Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Toyota инвестира 1 милијарда долари во компанијата за превоз на патници Grab

Време: 10:17

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Јапонскиот производител на автомобили – „Toyota Motor“ инвестира 1 милијарда долари во „Grab“, најголемата компанија за патнички превоз, организиран преку мобилна апликација, во Југоисточна Азија.

„Toyota“ соопшти дека постигнала договор со „Grab“ за зајакнување на постојното партнерство за проширување на мобилните услуги во регионот.

Претставник на „Toyota“ ќе биде доделен во советот на „Grab“, а друг службеник на „Toyota“ ќе биде извршен директор во „Grab“, прецизира компанијата.

„Grab“, која е слична на „Uber“ во САД, присутна е во осум земји во регионот, вклучително и во Малезија, Сингапур, Тајланд и Индонезија.

Активноста на „Uber“ во Југоисточна Азија беше купена од „Grab“ претходно во оваа година. „Uber“ задржи удел од 27,5 проценти во новата компанија по спојувањето.

„Toyota“ првично беше претпазлива кон технологијата на т.н. споделено патување и беспилотно возење.

Во последните години производителот на седанот „Camry“, хибридниот „Prius“ и луксузните модели „Lexus“ настапува активно, така што потпишува партнерства во целиот свет.

„Grab“, која е со седиште во Сингапур, неодамна привлече инвестиции од јапонската технолошка и телекомуникациска компанија „SoftBank Group Corp.“ и кинескиот конкурент „Didi Chuxing“.

„Uber“ се обидува да расте во Јапонија, но овој тип услуга се соочи со отпор на највлијателните такси компании, особено во урбаните средини, како Токио. „Toyota“ обезбедува голем дел од автомобилите кои се користат од такси компаниите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали германската компнаија „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија. Бордот ќе ја донесе одлуката во последниот квартал годинава бидејќи во опција се две…

 • Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Американскиот технолошки концерт го купува тригодишниот стартап за обука на машини „Vertex.AI“ со седиште во Сиетл. Нејзините алатки им овозможуваат на програмерите да вградат длабоки…

 • Вработените од „Гугл“ протестираат бидејќи компанијата развива пребарувач за кинескиот пазар

  Вработените од „Гугл“ протестираат бидејќи компанијата развива пребарувач за кинескиот пазар

  Повеќе од 1.000 вработени во американската компанија „Гугл“ потпишаа протестно писмо поради мистериозниот план на раководството на компанијата за создавање пребарувач што ќе биде во…

 • Најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари

  Најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари

  „Walmart“ ја објави најдобрата продажба по повеќе од десет години во четвртокот, а како резултат на тоа цената на акциите на компанијата се зголеми за…

 • Кока-Кола и Пепси, акционер и Коби Брајант во трката за енергетски пијалак

  Кока-Кола и Пепси, акционер и Коби Брајант во трката за енергетски пијалак

  Кока-Кола го удвојува својот капацитет за да може да се натпреварува против Пепси за сè попопуларниот „Боди армор“. „Боди армор“ е американски производител на енергетски…

 • Групацијата Триглав со раст на премијата на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка

  Групацијата Триглав со раст на премијата на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка

  Групацијата Триглав, водечка осигурително-финансиска групација во регионот Адриа, во првата половина од 2018 година реализираше 35,6 милиони евра добивка пред оданочување. Во осигурителната дејност оствари…

 • “Витаминка” АД Прилеп” оствари позитивен финансиски резултат за периодот јануари-јуни 2018

  “Витаминка” АД Прилеп” оствари позитивен финансиски резултат за периодот јануари-јуни 2018

  П.И “Витаминка” АД Прилеп за периодот Јануари – Јуни 2018 година оствари позитивен финансиски резултат и оствари добивка од 45.787 илјади денари. Остварените единечни вкупни…

 • Nvidia разочара со својата перспектива

  Nvidia разочара со својата перспектива

  Ненадејниот пад на интересот за криптовалутите, како биткоинот, исто така има влијание врз бизнис перспективите за американскиот технолошки гигант „Nvidia“. Во тековниот квартал, приходите веројатно…

 • “Прилепска пиварница” прокнижи пониска добивка за првото полугодие од 2018 година

  “Прилепска пиварница” прокнижи пониска добивка за првото полугодие од 2018 година

  Прилепска пиварница АД Прилеп за периодот јануари-јуни 2018 години прокнижи добивка во износ од 67.957 илјади денари, што е намалена во однос на претходната година…

 • Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење“, кинеската корпорација „Хајсенсе“, одлучи да ги повлече акциите на „Горење“ од берзата, а одлуката за тоа ја најави за состанокот на…