Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Fiat ќе го спасува Fiat 500X со специјална верзија

Време: 14:57

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Fiat“ воведе нова верзија на својот „Fiat 500X“, која го доби името „Adventurer“. Нејзината цел е да ја зголеми продажбата на кросоверот првенствено на пазарот во САД.

Во основата на новата модификација е досегашното ниво на опрема „Trekking“ што за разлика од основната варијанта има различни браници со црни и сребрени елементи. Сеопфатна листа на опрема е достапна за автомобилот, вклучувајќи 17 и 18-инчни тркала.

Новата верзија вклучува контрастна боја за надворешните ретровизори, како и дополнителни ленти на каросеријата. Во кабината се поставени специјални патосници и амблеми на моделот, а под хаубата се наоѓа 2,4-литарски атмосферски мотор со 180 КС, кој работи во комбинација со 9-степен автоматски менувач.

Модификацијата „Fiat 500X Adventurer“ може да се нарача и со погон на предните тркала, како и придвижување на двете оски. Цените започнуваат од 23.685 долари.

Компанијата се надева дека ќе ја врати продажбата на моделот кон неговите стари нивоа. Во 2016-та година од „Fiat 500 X“ во САД беа продадени 12.600 единици, но една година подоцна резултатот е 7.665 примероци. За оваа година падот е 20%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новата ŠKODA FABIA(ФОТО)

  Новата ŠKODA FABIA(ФОТО)

  Škoda го освежи и го наполни со технологија својот популарен модел од B сегментот, а почетокот со продажба на Fabia на европскиот пазар е одбележан…

 • BMW полека ја открива новата Seriеѕ 3 (видео)

  BMW полека ја открива новата Seriеѕ 3 (видео)

  „BMW“ постапено открива детали од новиот модел, а во најновото соопштение, покрај видео снимката од пред-продуктивниот тест на автомобилот – објавени се и неколку нови…

 • Toyota се откажа со уште еден модел во Европа

  Toyota се откажа со уште еден модел во Европа

  Сегментот на компактните комбиња и на миниванови на европскиот пазар продолжува да се намалува поради притисокот на кросоверите што го принуди јапонскиот прозиводител да се…

 • Alfa Romeo го „убива“ MiTo на почетокот на 2019-та

  Alfa Romeo го „убива“ MiTo на почетокот на 2019-та

  На почетокот на 2019-та година, „Alfa Romeo“ ќе престане да го продава својот најмал модел – „MiTo“. Ова е објавено од „Autocar“, се повикува на…

 • Нови фотографии од BMW Z4 пред светската премиера (фото)

  Нови фотографии од BMW Z4 пред светската премиера (фото)

  На првите официјални фотограии се гледа верзијата „Z4 M40i“ за која се вели дека има мотор од околу 385 ks. По неофицијалните, се појавија и…

 • Еволуцијата на Mazdа RX-7: 24 години во 4 минути (видео)

  Еволуцијата на Mazdа RX-7: 24 години во 4 минути (видео)

  Јапонските произодители постепено ги обновуваат легендарните спортски модели од 80-тите и 90-тите години. „Honda“ пред неколку години го претстави новиот „NSX“, a „Toyota“ наскоро ќе…

 • Летно возење во малку поинакви услови

  Летно возење во малку поинакви услови

  Познато по високите температури, убавото време, годишните одмори и омилените патувања, летото е период од годината кој сите со нетрпение го очекуваме. Оваа година имаме…

 • Land Rover, Range Rover и Road Rover

  Land Rover, Range Rover и Road Rover

  „Land Rover“ и „Range Rover“ се долго синоним за британската авто-индустрија, а сега на оваа продукција ќе се приклучи и „Road Rover“. Како што пренесуваат…

 • BMW подготвува ривал на Porsche Panamerа

  BMW подготвува ривал на Porsche Panamerа

  По купето од новата „Serieѕ 8“, „BMW“ ќе претстави и кабриолет, но и „Gran Coupe“ верзија која беше забележана за време на тестирањата на патиштата…

 • Cupra Arona го „напаѓа“ Nissan Juke Nismo

  Cupra Arona го „напаѓа“ Nissan Juke Nismo

  „Seat“ планира до 2020-та да претстави спортска верзија на својот најмал кросовер кој ќе го има знакот на „Cupra“. „Cupra Arona“ со високи перформанси ќе…