Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Судот даде „зелено светло“ за договорот помеѓу AT&T и Time Warner

Време: 15:51

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Федерален судија од Вашингтон го дозволи без никакви предуслови спојувањето меѓу американската телекомуникациска компанија „AT&T“ и медиумската група „Time Warner“ во вредност од 85 милијарди долари, пренесе „Ројтерс“.

Со ова решение се одбива барањето на американското Министерство за правда да се блокира операцијата, одлуката која беше објавена во крајот на 2016-та година.

Судијата Ричард Лион процени дека за време на судењето американската влада не успеала да докаже дека ова спојување ќе биде штетно за конкурентите на двете компании. Адвокатот на „АТ&Т“, Дејвид Макати, рече дека спојувањето би можело да заврши до 20-ти јуни.

За време на процесот кој траеше речиси два месеци, „AT&T“ и „Time Warner“ уверуваа дека спојувањето им е потребно, за да можат да се борат против технолошки гиганти, како „Netflix“ и „Amazon“, кои произведуваат играни филмови, серии и документарни филмови, како и против компании како „Apple“, „Google“ и „Facebook“, кои исто така се повеќе вложуваат во производството на содржини.

„AT&T“ е најголемиот кабелски оператор во САД и втор по големина мобилен оператор. „Time Warner“ за возврат е голема медиумска група во која влегуваат платениот канал „HBO“, киностудијата „Warner“ и новинската телевизија „CNN“. Со договорот „AT&T“ има намера да стане независна од мобилниот бизнис, каде што помалите конкуренти, како „T-Mobile“ и „Sprint“ остваруваат силен притисок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…