Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Toyota инвестира 1 милијарда долари во компанијата за превоз на патници Grab

Време: 10:17

Датум: јуни 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Јапонскиот производител на автомобили – „Toyota Motor“ инвестира 1 милијарда долари во „Grab“, најголемата компанија за патнички превоз, организиран преку мобилна апликација, во Југоисточна Азија.

„Toyota“ соопшти дека постигнала договор со „Grab“ за зајакнување на постојното партнерство за проширување на мобилните услуги во регионот.

Претставник на „Toyota“ ќе биде доделен во советот на „Grab“, а друг службеник на „Toyota“ ќе биде извршен директор во „Grab“, прецизира компанијата.

„Grab“, која е слична на „Uber“ во САД, присутна е во осум земји во регионот, вклучително и во Малезија, Сингапур, Тајланд и Индонезија.

Активноста на „Uber“ во Југоисточна Азија беше купена од „Grab“ претходно во оваа година. „Uber“ задржи удел од 27,5 проценти во новата компанија по спојувањето.

„Toyota“ првично беше претпазлива кон технологијата на т.н. споделено патување и беспилотно возење.

Во последните години производителот на седанот „Camry“, хибридниот „Prius“ и луксузните модели „Lexus“ настапува активно, така што потпишува партнерства во целиот свет.

„Grab“, која е со седиште во Сингапур, неодамна привлече инвестиции од јапонската технолошка и телекомуникациска компанија „SoftBank Group Corp.“ и кинескиот конкурент „Didi Chuxing“.

„Uber“ се обидува да расте во Јапонија, но овој тип услуга се соочи со отпор на највлијателните такси компании, особено во урбаните средини, како Токио. „Toyota“ обезбедува голем дел од автомобилите кои се користат од такси компаниите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…