Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Zara ќе ги користи новите технологии, натпреварувајќи се со Amazon

Време: 13:28

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Како сопственик на модната синџир „Zara“, шпанскиот концерн „Inditex“ се искористи до максимум, додавајќи нови технологии за да се подобри ефикасноста на онлајн и физичките операции. И тоа во момент во кој „Amazon.com“ не престанува да се насочува кон модата, коментира „Bloomberg“.

Профитот пред даноците и каматата се зголемил за 2% до 851 милиони евра во трите месеци до крајот на април, изјави шпанската компанија, со што ги надмина очекувањата на аналитичарите. Растот во продажбата во локална валута се забрза на 9% во овој квартал.

„Inditex“ воведе голем број на нови технологии во некои продавници на „Zara“ во последните месеци, вклучувајќи холографски слики на облека и роботски раце, обидувајќи се да ги избрише разликите меѓу онлајн и физичките операции. Шведскиот конкурент „Hennes & Mauritz“ доживува тешкотии со заживувањето на растот, откако модните грешки и зголемување на конкуренцијата доведоа до рекордно ниво од инвентарот од над 4 милијарди долари.

Претходно оваа година „Inditex“ го ангажираше Серџио Алварез – основач на „CartoDB“, еден од најголемите технолошки стартапи во Шпанија – за да ги поддржи дигиталните операции на компанијата.

„Inditex“ која управува и со брендовите „Pull & Bear“ и „Oysho“, забележа раст од 41% од онлајн продажбата во минатата година. Стратегијата на компанијата да се потпре на низок инвентар и брз обрт е слично на многу компании за електронска трговија, отколку на повеќето традиционални трговци.

82-годишниот основач на „Inditex“, Амансио Ортега забележува опаѓање во пласманот во ранг-листата на „Bloomberg“ на најбогатите луѓе во светот. Откако беше рамо до рамо до Бил Гејтс и Ворен Бафет лани, сега тој е број 6, надминат од нови лица, како Џеф Безос и Марк Цукерберг.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…