Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Овие нешта направете ги при крајот на работното време

Време: 13:08

Датум: јуни 12, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Пред да го напуштите работното место, по завршувањето на работните часови, постојат неколку нешта кои треба да ги направите…

1. Листа

Направете листа од сите нешта кои сте успеале да ги направите денес и споредете ги со оние кои сте планирале да ги направите. Дали сте задоволни? Дали нешто сте пропуштиле? Истакнете се што не сте направиле и тоа ставете го на листата со недовршени работи.

2. Цели

На крајот на работниот ден поставете цели за утрешниот ден. Ќе ви биде полесно кога наредниот ден ќе седнете на бирото и ќе знаете што точно треба да направите.

3. Приоритети

Сега кога ги одредивте целите, распределете ги според важност: оние кои треба да ги направите веднаш и оние за кои имате уште време. Знаеме дека секогаш е полесно да започнете со полесните задачи, но сепак ќе ви биде полесно кога ќе ги завршите потешките задачи.

4. Работното биро

Клучот за продуктивноста е организацијата. Затоа пред да си заминете, средете го креативниот неред на вашето биро, ќе чувствувате помалку стес кога наредното утро ќе пристигнете во канцеларијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со кои работи ќе ги изнервирате колегите?

  Со кои работи ќе ги изнервирате колегите?

  Расправиите се неизбежни на работното место, но дали знаете што е тоа што може најмногу да ги изнервира вашите колеги? Ретко што може да ги…

 • Како да оставите добар впечаток на деловниот ручек?

  Како да оставите добар впечаток на деловниот ручек?

  Доколку ваквиот вид на работа е нешто ново за вас, прочитајте на што се треба да обрнете внимание, за да оставите добар впечаток за себе…

 • Како да оставите добар впечаток на разговорот за работа

  Како да оставите добар впечаток на разговорот за работа

  Првиот впечаток игра многу важна улога, понекогаш и одлучувачка кога разговарате со потенцијалниот работодавец. Затоа е многу важно добро да се подготвите и да изгледате самоуверено.…

 • Кредибилитетот е многу важен, затоа внимавајте да не го загубите

  Кредибилитетот е многу важен, затоа внимавајте да не го загубите

  Експертот за меѓучовечки односи, Џон Рехинг, не советува на кој начин треба да се однесуваме со цел да не се понижиме самите себеси и да…

 • Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Вие можеби имате суперѕвезда на Вашиот список за плати, а вие тоа не го знаете. Дали имате некој на Вашиот платен список чии што вештини…

 • Златни правила кои гарантираат успех

  Златни правила кои гарантираат успех

  Само затоа што во моментов правите нешто што не ве прави толку успешни, не значи дека еден ден нема да бидете успешни. А наместо да…

 • Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Експертите за кариера Лин Тејлор, Дејвид Шиндлер, Мајкл Кер, Анита Атридж, Александра Левит и Мајкл Вудворд дадоа неколку совети за тоа како треба да го…

 • Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Без експериментирањето, истражувањето и подготвеноста за нови работи нема успех. Сакајте го она што го работите и почитувајте ги луѓето со кои соработувате, е пораката…

 • Корисни правила за управување со парите

  Корисни правила за управување со парите

  Она најосновното што сите треба да го знаат е дека на сите кои користат кредитни картички им се наплаќа камата, провизија и можеби членарина. За…

 • Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени…