Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google ќе доставува свежа храна во Франција

Време: 12:45

Датум: јуни 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската технолошка компанија „Google“, дел од „Alphabet Inc.“, склучи договор со францускиот трговец на мало „Carrefour SA“ за онлајн продажба на намирници во Франција. Според француската компанија, за прв пат свежа храна ќе биде ставена на пазарот преку платформите на интернет-гигантот, објави „Bloomberg“.

До почетокот на 2019-та година француските купувачи ќе можат да се купат производите на „Carrefour“ преку платформи на „Google“, вклучувајќи ги „Google Home“, „Google Assistant“ и платформата за шопинг на „Google“ во Франција, изјави трговецот на мало во соопштението. „Carrefour“ не коментира за финансиската структура на договорот.

Конкуренцијата во француската трговија на мало е во подем, бидејќи трговците на мало се борат да ги зголемат своите дигитални понуди. „Casino Guichard Perrachon SA“ објави во март зделка за продажба на производи од продавниците „Monoprix“ (најголемиот француски синџир) преку услугата „Prime“ на „Amazon.com Inc.“ во областа на Париз. Една година претходно, „Casino“ направи сличен договор со британскиот онлајн продавач на храна „Ocado Group Plc.“.

Откако минатото лето ја презеде функцијата на извршен директор на „Carrefour“, Александар Бомпар најави дека ќе ја направи компанијата лидер во областа на електронската трговија и ќе ја намали нејзината зависноста од големите приградски продавници во Франција.

„Овој договор е трансформирачки за „Carrefour“ во нејзиниот обид да стане лидер на трговија со намирници“, вели Мари Шафал, раководител на единицата за дигитална трансформација на компанијата. „Храна за прв пат ќе се продава преку интерфејси на „Google“ во Франција, а за прв пат во светот, станува збор за свежа храна“.

„Carrefour“ планира да ги користи алатките на „Google“, како „Gmail“ за повеќе од 160.000 вработени, соопшти компанијата. Технолошката компанија сака да обезбеди дигитална обука за повеќе од 1.000 вработени во текот на следните шест месеци за да се подготват за трансформацијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

  • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

    Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

    Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

  • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

    Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

    „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

  • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

    „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

    Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

  • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

    Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

    Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

  • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

    Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

    Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

  • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

    Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

    Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

  • Binance отвора нова берза во Европа

    Binance отвора нова берза во Европа

    „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

  • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

    Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

    ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

  • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

    Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

    Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

  • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

    Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

    Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…