Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

Време: 13:39

Датум: јуни 19, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини.

Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневената исхрана и тоа во неограничени количини, бидејќи е многу здрава.

Особено им се препорачува на дијабетичарите, бидејќи содржи олиго-фруктозен инулин – растворлив полисахарид ослободен од скробот, кој ги негува добрите бактерии, го одржува имунолошкиот систем во функционална состојба и спречува појава на инфекции.

Чичоката е богата со витамините А, Ц и Е, кои заедно со флавоноидите како што е каротенот ги блокираат слободните радикали и така штитат од воспаленија и настинки. Поради високата содржина на калиум, таа е мелем за цврсти коски, а интересно е дека е една од најбогатите ризници на железо.

Таа е значителен извор и на фолна киселина која е задолжена за продукција на црвените крвни зрнца. Го чува срцето, ја разубавува кожата и косата, а бидејќи содржи многу малку калории, им се препорачува и на лицата кои сакаат да ослабат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Една лажица дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една лажица дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…

 • СУПЕР ДИЕТА: Намалете 5 килограми за 10 дена

  СУПЕР ДИЕТА: Намалете 5 килограми за 10 дена

  Ако ви е неопходно експресно да изгубите неколку килограми, а сакате здраво да се храните ова е вистинската диета. Килограмите нема да ги вратите, ветуваат…

 • Против несоницата со морско оревче

  Против несоницата со морско оревче

  Ги ублажува грчевите во мускулите, ги олеснува болките во зглобовите, го намалува крвниот притисок, ја подобрува концентрацијата и циркулацијата, го намалува нивото на холестерол… Морското…

 • Брокули треба да јадете секој трет ден

  Брокули треба да јадете секој трет ден

  Откријте какви здравствени бенефити може да ви донесе консумирањето на брокули секој трет ден. Ако редовно јадете брокули, можете да ги намалите шансите да добиете…

 • Зошто е важно да ги масирате стапалата пред да си легнете!

  Зошто е важно да ги масирате стапалата пред да си легнете!

  Најдобрата техника за опуштање е масажата. Уште подобро е кога можете сами на себе да си пружите масажа. Масирањето на стапалата има позитивни ефекти на…

 • За вечера не трeба да ги јадете овие 3 намирници!

  За вечера не трeба да ги јадете овие 3 намирници!

  Откријте кои здрави намирници треба да ги избегнувате во вечерните часови… Погрешниот избор на намирници за вечера може да ви го поремети и забави варењето,…

 • Аспиринот не влијае превентивно кај здрави лица на возраст над 70 години

  Аспиринот не влијае превентивно кај здрави лица на возраст над 70 години

  Порано се сметало дека „еден аспирин на ден го чува здравјето”, но најновите истражувања покажуваат дека овој магичен лек и не е толку здрав како…

 • Отоците и инфекците смирете ги со овој зачин

  Отоците и инфекците смирете ги со овој зачин

  Магдоносот не е само омилениот зачин за супите и јадењата туку и многу благотворна билка која многу одамна се користи во народната медицина за ублажување…

 • Храна која се бори против стресот

  Храна која се бори против стресот

  Многу луѓе кои чувствуваат стрес не знаат како да се справат со него, а не сакаат да земаат лекови. Верувале или не, и храната може…

 • Трговијата и консумирањето на евтинa брза храна се пречка за здрава исхрана

  Трговијата и консумирањето на евтинa брза храна се пречка за здрава исхрана

  Генералниот директор на ФАО на работилница во Ватикан повика на јавни политики кои се насочени кон намалување на дебелината и прекумерната тежина. Глобализираниот систем за…