрак,…

 • Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат…

 • Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија. Кредитот…

 • Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Италија треба да вложи напори за одржување на државниот долг под контрола, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московичи. Ова може да се случи со…

 • Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето соодветни…

 • Тројца нови милијардери од … марихуана

  Тројца нови милијардери од … марихуана

  Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан…

 • Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

  Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

  Производството на кокаин во Колумбија достигна рекордно ниво во 2017 година, според неодамна објавената статистика на ОН. Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал…