Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

Време: 10:24

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Освен што оваа лимонада е црна и со самото тоа е посебна и различна од било кој домашен напиток, оние кои ја пијат велат дека прави чуда за човековиот организам, бидејќи чисти од токсини и помага во намалувањето на мастите.

Ако ве одбива црната боја, имајте на ум дека вкусот е идентично вкусен како и обичната лимонада. Овој напиток се прави од само три состојки.

Главната состојка, која се смета за „магична“ е активниот јаглен. Тој нема вкс, а е многу здрав. Бидејќи помага нашето тело да се ослободи од штетните состојки и да се намали надуеноста. Исто така, експертите истакнуваат дека има способност за намалување на нивото на холестерол и подмладување на кожата.

Состојки за црна лимонада:

– 4 чаши филтрирана или флаширана вода

– 1/2 шолја сок од лимон

– 1 лажица активен јаглен ( или една таблетка).

Помешајте ги сите состојки и по желба додадете уше лимон. Напитокот послужете го ладен. Уживајте!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Температурата открива МНОГУ за вашето здравје: Ако е висока, тоа е добро…

  Температурата открива МНОГУ за вашето здравје: Ако е висока, тоа е добро…

  Телото најдобро функционира на 36,7 ° C, иако понекогаш температурата е повисока, понекогаш пониска. Треба да знаете што значат тие скокови и да реагирате на…

 • Народен лек кој лекува несоница и депресија

  Народен лек кој лекува несоница и депресија

  Добро делува против исцрпеноста, ја враќа силата и го подобрува расположението… Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е извор на благотворното етерично масло, во чиј состав влегува камфор, цинеол,…

 • Во повозрасно доба сексот е добар за жените, не толку за мажите

  Во повозрасно доба сексот е добар за жените, не толку за мажите

  Редовните сексуални односи во повозрасна возраст може да ги заштити жените од одредени здравствени проблеми, но кај мажите може да делуваат спротивно, сметаат научниците во…

 • Ова е најлековитата билка во светот: Таа се користи со години во исхраната, но малкумина знаат за неа

  Ова е најлековитата билка во светот: Таа се користи со години во исхраната, но малкумина знаат за неа

  Повеќето од нас имале можност да го пробаат овој необичен зеленчук, но всушност тој бил популарен во Викторијанската ера, бидејќи може да се јаде во…

 • Не секогаш здравата храна е здрава

  Не секогаш здравата храна е здрава

  Сигурно многу пати ви рекле дека нешто е здраво и дека никако не можете да претерате јадејќи го тоа. Но неумереноста никогаш не била добра,…

 • Јаболковиот оцет ќе ви помогне во овие проблеми

  Јаболковиот оцет ќе ви помогне во овие проблеми

  Јаболковиот оцет има бројни позитивни својства, лековит е, а може да ви послужи и како сојузник во разубавувањето… Првут Појавата на првут може да предизвика…

 • Витаминска бомба која штити од најлоши болести

  Витаминска бомба која штити од најлоши болести

  Ова мешавина го надоместува дефицитот на витамини, особено во сезоната на грип и настинки. Исклучително е добра за зајакнување на кардиоваскуларниот систем и за зајакнување…

 • Консумирајте го магдоносот секој ден!

  Консумирајте го магдоносот секој ден!

  Многумина не сакаат магдонос, а уште поголем е бројот на оние кои не знаат колку е тој всушност здрав. Магдоносот со векови се користи поради…

 • Милијарди млади се во опасност од губење на слухот

  Милијарди млади се во опасност од губење на слухот

  Адолесцентите обожаваат да слушаат гласна, па дури и прегласна музика, а токму поради тоа, како што предупреди Светската здравствена организација, околу една милијарда млади луѓе…

 • Народен лек против кашлица

  Народен лек против кашлица

  Овој напиток може да ја излечи и најкомплицираната кашлица, која не успева да ја излечи современата медицина… За подготовка на напитокот направете го следново: Сварете…