Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Судот даде „зелено светло“ за договорот помеѓу AT&T и Time Warner

Време: 15:51

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Федерален судија од Вашингтон го дозволи без никакви предуслови спојувањето меѓу американската телекомуникациска компанија „AT&T“ и медиумската група „Time Warner“ во вредност од 85 милијарди долари, пренесе „Ројтерс“.

Со ова решение се одбива барањето на американското Министерство за правда да се блокира операцијата, одлуката која беше објавена во крајот на 2016-та година.

Судијата Ричард Лион процени дека за време на судењето американската влада не успеала да докаже дека ова спојување ќе биде штетно за конкурентите на двете компании. Адвокатот на „АТ&Т“, Дејвид Макати, рече дека спојувањето би можело да заврши до 20-ти јуни.

За време на процесот кој траеше речиси два месеци, „AT&T“ и „Time Warner“ уверуваа дека спојувањето им е потребно, за да можат да се борат против технолошки гиганти, како „Netflix“ и „Amazon“, кои произведуваат играни филмови, серии и документарни филмови, како и против компании како „Apple“, „Google“ и „Facebook“, кои исто така се повеќе вложуваат во производството на содржини.

„AT&T“ е најголемиот кабелски оператор во САД и втор по големина мобилен оператор. „Time Warner“ за возврат е голема медиумска група во која влегуваат платениот канал „HBO“, киностудијата „Warner“ и новинската телевизија „CNN“. Со договорот „AT&T“ има намера да стане независна од мобилниот бизнис, каде што помалите конкуренти, како „T-Mobile“ и „Sprint“ остваруваат силен притисок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали германската компнаија „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија. Бордот ќе ја донесе одлуката во последниот квартал годинава бидејќи во опција се две…

 • Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Американскиот технолошки концерт го купува тригодишниот стартап за обука на машини „Vertex.AI“ со седиште во Сиетл. Нејзините алатки им овозможуваат на програмерите да вградат длабоки…

 • Вработените од „Гугл“ протестираат бидејќи компанијата развива пребарувач за кинескиот пазар

  Вработените од „Гугл“ протестираат бидејќи компанијата развива пребарувач за кинескиот пазар

  Повеќе од 1.000 вработени во американската компанија „Гугл“ потпишаа протестно писмо поради мистериозниот план на раководството на компанијата за создавање пребарувач што ќе биде во…

 • Најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари

  Најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари

  „Walmart“ ја објави најдобрата продажба по повеќе од десет години во четвртокот, а како резултат на тоа цената на акциите на компанијата се зголеми за…

 • Кока-Кола и Пепси, акционер и Коби Брајант во трката за енергетски пијалак

  Кока-Кола и Пепси, акционер и Коби Брајант во трката за енергетски пијалак

  Кока-Кола го удвојува својот капацитет за да може да се натпреварува против Пепси за сè попопуларниот „Боди армор“. „Боди армор“ е американски производител на енергетски…

 • Групацијата Триглав со раст на премијата на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка

  Групацијата Триглав со раст на премијата на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка

  Групацијата Триглав, водечка осигурително-финансиска групација во регионот Адриа, во првата половина од 2018 година реализираше 35,6 милиони евра добивка пред оданочување. Во осигурителната дејност оствари…

 • “Витаминка” АД Прилеп” оствари позитивен финансиски резултат за периодот јануари-јуни 2018

  “Витаминка” АД Прилеп” оствари позитивен финансиски резултат за периодот јануари-јуни 2018

  П.И “Витаминка” АД Прилеп за периодот Јануари – Јуни 2018 година оствари позитивен финансиски резултат и оствари добивка од 45.787 илјади денари. Остварените единечни вкупни…

 • Nvidia разочара со својата перспектива

  Nvidia разочара со својата перспектива

  Ненадејниот пад на интересот за криптовалутите, како биткоинот, исто така има влијание врз бизнис перспективите за американскиот технолошки гигант „Nvidia“. Во тековниот квартал, приходите веројатно…

 • “Прилепска пиварница” прокнижи пониска добивка за првото полугодие од 2018 година

  “Прилепска пиварница” прокнижи пониска добивка за првото полугодие од 2018 година

  Прилепска пиварница АД Прилеп за периодот јануари-јуни 2018 години прокнижи добивка во износ од 67.957 илјади денари, што е намалена во однос на претходната година…

 • Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење“, кинеската корпорација „Хајсенсе“, одлучи да ги повлече акциите на „Горење“ од берзата, а одлуката за тоа ја најави за состанокот на…