Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

Време: 15:58

Датум: јуни 20, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора на ЕУ во Кина. Сепак, компаниите остануваат прилично оптимисти во врска со состојбата на пазарот.

Околу 61 отсто од 532-те анкетирани компании од ЕУ велат дека се „оптимисти“ за растот на нивниот сектор во земјата. Во текот на изминатата година, така одговориле 55 проценти од испитаниците.

„Но, како што кинеската економија достигнува зрелост, долготрајните неефикасности стануваат се поочигледни“, рече претставник на Стопанската комора на ЕУ. Старите бариери остануваат. Регулаторната средина ја задржува економијата, и ова е и покрај очигледното подобрување во економијата, вели претседателот на Стопанската комора, Матс Харборн.

За речиси половина од компаниите (48 проценти) стана „покомплицирано“ да прават бизнис во Кина.

Две третини од компаниите проценуваат дека цензурата и блокирањето на одредени сајтови, „чатовите“ и пребарувачите имаат негативно влијание врз нивниот бизнис. „Ова е голема контрадикција за Кина, која е самопрогласена за шампион на глобализацијата“, го истакнува она што се случува Харборн.

Меѓу анкетираните компании, 51 отсто рекле дека пристапот до нив е „неповолен“ во споредба со условите за нивните локални конкуренти. Во исто време, 29 проценти велат дека знаат за субвенции што им се дадени на кинеските компании во нивниот сектор, и дека нема промена во нивниот пристап до локалниот пазар, и покрај ветувањата за отворање на комунистичкиот режим.

Уште полошо, 11 отсто го виделе „затворањето“ на азискиот гигант во нивниот сектор, а само 6 отсто го виделе подобрувањето. Царината, прописите, обврската за склучување партнерство со кинески компании – сите тие се пречки што ги истакнуваат 46 проценти од испитаниците од некои опции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија во четвртиот квартал од 2018-та година, откако извозот не успеа да ја зголеми економијата, објави…

 • Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Делегација од Шведска, предводена од професорот на Кралскиот институт за технологија во Стокхолм Нелсон Сомерфелд, ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката, Наташа…

 • Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Во јануари фирмите добија 2,2 милијарди денари поврат на данок за додадена вредност или 35,7 милиони евра. Ова е за 315 милиони денари или 16,8…

 • Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Гувернерот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги ја заштити Европската унија, велејќи дека тој обезбедува начин на земјите да го бранат суверенитетот во се…

 • ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

  ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

  Европскиот комесар за трговијата Сесилија Малмстром изјави дека евентуалнит трансатлантски трговски договор може да биде постигнат пред крајот на годината. Таа исто така истакна дека…

 • Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

  Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

  Франција и Германија договориле детален предлог за буџетот на еврозоната, кој треба да го охрабри растот, да се зајакне конкурентноста и да ја намали разликата…

 • Облачно со повремени врнежи од снег, на места и силен ветер до 80 км на час

  Облачно со повремени врнежи од снег, на места и силен ветер до 80 км на час

  Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува…

 • Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари)…

 • Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Шестнаесет милиони евра за субвенции исплатени се за одгледувачите на обележани грла кози, овци, говеда и несилки. Изминатите денови заедно со исплатата на средствата за…

 • ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на…